προτασεις και γνωμες για herold leather strop λουρι

stergios

Γεια χαρα σ ολους. Εχω δει ενα λουρι strop κρεμαστο, Herold 193wj, η μια πλευρα λινο κ η αλλη με ρωσικο δερμα. Στην πορτα μου ερχεται με 70€ περιπου ευρω. Ειναι 5cm φαρδυ κ καθαρο μηκος 38cm αν θυμαμαι καλα. Ποια η γνωμη σας? Το θελω για πρωτο λουρι. Ειναι παλια εταιρια, made in solingen κ φαινεται καλης ποιοτητας. Ακουω προτασεις κ γνωμες περιπου σε αυτα τα χρηματα. Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω το πρώτο μου λουρί, Dovo με Ρωσικό δέρμα λίγο στενότερο και κοντύτερο από αυτό που περιγράφεις. Άψογα αποτελέσματα από το Ρωσικό δέρμα, η υφή του είναι σουέτ.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Κι εγώ Dovo με Ρώσικο δέρμα έχω XL με άριστα αποτελέσματα. Απλά μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις: μην προσπαθείς για ταχύτητα αλλά για σωστή κίνηση (αργή στην αρχή) κατά το στροπάρισμα!
Χρόνου φείδου!
stergios

Καλες κριτικες δηλαδη! Γιατι απ οσο εχω καταλαβει, τα λουρια της dovo τα φτιαχνει η herold.

Να φτασω σ ενα ικανοποιητικα καλο επιπεδο στο ακονι και παραγγελνω και το λουρι. Γιατι παιζει κ να τα βγαλω για πουλημα ολα αν δε μου "πανε" και να συνεχισω μονο με ss κ καποια de... :)

Στο τελος θα μου το περασει στο λαιμο το λουρι η συμβια, με κουδουνια τα ξυραφια και το τσιγκινο ποτηρι του metaxa(s) που μουλιαζω την πινελο-πε! Χα! Χα!

Εφυγε χθες τ απογευμα απ το σπιτι στις 19:00 περ που αρχισα ν ακονιζω, γυρισε 23:30 κ με βρηκε στην ιδια θεση να κανω το ιδιο πραγμα. Οποτε η πρωτη κουβεντα μολις με βλεπει ειναι "Ξεχασα να πατησω το play οταν εφυγα μαλλον, εμεινες στο pause και καηκες εε?!". :)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μια απορία παιδιά,

Όταν λέμε Ρώσικο δέρμα τι εννοούμε; δηλαδή από τι δέρμα είναι;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλή ερώτηση μα δεν ξέρω την απάντηση. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τα περισσότερα πλην της Illinois έχουν σουέτ υφή. Αλλά από τι ζώο είναι ή από πιο μέρος του σώματος δεν έχω ιδέα.
Ordo ab chao
stergios

Ειναι διαφορετικη η βυρσοδεψια. Ειναι τα κοκκινωπα. Ειναι υποτιθεται πιο ισιο και πιο σκληρο απ τα αλλα, μα εχει αναγκη απο λιπανση. Ειναι ενδιαφερουσα διαδικασια που ακομη κ οταν εγινε γνωστη στο Αμερικα απο ενα πρεσβη που δουλευε στη Ρωσια, δεν καταφεραν οι Αμερικανοι να βγαλουν την ιδια ποιοτητα. Σε ζωμο ιτιας,-σημυδας αν θυμαμαι. Birch-juchten, βυρσο-δεψειο, birch δηλ σημυδα. Μεσα στη γη η ωριμανση με τα ζουμια και μετα τυλιγμα σε στρογγυλους κορμους. Αν θυμαμαι καλα αναγκαζει τα πυριτικα αλατα του δερματος να βγουν εξω κατα το στροπαρισμα, η διαδικασια. Δερμα αγελαδας. Απ τους ωμους.


Καποτε εψαχνα για παραδοσιακες ρωσικες μποτες και το χα ψαξει λιγο. Στρατιωτικες με φοβερο δερμα αντοχης.

εδω

Δειτε επισης σαν juchten & wildjuchten birch leather strop.

Ενα vintage paddle strop που χω, γραφει juchten russge birge. Η μεσα μερια του δερματος ειναι κοκκινη κ σαν γυαλοχαρτο. Νομιζω θωρακισμος και απ την υγρασια ειναι ενα ζητουμενο της επεξεργασιας αυτης.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εάν είναι από δέρμα αγελάδας είναι μια χαρά...

Είμαστε όμως σίγουροι Κύριε Στέλιο μας; :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Με το εμποριο ποτε δεν εισαι σιγουρος. Ειδικα οταν υπαρχουν τοσα μεσα για να γελας τον κοσμακη!
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Πολυ καλα ειναι τα  Herold αλλα και το Κινεζικο(ZY) που μου ηρθε με το Gold Dollar ειναι πολυ καλο !!!

Η λογικη του δερματος ομως, πανω σε κομματι ξυλου, μου φαινετε πιο σωστη απο το στροπαρισμα κρεμαστου δερματος (με τεντωμα απλα του δερματος).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”