Στυπτικά μέσα για κοψίματα

Απάντηση
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγώ θα γράψω μια προσωπική εμπειρία γιατί μήπως δεν είναι όλα ίδια τα alum block ,είχα πάει σε έναν ξάδερφό μου δώρο το alum block τής osma για να το δοκιμάσει, και μου λέει η γυναίκα του,πήγα σε έναν γιατρό το παιδί ,(έχει μια κόρη 12 ετών) γιατί έχει κάτι αλλεργίες από αποσμητικά και μου είπε να πάρω έναν αντισηπτικό κύβο και μου έδειξε έναν, και μετά με ρώτησε αν και τής osma είναι για την ίδια δουλειά,εγώ ξέρω το osma για ξύρισμα και όταν πήγα στον δαφνη στο περιστέρι ρώτησα μια κοπέλα και μου είπε ότι δεν είναι ακριβώς ίδιοι,μου έδειξε κάτι κύβους η με πράσινο καπάκι η με πράσινο περιτύλιγμα όχι πάντως αυτό στην φωτογραφία που έβαλε ο john1970 ,και είχε τα μισά λεφτά από τον osma και δεν ήταν για ξύρισμα ,έτσι προτείνω να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις στον δαφνη αν είναι για ξύρισμα εφόσον θα το βάλει και το παιδί,η μπορεί να κάνει και για τα δυο
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μιχάλη, υπάρχει το alum block που είναι αντισηπτικό και το αποσμητικό.
Υποθέτω ότι μοιράζονται πολλά χαρακτηριστικά μεταξύ τους αλλά ίσως αλλάζει η υφή ή κάποια στοιχεία,δεν έχω δοκιμάσει το αποσμητικό.
Πάντως, στυπτικό δεν είναι κανένα από τα δύο.
Μιχάλης
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγώ το αποσμητικό δεν το ήξερα,αλλά καλό είναι να πάρει τηλέφωνο στον δαφνη γιατί αν το βάλει το παιδί να είναι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν είναι αυτό στη φωτογραφία, το γράφει καθαρά ότι είναι για μετά το ξύρισμα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Allume Di Potassio Alum Block 100gr

Ορθογώνιο Alum Block με κάλιο.

Φτιαγμένο με κάλιο και Alum.

Σταματάει την αιμορραγία απο μικροκοψίματα που συμβαίνουν κατά το ξύρισμα.

Οι ιδιότητες του τονώνουν, χαλαρώνουν και αναζωογονούν το δέρμα.

Δερματολογικά ελεγμένο.

Aπο το σαιτ της hairmaker.gr

Να τα παω πισω την Δευτερα τοτε....

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 4 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Εικόνα

Τα αλλα που ειχε ηταν αυτα.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Γιατί να το πας πίσω; Για το ξύρισμα δεν το πείρες;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Αιμοστατικο ζητησα.Αν ειναι να τα κρατησω,αλλιως αλλαγη.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Potassium Aluminium Sulfate
Κύριο δραστικό συστατικό σχεδόν όλων των αιμοσταστικών τζελ ,κιμωλιών ,κτλ για το ξύρισμα.
Το "Alum Block " είναι σχεδόν 100% καθαρό κρυσταλλικό Potassium Aluminium Sulfate .

Πέρα από ικανότατο αιμοστατικό ,έχει πολλές και ποικίλες χρήσεις .
Προσωπικά πλέον το χρησιμοποιώ μόνο ως αποσμητικό ( με μέγιστη διάρκεια δράσης ~8 ώρες ).

(...)
Potassium alum is used in medicine mainly as an astringent (or styptic) and antiseptic.

Styptic pencils are rods composed of potassium alum or aluminum sulfate, used topically to reduce bleeding in minor cuts (especially from shaving) and abrasions, nosebleeds, and hemorrhoids, and to relieve pain from stings and bites.[citation needed] Potassium alum blocks were rubbed over the wet skin after shaving.[8]

Potassium alum was also used topically to remove pimples and acne, and to cauterize aphthous ulcers in the mouth and canker sores, as it has a significant drying effect to the area and reduces the irritation felt at the site.[citation needed]. It has been used to stop bleeding in cases of hemorrhagic cystitis.[35] and is used in some countries as a cure for hyperhidrosis.[citation needed]

It is used in dentistry (especially in gingival retraction cords) because of its astringent and hemostatic properties.[citation needed]

Potassium and ammonium alum are the active ingredients in some antiperspirants and deodorants, acting by inhibiting the growth of the bacteria responsible for body odor. Alum's antiperspirant and antibacterial properties[36][37] contribute to its traditional use as an underarm deodorant.[9] It has been used for this purpose in Europe, Mexico, Thailand (where it is called sarn-som), throughout Asia and in the Philippines (where it is called tawas). Today, potassium or ammonium alum is sold commercially for this purpose as a "deodorant crystal".[38][39][7] Beginning in 2005 the US Food and Drug Administration no longer recognized it as a wetness reducer, however it is still available and used in several other countries, primarily in Asia.[citation needed]

Potassium alum was the major adjuvant used to increase the efficacy of vaccines, and has been used since the 1920s.[40] But it has been almost completely replaced by aluminium hydroxide and aluminium phosphate in commercial vaccines.[41]

Alum may be used in depilatory waxes used for the removal of body hair or applied to freshly waxed skin as a soothing agent.

In the 1950s, men sporting crewcut or flattop hairstyles sometimes applied alum to their hair, as an alternative to pomade, to keep the hair standing up.[citation needed]
(...)

Πηγή


Και για όσους τους αρέσει τοοοοοόοοοοσο πολύ ...
Εδώ ,στα 3€ το κιλό !
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Εμένα πάντως το Alum Block της Osma αν και μου βελτιώνει το δέρμα :) και παραδόξως δεν με τσούζει οσο λέτε παρά ελάχιστα ... βέβαια εχω κάνει σφράγισμα χωρις ένεση (οχι βαθυ)καθώς ήθελα να βγω τότε πρώτο ραντεβού (δλδ αντεχω τον πόνο ) ... αλλά.

Σε ένα καλό κοψιματακι όχι Nick δεν είχε κανει κάτι και όπως είχε πει ο φίλος @Tony δεν είναι αιμοστατικό τα αιμοστατικά έχουν και κατι ακόμα προφανώς δεν είναι καθαρό Alum .
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειμαι υποχρεωμενος να επαναλαβω οτι υπαρχει μια παρεξηγηση στη χρηση του alum bar ως αιμοστατικο. Αν θελουμε να σταματησουμε την μικρη αιμορραγια απο κοψιμο στη διαρκεια του ξυρισματος, τοτε η χρηση πιο στοχευμενων προιοντων οπως ενος αιμοστατικου μολυβιου ή σπιρτων, ακομα και του gel της Proraso (θα πεσει φωτια να με καψει) ειναι προτιμοτερη απο τo περασμα του alum bar στο προσωπο μας, ειδικα σε νεανικες επιδερμιδες.

Τωρα διαβαζοντας το κειμενο της wikipedia - μπορουμε να κανουμε bold και αλλα σημεια οπως οτι δεν αναγνωριζεται απο τον FDA εδω και 15 χρονια ως παραγοντας μειωσης της υγρασιας στο δερμα (αποσμητικο) ή οτι δεν χρησιμοποιειται πια ως ενισχυτικος παραγοντας στα εμβολια και γενικα το αρθρο κανει μια ιστορικη αναδρομη στο 1920 στο 1950 με χρηση του "used" και φυσικα του "citation needed". Καλως κακως τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”