Γιουβέτσι: Μπολ Ξυρίσματος (scuttles)

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Σας :thanks πολυ.

Οσον αφορα το λερωμα επειδη εχω ξεκινησει απο μικρος τοτε δεν ειχαμε μπολ κλπ αλλα γυαλινο ποτηρι
Μετα πηγαμε στην κουπα και υστερα με το ιντερνετ αρχισαμε τα εξειδικευνα ειδη
Πρωτα ειχαμε αποκλειστικα Αγριοχοιρο και μαλιστα σκληρο αρα οι κινησεις (συνδιασμος αυτων των παραγοντων) ηταν περιορισμενες ας το πουμε και ο αφρος λιγος.

Απο την αλλη δεν μου αρεσει να γεμιζει η λαβη αφρο γιατι μου γλυστραει και μετα πρεπει να ξεπλυνω και το χερι γιατι θα πιασω την ξυριστικη
Ισως ειναι και οι κινησεις μου πιο προσεκτικες και απαλες δεν ξερω
Παντως απο τοτε μικρος δεν λερωνω ευκολα την λαβη.

Απορια: Εαν βαλω το "γιουβετσακι" στον φουρνο μικροκυματων πριν το ξυρισμα δεν θα κρατησει περισσοτερο την θερμοκρασια μετα;
Λετε να κρυωσει γρηγορα;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έτσι και αλλιώς τα πινέλα, ανεξαρτήτως τρίχας δεν θέλουν πίεση. Αποδίδουν το μέγιστο όταν τα παίζεις απαλά. Είναι ένα λάθος που κάνουν πολλοίπάνω στον ενθουσιασμό τους.
:btt2
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εντάξει δε γεμίζω τη λαβή αλλά ο θύσανος όλος ναι , απλά το παρατηρούσα σε πολλές δοκιμές που έχει κάνει και το χα απορία.Ναι όντως δε θέλεις πίεση , τα καλά πινέλα δε χρειάζονται πίεση, κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει.

Φίλε Δορυφέρων δε νομίζω να κρατηθεί ζεστό για πολύ ώρα ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα που θα κάνει κρύο κάπως, θέλει να έχει κάτι που να το κρατάει ζεστό.Αν έψαχνες κοντά σε εσένα κάποιος που να φτιάχνει κεραμεικά και να του δώσεις μια παραγγελία όπως θέλεις και να παίρνει μέσα ζεστό νερό?Κάποιος θα υπάρχει εκεί σε εσένα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

@ Boltsis φιλτατε να σου πω την αληθεια μεσα μου το εχω σκεφτει
Τοσα χρονια εχω μαθει να κανω αφρο αλλιως και τιθεται και θεμα χωροταξικο
Εχω ηδη γεμισει τον τοπο με σαπουνια και κρεμες,που να βολεψεις και το "τσουκαλι";
Χρησιμοποιησα παλαιοτερα μπολακια διαφορα,inox,κουπες ανοιχτες μα βλεπω οτι χανω χρονο
Δεν μπορω να κανω και αφρο στο σκευος μα και να κανω περασματα και στο προσωπο οπως εχω συνηθισει.

Το συγκεκριμενο "γιουβετσακι" δεν ειναι \_/ αλλα πιο |_| στα πλαινα του
Αυτο με βοηθαει γιατι δεν θελω ο αφρος να ανεβαινει προς τα πανω και να γεμιζει τοιχωματα,λαβη,το χερι μου
Το πηρα λογω εμπνευσης απο τον εταιρο φιλτατο Slur και ετσι για δοκιμη για την πλακα που λενε
Περαν των ετοιμων με εσωτερικο τοιχωμα ναι μπορει να γινει αυτο που λες χειροποιητο
Καποια στιγμη στο μελλον θα το κοιταξω ετσι χαριν πληρεστερης ξυριστικης εμπειριας-ενημερωσης.

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ κύριοι πιστεύω ότι έχει σημασία και το μέγεθος του πινέλου. Ένα μεγάλο πινέλο δεν γεμίζει μέχρι το κόμπο ο θύσανος με αφρό, ένα μικρούλι όμως, όπως αυτό του body shop που έχει ο Απόστολος, εύκολα θα μπορούσε να γεμίσει όλος ο θύσανος αφρό.

Δόρυ και εγώ νομίζω ότι δεν θα κρατάει για πολύ ώρα θερμότητα χειμωνιάτικα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Να παρουμε ηλεκτρικο μικρο ματι του καφε και να το βαζουμε επανω να ειναι ζεστο.

:lachtot
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πάρε χόβολη ελληνικού καφέ, και βύθιζε το γιουβετσάκι σου στην άμμο. Θα είναι πάντα ζεστούτσικο.



Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ενημερωτικα σαν το γιουβετσι του Δορυφεροντος ειδα χτες στο Βεροπουλο, ενω εψαχνα μπολ για σουφλε σοκολατας για να τριψω το στικακι Speick.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Εγώ πήρα ένα γιαούρτι "Δημητρίου". Ωραιότατο το γιαουρτάκι, βολικότατο και το πήλινο μπολάκι.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειναι παμφθηνο και αξιζει
Ο αφρος παει στα τοιχωματα δεν ανεβαινει προς τα επανω
Ετσι ο θυσανος συναντα ευκολα υλικο στο γυρισμα και δεν λερωνεται και η λαβη.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”