Κέρμα στο μπωλ

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Είχα ένα γιουβετσάκι και κόλλησα στον πάτο ένα κέρμα:
Εικόνα
Το δοκίμασα με Tabac σαπούνι και έκανε πολύ αφρό. Μήπως όμως κάνει κακό στο πινέλο;
Ξέρει κανείς περαιτέρω;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Πως σου ήρθε Δημήτρη αυτό με το κέρμα; Το άκουσες κάπου; Βοηθάει σε κάτι;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Είναι παλιά ιστορία, παίζει πολύ στον χώρο. Τώρα αν βλάπτει το πινέλο, δεν ξέρω...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν ξέρω αν παίζει πολύ, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια αναφορά στο διαδίκτυο!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εαν οντως πρεπει να εχει κατι στον πατο ενος μπολ θα προτιμουσε μικρου βαθους αυλακωσεις
Εναλλακτικα ειχα σκεφτει να παργγειλω ενα με μικρα εξογκωματα στυλ πυραμιδος
Απο την αλλη σκεφτομαι ολα αυτα θα κρατησουν αφρο μεσα/τριγυρω τους και δεν θα παει στα τοιχωματα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Και εγώ κάπου είχα διαβάσει αυτό το κόλπο με το κέρμα, νομίζω εδώ στο φόρουμ. Σίγουρα βοηθάει να γίνει πιο εύκολα ο αφρός.
Όσο για το αν κάνει κακό στο πινέλο, δεν το είχα σκεφτεί, αλλά πολύ φοβάμαι ότι μάλλον έχεις δίκιο...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Stefanos έγραψε:Μπορειτε να κολλησετε ενα κερμα στον πατο για να βοηθησετε τη δημιουργια αφρου. Τα scuttle εχουν ειδικο πατο με κυμματακια. Στη γαβαθα μου δεν εχω βαλει κερμα και ο αφρος τη γεμιζει. Καλο κολπο για αρχαριους το κερμα. Για το ταξιδι χρησιμοποιω μια μεταλλικη γαβαθα που πηρα για 1€.
Παιδιά το εχει αναφέρει ο Στέφανος στην ενότητα "Κολπα και τεχνικες στο ξυρισμα" Δεν γίνεται ομως αναφορά για το αν παθαίνει κατι το πινέλο.....Το εχω κάνει και εγώ με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα ( σε πήλινο απο γιαούρτι) αλλά το χρησιμοποιώ συνήθως με τις γουρούνες.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δεν βλεπω πως ενα κερμα θα βοηθησει στην δημιουργια αφρου στο μπολ περισσοτερο απο το αν δεν ειχε
Το κερμα με τον καιρο δεν θα παρουσιασει οξειδωση;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Τι να πω? Εγω ακολούθησα συμβουλές απο κάποιον ο οποίος έχει πείρα και το πρότεινε για ευκολότερη δημιουργία αφρού (υποτίθεται ξέρει τι λέει)Απλά επειδή αρχικά σε ενα μεταλλικό μπολ που εκανα αφρό, δεν είχα καλά αποτελέσματα (αρχάριος δε) οταν πήγα στο πήλινο του γιαουρτιού (με το κέρμα) είδα τεράστια διαφορά.Τώρα θα μου πείτε οτι την διαφορά την έκανε το πήλινο και οχι το κέρμα.Πολύ πιθανόν.Λίγο το πήλινο λίγο η βελτίωση της τεχνικής και ηρθαν τα αποτελέσματα.Τώρα το αν θα οξειδωθεί το κέρμα δεν το ξέρω.Θα δείξει....Ετσι και αλλιώς και να θέλω να το βγάλω δεν μπορώ :megagrin Πιθανόν να πάω σε καινούργιο πήλινο :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Συγχωρέστε με για την παρέμβαση, αλλά όλα αυτά τα θεωρώ Εικόνα. Ή κάνεις έναν σωστό αφρό στο μπολ σου, όποιο και αν είναι αυτό, ή στο πρόσωπο. Τα υπόλοιπα, κατ' εμέ, είναι χαζά πράγματα για να παίζουμε. Φυσικά και δεν αναφέρομαι στα παιδιά εδώ μέσα, αλλά στον φωστήρα που το σκέφτηκε. Δεν νομίζω ότι οι παππούδες μας παίζαν με τα κέρματα και προσωπικά δεν νομίζω ότι ταιριάζει με το χόμπυ μας.








*Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν επειδή το κάνει ή βρίσκει ότι δουλεύει καλύτερα και τον εξυπηρετεί, απλά η προσωπική μου γνώμη είναι η παραπάνω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”