Στυπτικά μέσα για κοψίματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Slur έγραψε:Μάκη ο καθένας εδώ μέσα κάνει ότι τον ευχαριστεί. Τα συζητάμε και παίρνουμε ιδέες ο ένας από τον άλλο. :bigsmilie

Σε ρωτάω λοιπόν για την τεχνική σου επειδή εσύ την έχεις εφαρμόσει και ξέρεις καλύτερα.
Δεν είναι πιο λογικό να βάζεις πρώτα τη λοσιόν, να δροσίζει και να παίρνει το πρώτο κάψιμο, και μετά από 1-2 λεπτά να βάζεις το βάλσαμο το οποίο «επουλώνει», διορθώνει και ενυδατώνει το δέρμα σου για τις επόμενες 2-3 ώρες; Πράγμα το οποίο η λοσιόν δεν κάνει διότι έχει πολύ βραχεία δράση.
Και ύστερα, όταν το δέρμα σου έχει ήδη το φίλμ από το βάλσαμο, η λοσιόν έχει δράση;
Ρωτάω από περιέργεια.
Σε εμένα δουλεύει καλύτερα όπως σου περιέγραψα παραπάνω γιατί όταν χρησιμοποιήσω το asl πρώτο και το asb μετά δεν θα μου κάνει το ίδιο μαλάκωμα τις επιδερμίδας όσο αν το κάνω με την ανάποδη σειρά. :griechenland
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν εχω πολλα γαλακτωματα (ειπαμε το "βαλσαμο" ειναι φαρμακο!). Βασικα μονο 2, εκ των οποιων μονο το ενα χρησιμοποιω και αυτο οχι παντα. Εχω το Sandalwood της Mühle και το Sienna. Tο πρωτο δεν το χρησιμοποιω και περιμενω το πακετο με το οποιο θα το σουταρω (αλλο θεμα αυτο) και το Sienna αναλογα με τα γουστα. Πρωτα βαζω το γαλακτωμα, και μετα απο καμμια ωρα βαζω απο πανω και το EdT το οποιο μεν EdT αλλα σε ρολο ASL ειναι μανιτσα και πιο μεγαλης διαρκειας απο ενα κλασικο ASL.. Tο οτι ειναι σε σπρεϊ με βολευει επισης παρα πολυ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δοκιμασα το στυπτικο gel της Proraso.
Πολυ καλο προϊον,ωραια μυρωδια και χωρις εκεινη την ασπριλα των stick.
Δουλειει αριστα χωρια που δεν υπαρχει κι εκεινο το ζορισμα-πασαλειμα.

:dance3
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Tα στυπτικά που έχω πάρει , φαίνονται στη τελευταία φωτό κάτω http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... &start=160" onclick="window.open(this.href);return false;,είναι καλά?Το τουβλάκι το χρησιμοποιώ για ελαφρά κοψίματα και το στικάκι για πιο βαθιά?Άυτό το συμπέρασμα έβγαλα απο δω μέσα..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Nαι Ηλία, σε γενικές γραμμές έτσι είναι. Το Alum Bloc (τουβλάκι :megagrin ) παίζει και μετά απο ξυρίσματα που δεν πήγαν καλά να απαλύνει ερεθισμούς. Μετά ξεπλένεσαι καλά όμως.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Johnnie
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 31 Μάι 2011, 14:33
12
Ηλικία: 32

Ομολογώ, δε το 'χω ψάξει το θέμα, τα αντιμετωπίζω σαν όποιο άλλο κόψιμο (με λίγο περισσότερη προσοχή ίσως)
Δηλαδή οινόπνευμα, μόλις σταματήσει το κάψιμο, κι άλλο οινόπνευμα, αν τρέχει πολύ αίμα, μπενταντίν (αν και δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο με το ξύρισμα... ακόμα δεν έχω καταφέρει να κοπώ πολύ... βέβαια ακόμα δεν πήρα safety razor!)
Ως μαθηματικό, ορίζουμε ένα είδος οργανικής μηχανής που μετατρέπει την καφεΐνη σε θεωρήματα!
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Πήρα σήμερα το αιμοστατικό "cristalli di rocca naturali". Είναι σε σχήμα κυλινδρικό στο μέγεθος μιας μπαταρίας ΑΑΑ. Στη σύσταση του λέει Potassium Alum / Aqua. Δεν κόβομαι στο ξύρισμα σχεδόν ποτέ απλά το πήρα να υπάρχει γιατί κόβω τακτικά τα χέρια μου σε μικροδουλειές που κάνω σπίτι :megagrin (ήταν και φτηνό 0,65). Αυτό πως χρησιμοποιείτε σε περίπτωση κοψίματος? Απλά το ακουμπάς εκεί που κόπηκες?
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ναι,το τριβεις απαλα και αυτο κανει κατι σαν κρουστα
Αναλογα το προϊον φαινεται μετα απο ωρα σαν ασπριτσα,μπορει και οχι
Φυσικα μιλαμε για μικρα κοψιματακια οπως ξυρισματος,σπυρακι.

Εαν κοπεις πχ με μαχαιρι στην κουζινα εχει σπρευ της Χανζαπλαστ που δημιουργει ενα προστατευτικο φιλμ μεχρι να δεις αν θες περαιτερω ιατρικη φροντιδα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το βρεχεις πρωτασ, και μετα το τριβεις... Και οταν τελειωσεις το ξεπλενεις, το σκουπιζεις σε μια καθατη πετσετα ή χαρτι κουζινας και το αφηνεις λιγο να ξενωτισει.. Αυτο ισχυσει ΓΙΑ ΟΛΑ τα alum blocks, ειτε φυσικα (ειδικα για αυτα) ειτε συνθετικα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Παντού :megagrin

Έχω δει στον Μιχαηλίδη, στον Ξένο ακόμα και στα Hondos....
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”