επισκευη, επιδιορθωση δερματος paddle strop.

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο ξανά βλέπω τώρα τις φωτογραφίες σου,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο βαθιές είναι οι χαρακιές.

Αυτό θα το δείς εσύ εάν κοιτάξεις το δέρμα στο πλάι,όπου υπάρχει χαρακιά με καπάκι όπως το λές,πρέπει να αφαιρεθεί όλο το υλικό,μέχρι το βάθος της χαρακιάς,και σε όλο το δέρμα,εάν τρίψεις τοπικά τις χαρακιές θα υπάρχουν βαθουλώματα και αυτό δεν το θέλουμε,δηλαδή στο τέλος θέλουμε το δέρμα αλφαδιά όπως όταν το αγοράζεις.
Στέργιο εγώ στο δικό μου, έκανα μια μεγαλοπρεπέστατη σφαξιά στο κέντρο του λουριού, μόλις 15 ημέρες μετά την απόκτησή του, ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες το λουρί είναι σαν καινούργιο
Βασίλη το δικό σου strop από τι δέρμα ήταν; από άλογο;

* Εάν δεν καταφέρεις να το φτιάξεις Στέργιο,μην πάρεις το ίδιο στίλ,απλά φτιάξε ένα strop κουπί,είναι ότι καλύτερο για νέους αλλά και για έμπειρους,αν το πας σιγά θα έχεις (εκτός της πίεσης) μηδενικά λάθη.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Αν δε επισκευσω το παλιο, θα χτυπησω ενα herold! Μιαμ, μιαμ!

Γι αυτο ρωτησα, ολο η τοπικα το τριψιμο? Γιατι μετα θα χει λακουβιτσες... Ο βρεγμενος τη βροχη δε τη φοβαται! Αν χαλασει, χαλασε!

Σκεφτομαι να το κανω σε παγκο πλανης με γυαλοχαρτιερα κ μολυβακι.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Αντώνη όχι δεν είναι άλογο, στην ετικέτα όταν την αγόρασα έγραφε Genuine Russian leather. Αγοράζοντας μετά βέβαια το Illinois που και αυτό έγραφε Russian leather, η διαφορά ήταν μεγάλη. Το μεν Dovo μπεζ χρώμα με υφή σουέτ το δε Illinois όπως το περιέγραψε ο Στέργιος κοκκινωπό αρκετά παχύ και λείο. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι γνήσιο και πιο όχι. Κάνουν καλή δουλειά και τα δύο.
Στέργιο αν τρίψεις μόνο τοπικά, θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά στο ξυράφι, απ’ ότι τώρα.
Ξεκινάς στο σημείο που είναι η χαρακιά και διευρύνεις, μέχρι με το χέρι σου να μην καταλαβαίνεις διαφορά κατά μήκος του δέρματος.
Ordo ab chao
stergios

Πειτε μεγεια... :-)
Γυαλοχαρτο 240, 400, 600, 800, 1000, 1500, 2000.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Μπράβο Στέργιο πολύ ωραία δουλειά.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο φίλε δεν θέλω να σου το χαλάσω,πιστεύω πως καταλαβαίνεις ότι θέλω μόνο να βοηθήσω,δυστυχώς όμως εξακολουθούν να υπάρχουν οι χαρακιές,και τα μικρά βαθουλώματα...

Επανάλαβε την διαδικασία,μέχρι να μην υπάρχει τίποτα,υπάρχει περίπτωση να σου σκληρύνει πολύ το δέρμα λόγω γυαλόχαρτου,και να να σου κάνει σαγρέ υφή,μετά θέλει και καλό καθαρισμό να φύγουν τα υπολείμματα.

Έκανες πολύ καλή προσπάθεια,θέλει όμως λίγη προσοχή γιατί το strop καθαρίζει/γυαλίζει την κόψη,αλλά μπορεί και πολύ εύκολα να σου χαλάσει δουλειά ωρών.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Σ ευχαριστω Βασιλη!

Αντωνη ισα, ισα το δερμα εγινε πιο απαλο και εχουν φυγει ολες οι αμυχες και τυχον βαθουλωματα. Μαλλον η φωτο σε γελαει. Δεν καταλαβαινω σε ποια αναφερεσαι.

Το φυσηξα με πιστολι αερα 10 bar περ και μετα το καθαρισα απαλα με βαμβακερο βρεγμενο.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μπορεί να ξεγελάει η φωτογραφία Στέργιο,αλλά για να καταλάβεις τι βλέπω,πάτα δεξί κλίκ πάνω στην φωτογραφία και view image ή δεξί κλίκ και open link in new tab,και στο imgur πάτα το zoom (+) φαίνονται δυο χαρακιές "καλές" μακάρι να μην είναι έτσι,και να είναι ghost... :)

Ξέρω πως δεν παρεξηγείς,και επιμένω γιατί, αν δεν είναι flat το strop θα σου χαλάει την κόψη.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Σκια χρωματος ειναι, που αφησε το χαρακωμα, αν αναφερεσαι σ αυτο αριστερα στη μεση περιπου. Δε χρειαζομαι zoom, το εχω live το strop! Χα, χα!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ok φίλε,είναι ghost τελικά,γράψε λάθος και χάνω ένα βαθμό... :D

Άντε καλές δουλείες.! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”