Μπολάκι ξυρίσματος (scuttles)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

To μόνο που μου τράβηξε το ενδιαφέρον οπτικά είναι αυτό:

Εικόνα

Κατσαρολάκι Μίνι Σφυρίλατο Χάλκινο Νο6 ΚΒ0107

MADE IN EUROPE

Το Κατσαρολάκι Μίνι Σφυρίλατο Χάλκινο Νο6, συνδυάζει την Ποιότητα και την Χρηστικότητα με την Ομορφιά και την Παράδοση.

Διαστάσεις: Διάμετρος 11 εκ. Ύψος 4.5 εκ. Ύψος με Καπάκι 8 εκ.
Χωρητικότητα 250 ml
Βάρος 0.2 κιλά

Από τη στιγμή που είναι κατάλληλο για μαγειρική, όπως λένε, δεν έχω θέμα να το χρησιμοποιήσω για αφρό. Νομίζω ωστόσο ότι θα είναι λείο από μέσα και το βρίσκω λίγο ρηχό. Αυτά χωρίς να έχω την παραμικρή εμπειρία από δημιουργία αφρού, βεβαίως βεβαίως...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Όντως είναι αρκετά ρηχό. Για τα γούστα μου βέβαια θα το ήθελα και 2-3 πόντους μεγαλύτερο στην διάμετρο. Οχι βέβαια οτι ενδιαφέρομαι να πάρω κάτι τέτοιο.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Αυτήν τη στιγμή διαβάζω το φόρουμ τρώγωντας γιαούρτι "Στάμου" των 100 γραμμαρίων, το οποίο βρίσκεται σε ωραίο, μικρό πήλινο μπολάκι, το οποίο προορίζεται για scuttle! Με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι ο φίλος Moustardas το είχε αγοράσει πρόσφατα για τον ίδιο σκοπό και, πράγματι, οι διαστάσεις του είναι ιδανικές γι' αυτήν τη δουλειά: γύρω στα 9 εκ. διάμετρος και 4-4,5 εκ. βάθος. Οχι εντυπωσιακά μεγαλύτερο, αλλά σίγουρα πιο άνετο από το πλαστικό μπολάκι της Omega που είχα πάρει και το οποίο με δυσκόλευε πολύ να κάνω αφρό ακόμα και με το 10015, που δεν το λες και μεγάλο πινέλο. Επίσης, οι διαστάσεις του φαίνονται ιδανικές και τα περισσότερα refill σαπουνιών (που δεν έχω ακόμα, αλλά "ψήνομαι" να αποκτήσω σύντομα).

Το βρίσκεις στα περισσότερα σούπερ μάρκετ, κοστίζει γύρω στο 1 ευρώ (εγώ το πήρα με 0,95 για την ακρίβεια) και τρως και ωραίο γιαουρτάκι Καθόλου άσχημα, θα έλεγα. :megagrin
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ ωραία ιδέα το τερπνόν μετά του ωφελίμου !! 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Να ξαναγράψω λίγο πάλι και για τα πλαστικά μπολάκια(κρέμας; παγωτού; δημητριακών; σαλάτας;) των Jumbo.
Ιδανικό βέβαια για αφρό είναι ένα scuttle είτε απλό είτε με χώρο για ζεστό νερό. Άν όμως δεν υπάρχει πολύς
χώρος στο μπάνιο, στο ντουλαπάκι/καθρέπτη κλπ ή φοβάστε μήπως το σπάσετε γρήγορα, άν τύχει και
πάτε στα Τζάμπο, καθώς κάνετε τη βόλτα σας ρίχνετε καμμιά ματιά , κάπου θα τα δείτε.
(Εγώ πήρα και 2 για στόκ!!)
Τα κεσεδάκια τα πήλινα , ναί, είναι καλά για σαπουνάκια όπως πχ τα ΚΕΝΤ, MWF, Parkerκλπ αλλά για
να φτιάξεις αφρό νομίζω χρειάζεται κάτι μεγαλύτερο. Όπως ασπούμε τα μπολάκια δημητριακών που έχει πχ το VICKO,
ή οι φλυτζάνες (για καφέ για χόρταση :hystericalbs1 )των Jumbo.
;)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

H αλήθεια είναι πως με το γιαούρτι μέσα, ο κεσές μου είχε φανεί μεγαλύτερος. Τώρα που το έφαγα και το έπλυνα φαίνεται μικρότερο, αλλά και πάλι σαφώς μεγαλύτερο από το Omega που είχα. Σε λίγο πάω για ξύρισμα και θα δούμε. Εχω ούτως ή άλλως ένα άλλο πιο ευρύχωρο πήλινο που έχω χρησιμοποιήσει ορισμένες φορές (αυτό, βέβαια, μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο), αλλά κι αυτά τα πλαστικά που ανέφερες φαίνονται πολύ πρακτικά.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Αν δεν έχεις μεγάλο πινέλο, μάλλον σου κάνει!
Επίσης βάλε καυτό νερό στο μεγάλο που έχεις και άφηνε το μικρό που θα χτυπήσεις τον αφρό μέσα! ;)
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω 4 πηλινα απο γιαουρτι και σε ολα εχω βαλει σαπουνι.δεν νομιζω οτι κανουν για lathering. γι'αυτο το σκοπο εχω μια γαβαθα για δημητριακα απο το jumbo. :megagrin
001.JPG
002.JPG
003.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Ποια γιαουρτάκια είναι αυτά που έχουν και καπάκι;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δεν εχουν καπακι.αυτο ειναι απο κονσερβα ντοματας κυκνος. :megagrin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”