Tony Miller 2 1/2 Heirloom Steerhide "Old No. 2" strop

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σήμερα σε μια άσχημη μέρα καιρού ήρθε να με χαροποιήσει ο ερχομός του πρώτου μου κρεμαστού δέρματος Tony Miller!Έχω γύρω στα 13 straight razors και ήτανε ντροπή να μην έχω ένα κρεμαστό :megagrin .Το πήρα μεταχειρισμένο απο το badgerandblade.com αλλά τι μεταχειρισμένο που ανάθεμα αν χρησιμοποιήθηκε ποτέ!Έχει και λινό παρέα.
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον Κωνσταντίνο (NavalArchitect) που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην απόφασή μου για να το πάρω η όχι και απο ότι θα δείτε και σεις ήτανε μια πάρα πολύ καλή αγορά!Πολύ συννενοήσιμος , άμεσος και κατατοπιστικότατος!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Θέλω να ρωτήσω κάτι, το στροπάρισμα γίνεται απο τη χνουδωτή πλευρά η απο τη λεία :ninja_hide ?Απο τη χνουδωτή γίνεται αλλά καλού κακού ρωτάω εγώ.Τη λεία δε τη χρησιμοποιώ έτσι?
Επίσης το λινό τι ρόλο βαράει?Είναι σαν το paddle strop που έχω απο τη πλευρά με τη πράσινη πάστα ας πούμε?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μεγειες...

Πω πωωωωωω.. Σιγουρα θα ριχνει κατι χαστουκια αυτο!.... Οτι πρεπει για το Συνταγμα σημερα! :hystericalbs1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Καλώς το δέχτηκες και είμαι σίγουρος ότι θα το απολάυσεις.
Χαίρομαι που πήρες 6,5 cm και όχι πιό φαρδύ και θα δείς ότι αργότερα δεν θα το μετανοιώσεις. (εγώ χρησιμοποιώ 5 cm)
Στο δέρμα θα χρησιμοποιείς την πλευρά που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία.
Το λινό θα το χρησιμοποιείς μετα το ξύρισμα αφού στεγνώσεις το ξυράφι για 3-4 περάσματα ώστε να αφαιρεθουν τυχόν νεκρα κύτταρα που θα υπάρχουν στην κόψη και θα μπορούν ενδεχομένως να κρατήσουν υγρασία και να την διαβρώσουν.
Πρίν απ το ξύρισμα και πριν τα περάσματα στο δέρμα, γύρω στα δέκα περάσματα στο λινό θα καθαρίσουν πάλι την κόψη.
Το βολικότερο σημείο έδρασης στον τοίχο είναι για μενα γύρω στα 23 με 24 cm χαμηλώτερα από τον αφαλό μου :megagrin
Ετσι το λουρί έχει μια κλίση πρός τα κάτω και είναι πολύ πιό βολικό στην χρήση.
Θυμίσου πριν τα περάσματα, να περνας μια δυό φορές την παλάμη σου πάνω απ το δέρμα για να το καθαρίζεις.
Επίσης να υπενθυμίσω ότι από την στιγμή που θα ακουμπίσεις το ξυραφι και μεχρι το τέλος όλου του αριθμού των περασματων, αυτό που θα φροντίζεις θα είναι να ακουμπάει μονίμως η ράχη του ξυραφιού στο δέρμα και να μην ανασηκωθεί ποτε.
Φρόντισε πάντα τα ξυραφια σου να έχουν σφιχτές θήκες.
Εάν έχουν χαλαρώσει χτύπα απαλά με την μεταλική λαβή ενός μαχαιριού φαγητού τον πείρο της άρθρωσης, έχοντας κόντρα από κάτω, μεχρι να σφίξει επαρκώς. (είναι προτιμώτερα πολλα απαλά χτυπήματα παρά λιγότερα και δυνατα, διότι με τα δυνατα αντι να κάνει κεφάλι ο πείρος, συμπιέζεται και στραβώνει εσωτερικά, με αποτελεσμα το ξυράφι να μην κεντράρεται σωστα στην θήκη)
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26465 times
Been thanked: 25943 times

Συγχαρητήρια Ηλία, πολύ καλή αγορά. Φυσικά άλλο τόσο εγγύηση είναι και ο Κωνσταντίνος! Σου εύχομαι να το καταευχαριστηθείς!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια!Είναι ένα πολύ ωραίο αξεσουάρ και must γι' αυτούς που έχουνε μια συλλογή :megagrin .

@y.v Tony Miller είναι το δικό σου?Πίστευα ότι επειδή στο paddle strop που έχω είναι χνουδωτή η πλευρά που στροπάρω έλεγα ότι θα στροπάρω και εδω απο τη χνουδωτή πλευρά.Όμως έχεις δίκιο , είναι απο τη λεία γι 'αυτό έχει τα γράμματα στις εξωτερικές πλευρές.Αλλά δε θα πρεπε να είναι απο τη χνουδωτή πλευρά?
Επίσης τη γνώμη έχετε για τη φύλαξη του στο μπάνιο?Εδώ έχει ένα θέμα για το δέρμα στον ατμο του μπάνιου και αν δε κάνω λάθος διίστανται οι απόψεις τους,εσείς τι λέτε?Τι μπορώ να κάνω ώστε να το διατηρήσω και να το πάρω μαζί μου στο τάφο και να στροπάρω στον άλλο κόσμo?

@Στέφανε άμα έρθω ποτέ εκεί πάνω θα το πάρω μαζί μου , θα περιλάβω πρώτα εσένα και μετά μερικές άσπρες γερμανίδες!!Διάλεξε τι θέλεις, δέρμα η λινό :lachtot ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

Συγχαρητηρια για την αγορα boltsi
συμφωνω με y.v, το λινο θα σου κανει καλυτερη προετοιμασια στην κοψη πριν το στροπαρισμα στο δερμα
απ΄οτι φαινεται το δερμα καθως και το λινο ειναι αριστης ποιοτητας οποτε μπορει να χρησιμοποιηθει ως τελικο δερμα στροπαρισματος (αναφερομαι σε καποιους που εχουν δυο τρια δερματα και αναλογως ποιοτητας δερματος προχωρουν το στροπαρισμα)η κοψη δεν πρεπει να εχει καποιο ελλατωμα αλλιως μπορει να γρατζουνισει την λεια οψει του δερματος.
Να ξερεις οτι το χειροτερο πραγμα για ενα δερμα ειναι η διαδικασια να βρεχεται και να στεγνωνει αυτο σπαει την συσταση του δερματος (διαδικασια η οποια συμβαινει στο μπανιο λογω υδρατμων) επισης η υγρασια δεν θα αφομειωθει ποτε ομοιομορφα σε ενα δερμα και θα στο στραπατσαρη-στραβωση.
EL_CAPITAN
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν εχθές δοκίμασα για πρώτη φορά το κρεμαστό δέρμα για την προετοιμασία του ξύρισματός μου.Πρώτα μερικά περάσματα στο λινό και μετά γύρω στα 40 στο δέρμα του.Μου φάνηκε πιο εύκολο και πιο βολικό απο το paddle, είχα το νου μου να είναι καλά τεντωμένο και οι κινήσεις μου απαλές και σιγανές ώστε να μη το πληγώσω.Το μεγαλύτερο πλάτος του βοηθάει πιο πολύ που σχεδόν πιάνει όλη τη κόψη , παρόλα αυτά οι κινήσεις μου ήτανε τοξοειδής έχοντας ακούσει ότι είναι καλύτερα έτσι , θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.
Καλό είναι γι αυτούς που ξεκινάνε τώρα το ξύρισμα με straight razor να στροπάρουνε γι 'αρχή σε paddle ώστε να εξοικειωθούνε πρώτα στις κινήσεις , να καταλάβουν που είναι τα λάθη τους και μετά να προβούν σε μια αγορά κρεμαστού.Εγώ το paddle strop το είχα πληγώσει πολυ ελαφρώς όπως φαντάζομαι και άλλοι στη θέση μου αλλά όλο αυτό το καιρό έχω κάνει τρομερή εξάσκηση και το χέρι μου έχει λυθεί πλέον.Παρόλα αυτά παρόλο που μπορώ να στροπάρω με αρκετή ταχύτητα συγκρατούμαι ώστε να στροπαρω πιο αποτελεσματικά και με λιγότερες πιθανότητες να πληγώσω το δέρμα μου.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγώ κάνω πάντα μια διαγώνια κίνηση.
Από μεσα, όταν είναι κοντά μου το χέρι μου και προς τα έξω, όταν το έχω σε έκταση.
Η ταχύτητα είναι απαραίτητη διότι αυτή είναι που στρώνει την κόψη και όχι η πίεση πάνω στο δέρμα.
Σαφώς και δεν έχει καμία σχεση με το paddle στην ευχρησία και την ταχύτητα.
Εγώ το paddle το βρίσκω δυσχρηστο και αργό, άσε που λόγω μήκους απαιτεί μεγαλύτερο αριθμό περασματων για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
Τα λουριά τα έχω για πολλά χρόνια κρεμασμένα στο μπάνιο και δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”