Γιουβέτσι: Μπολ Ξυρίσματος (scuttles)

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ωραια μαρέγκα! Εδω και καιρο χτυπαω στο προσωπο αφρο και μου ελειψαν αυτες οι εικονες ομολογω! Παω για ξουρα σε λιγο μου φαινεται!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ωραιος αφρος slur και το κριθαρακι μουρλια :xp1
Κατι τετοιο ειχα παρει και εγω απο ενα μαγαζι με κεραμικα αλλα δεν ηξερα οτι ειναι για γιουβετσι .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

:thanks

Μία από τις χαρές αυτού του χόμπι είναι ότι ψάχνοντας μπορεί να βρεις σε εξαιρετικά φτηνή τιμή κάτι πολύ καλό.

Για να πάρω ένα τέτοιο δοχείο από το ίντερνετ δεν υπήρχε περίπτωση να ξόδευα λιγότερα από 50 ευρώ με τα μεταφορικά.

Σκεφτείτε πόσο άχρηστο αντικείμενο μπορεί να είναι μία παλιά μηχανή Gillette για ένα άντρα, και τι κόσμημα μπορεί να γίνει στα χέρια ενός χομπίστα: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=66&t=1528" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλορίζικο και έξυπνη αγορά, μπράβο!Και εγω όπου πάω σε σούπερ μάρκετ η διαφορα πορσελάνινα η κεραμεικά έχω το νού μου για μπωλάκι σαπουνιού και για μπωλάκι lathering!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το θέμα έχει μεταφερθεί σε μονοκατοικία και έχει σκουπιστεί.
συνηχήστε!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Οπως ειπα και στο http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?p=28344#p28344" onclick="window.open(this.href);return false; αποφασισα κι εγω σαν τον Slur να παρω ενα πηλινο
Το βρηκα 4 ευρω σε 3 διαστασεις και πηρα το μεγαλυτερο ας πουμε
Το ονομασα "γιουβετσακι" και η ταμπελα ελεγε πως κανει για πλυντηριο πιατων,φουρνο μικροκυματων-κουζινας.

Εικόνα

Εικόνα

Με την σειρα τα χερια: 1ο-2ο-3ο και τι εμεινε στο τελος.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ως φαινεται εβαλα παραπανω κρεμα μα δεν πειραζει ειχα καιρο να κανω αφρο σε μπολ
Ειχε πλακα η υποθεση παντως και καποια αλλη φορα θα το ξανακανω
Γεια σου βρε Slur με τις ιδεες σου.

:bigsmilie
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πολύ κομψό Δόρυ. Μεγειά! :thumbsup
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μεγειά Δορυφέρων και καλά lathering!Έχω μια απορία βρε συ και θέλω να την εκφράσω, σε έχω παρατηρήσει όταν φτιάχνεις αφρό λερώνεις τα 3/4 του knot!Τη λαβή του πινέλου δε τη λερώνεις καθόλου,πως τα καταφέρνεις ρε συ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εν αναμονή της απάντησης του Δορυφέροντα άπτομαι της ευκαιρίας να πω Ηλία ότι και εγώ το ίδιο ακριβώς κάνω. Αν το πινέλο δεν το πατάς κάτω στο μπολ με δύναμη, αλλά στριφογυρνάνει στο δοχείο με μικρή πίεση, γεμίζει με αφρό μέχρι τα ¾ που θυσάνου και το υπόλοιπο πηγαίνει γύρω-γύρω στο μπολ.

Εγώ το κάνω επίτηδες αυτό διότι επειδή χρησιμοποιώ μεγάλα πινέλα είναι ικανά να καταβροχθίσουν μεγάλη ποσότητα αφρού στα σπλάχνα τους και αυτό δεν το θέλω για να είναι το μεγαλύτερο μέλος του αφρού εύκολα διαθέσιμο για το πρόσωπο.



Δες και μία εικόνα με δύο πινέλα ίδια, το Ω-80 και το Ω-48, μόνο το χρώμα της λαβής αλλάζει.
Το πρώτο έχει δουλευτεί πατώντας με δύναμη το μπολ στο πινέλο και ο αφρός έχει πάει μέχρι τη λαβή (τη σκούπισα τη λαβή για να το φωτογραφίσω), και το δεύτερο έχει δουλευτεί με λιγότερη δύναμη και ο αφρός έχει πάει μέχρι τα 2/3 του θυσάνου.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 23 Οκτ 2011, 01:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”