Μπώλ με καπάκι για τοποθέτηση σαπουνιου ξυρίσματος

stergios

Το νου μας με τ "αλουμινενια". Τ αλουμινιο δεν ειναι φτηνο. Φτηνα κραματα ειναι. Γαλβανισμενα, βαμμενα, επιμεταλλωμενα κτλ.

Φωτο απο αρτισανικο σαπουνι...
Εικόνα

Να και μερικα απ τα μπωλ που χω απο καλλυντικα:
Εικόνα

Το δεξι κ βιδωνει και κουμπωνει. Κρεμα μαλλιων. Το αριστερο ειναι πολυ καλης ποιοτητας, σαν γυαλι, ανθεκτικο με ευκολο κ γρηγορο κουμπωμα, στεγανο κ μαλιστα αν δειτε στον πατο του εχει πατουρα για να "κουμπωνει" μαζι με αλλα της σειρας του. Εχω μερικα κ βολευει πολυ.

Τα δωρα για τις γυναίκες πρεπει να ναι κ χρησιμα! ;) :whistle:
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ όταν κάνω παραγγελία από wcs (usa) μαζί με την παραγγελία του λέω και βάζει 1-2 αλουμινένια τέτοια όπως επίσης και μεταλικά σφιγκτηράκια για σωληνάρια. Πάμφθηνα. Όμως το καλύτερο ever βαζάκι που έχω βρει είναι στον Γαλαξία γιάλινο με βιδωτό πλαστικό καπάκι 1,5 ευρώ με αρκετή χωρητικότητα (έτριψα και έβαλα μέσα την μία μπάρα από το γερμανικό το τριαντάφυλλο 250 γρ. και ήρθε λίγο παραπάνω από τη μέση) και πάρα πολύ καλή ποιότητα και στιβαρή κατασκευή. Και κυρίως από γυαλί το καλύτερο υλικό
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Γυαλι στα χερια την ωρα κατα το ξυρισμα? Δε μου τυχε να σπασω ποτε ενα που χω.... Προσωπικα δε το θεωρω καλη ιδέα. Γλιστρανε τα χερια, συνηθως ειναι βαρυ, μπορει να κοπουμε αν σπασει, αχρηστευεται το σαπουνι μετα απο σπασιμο...ασε που μπορει να σπασουμε κ κανα πλακακι κ μετα εχει σκουποξυλο! Χε! Χε!

Βεβαια ειναι διαφανο, ομορφο, υγιεινο, πλένεται σωστα, δεν μυριζει...
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Ε και τα κεραμικά τύπου tabac το ίδιο βαριά ειναι με τα γυάλινα. Με λίγη προσοχή δεν αποτελούν πρόβλημα νομίζω..
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγω κοιταζω ποιο ειναι πιο σταθερο χημικα που σημαινει πιο αναλλοιωτο σε επαφη με σαπουνια (μην ξεχνατε οτι θεωρειται μακραν το καλυτερο υλικο για επαφη με τροφιμα -ποσο μαλλον...). Το ευθραυστο της ιστοριας ειναι με την απολυτη θεωρηση ενα προβλημα. Αλλα κατα την αποψη μου ειναι μεσα στην αποδεκτη ζωνη. Φαντασου πχ ενα plisson HME 20αρι με λαβη απο κερατο ελαφιου αξιας 750 (!) ευρω να σου πεσει κατω σε πχ μαρμαρο. Παθαινεις εμφραγμα και με το που το σκεφτεσαι!!! χαχαχαχα
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Να προσθέσω ένα άλλο που εντόπισα και τούτο είναι από G&C

εδώ
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Γύρισα από τον Σκλαβενίτη με αυτό.
Υποθέτω ότι υπάρχει σε αρκετά καταστήματα.

Εικόνα

"μπιμπικοειδές" από έξω, με καλό πιάσιμο και καπάκι.
Το κακό του είναι ότι με 100 γραμμάρια σαπούνι θα μοιάζει άδειο, αλλά λογικά θα δίνει ωραίο χώρο για φόρτωμα.
Νεότερα αφού φαγωθεί το γιαούρτι και βρω τι θα του βάλω.

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
Σημείωση, επειδή δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία, είναι χωρητικότητας 700 gr
Μιχάλης
stergios

Θα "κατσει" ολο το σαπουνι στον πατο και θ ανοιγουν τρυπες εδω και κει νομιζω. Για κανα Cella οικογενειακη συσκευασια ειναι! Τωρα Τσελα και σε καρδαρα! :) Τι διαμετρο εχει αληθεια? Πιανεται μ ενα χερι? Δουλευεται?
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

μπα πολύ μεγάλο το έχω κ εγώ. δεν έχω βάλει σαπούνι μέσα βέβαια κ δεν το έχω δοκιμάσει.
Μόνο για κανά ρυζόγαλο το έχω. :-P
Πολύ ωραίο μπολ έχει μια πομάδα έχω βάλει cella μερικές φορές αλλά γενικά βάζω δείγματα. Κάνεις πολύ άνετες σβούρες με αυτό.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σήμερα θα το βγάλω φωτογραφία δίπλα στο Varesino π.χ. που βολεύει αρκετά πιστεύω για φόρτωμα.
Όταν το είδα σκέφτηκα αμέσως τον Κωνσταντίνο (@NavalArchitect).
Να πάω να τρίψω εκεί μέσα καμιά 10αριά stick La Toja.
Θα δω τι παίζει και σαν scuttle, αλλά αν φάω 700 γραμμάρια γιαούρτι θα τρέχω στην τουαλέτα και δεν θα είναι για να ξυριστώ.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”