Στυπτικά μέσα για κοψίματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ετσι και αλλιως απαγορευεται να πουλησουμε σε ιδιωτες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

eliakiss έγραψε:κι εδώ σ'αυτό που λες είναι η προπυλενογλυκόλη. Very goooood!
http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/p6928.htm" onclick="window.open(this.href);return false; (κατηγορία 11. Toxicological information)
http://www.eoearth.org/article/Public_H ... ene_Glycol" onclick="window.open(this.href);return false;
:iirre
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όσοι χρησιμοποιούν στυπτικά ‘στυλό’ γνωρίζουν την σχετική δυσκολία στην αποθήκευση καθώς η τραχιά επιφάνια τους πρέπει να σκουπιστεί καλά μετά την χρήση από το (παγωμένο :megagrin ) νερό. Αν δεν έχετε κάποιο ακριβό το οποίο να έχει κουτάκι υπάρχει ένα θέμα. Ειδικά όσοι ταξιδεύουν. Τα στυπτικά ‘σπίρτα’ μίας χρήσεως έρχονται ναν δώσουν την λύση.
Σε ότι αφορά την αποτελεσματικότητα όταν τα δοκιμάσω θα σας πω.
Ναι, είναι το μόνο προϊόν το οποίο δεν το δοκιμάζεις όποτε θέλεις εσύ. :megagrin

Εικόνα

Εικόνα
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Συμπαθητικά είναι :megagrin
Προσωπικά χρησιμοποιώ το alum bloc (Bloc Osma), δεν έχει χρειαστεί ακόμα να καταφύγω σε στυπτικό stick.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Επίσης και εγώ χρησιμοποιούσα το bloc osma αλλά στην τελική δεν μου φαίνεται και τελείως υγιεινή μέθοδος όταν σου τσουρουφλάει το δέρμα και έτσι το παράτησα και εφαρμόζω την εξής μέθοδο: Balm και μετά από 3 λεπτά που έχει απορροφηθεί, βάζω και after shave locion.Για εμένα πολύ καλύτερα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το Alum Block και εγώ το παράτησα γιατί δεν μου πολυάρεσε.

Μετά το ξύρισμα απλώνω πλούσιο, πηχτό και πολύ αφρό πάνω στο δέρμα. Προτιμάω κρέμες ή σαπούνια που κάνουν καλής ποιότητας αφρό, μη βάλετε σπλέντιτ. Επίσης αποφεύγω τα σαπούνια γλυκερίνης γιατί ξεραίνεται εύκολα ο αφρός.

Αφήνω τον αφρό στο πρόσωπο για 5 λεπτά και αυτός ηρεμεί το δέρμα αλλά και σταματάει μικροαιμορραγίες.
Μετά ξεπλένω με κρύο νερό. Βάζω μόνο στικ αν κάποια αιμορραγία δεν έχει σταματήσει τελείως (σπάνιο) και μετά βάζω βάλσαμο.




@ElNavajero:

Πάντως βλέπω Μάκη ότι συνήθως το κάνουν ανάποδα. Δηλαδή πρώτα κάνουν ένα ωραίο splash με λοσιόν, και μετά από 1-2 λεπτά βάζουν βάλσαμο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Φίλε μου slur εγώ το κάνω έτσι επειδή έχω ευαίσθητο δέρμα.Για να μην ερεθιστώ με το asl χρησιμοποιώντας το πρώτο και για να πάρω την ποσότητα υγρασίας του δέρματος που χρειάζομαι για να μαλακώσει.Έπειτα και αφού έχει ενυδατωθεί το δέρμα αρκετά, βάζω το asl και μου φέρνει την επιδερμίδα στο σωστό επίπεδο υγρασίας.
Πάντως και αυτό που περιγράφεις εσύ με τον αφρό, το έχω δοκιμάσει και όντως φέρνει αποτέλεσμα :dance5
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

μέχρι ενός επιπέδου κόψιμο, ο αφρός είναι το καλύτερο στυπτικό.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μάκη ο καθένας εδώ μέσα κάνει ότι τον ευχαριστεί. Τα συζητάμε και παίρνουμε ιδέες ο ένας από τον άλλο. :bigsmilie

Σε ρωτάω λοιπόν για την τεχνική σου επειδή εσύ την έχεις εφαρμόσει και ξέρεις καλύτερα.
Δεν είναι πιο λογικό να βάζεις πρώτα τη λοσιόν, να δροσίζει και να παίρνει το πρώτο κάψιμο, και μετά από 1-2 λεπτά να βάζεις το βάλσαμο το οποίο «επουλώνει», διορθώνει και ενυδατώνει το δέρμα σου για τις επόμενες 2-3 ώρες; Πράγμα το οποίο η λοσιόν δεν κάνει διότι έχει πολύ βραχεία δράση.
Και ύστερα, όταν το δέρμα σου έχει ήδη το φίλμ από το βάλσαμο, η λοσιόν έχει δράση;
Ρωτάω από περιέργεια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κατα την γνώμη μου έτσι είναι καλύτερα. Τις λίγες φορές που χρησιμοποίησα lotion έτσι το έκανα. Ανάποδα δεν μου δούλεψε..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”