Στέγνωμα πινέλου

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πιο ευκολα (και κατα συνεπεια πιο γρηγορα) στεγνωνει το οποιο πινελο αφου εχει τιναχτει καλα με τις τριχες προς τα πανω. Αυτο ειναι σιγουρο. Αναποδα με τις τριχες προς τα κατω θα ηταν καλυτερα αν υπηρχε ποσοτητα αρκετη νερου για να κυλησει με τη βαρυτητα προς τα κατω. Εδω ομως υπαρχει υγρασια χωρις ροη η οποια φευγει δια της εξατμισης, που ως γνωστον φευγει (η εξατμιζομενη υγρασια) προς τα πανω. Γι αυτο λοιπον τιναγμα καλο ανοιγμα του θυσανου οσο γινεται (για να εξαεριζονται τα κατω στο βαθος μερη του και τοποθετηση σε καλα αεριζομενο και χωρο..
Και μην ξεχνατε το βασικοτερο. Ο μεγαλυτερος εχθρος της υγρασιας ειναι το ρευμα αερα και γενικα ο εξαερισμος.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια χαρα τα λεει ο Δημητρης. Το πινελο το τιναζουμε καλα μετα το ξυρισμα - το περναμε απο πετσετα, το σκουπιζουμε δηλαδη με κινησεις βαψιματος - και τελικα το αφηνουμε να στεγνωσει καλα ορθιο (με τις τριχες προς τα πανω). Και αν ειναι ασβος, δεν το χρησιμοποιουμε την επομενη μερα (τουλαχιστον).

Ειναι καλο να δωσετε προσοχη στο θεμα του στεγνωματος, ειδικα οσοι χρησιμοποιειτε πυκνους 28αρηδες και 30αρηδες ασβους απο τη μαμα Κινα (Maseta κλπ) γιατι σε κανα δυο χρονια αντι για silvertip, 2band και hmw θα εχετε sapiobadgers που αναγκαστικα θα πεταξετε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Χαχαχαχαχα Ηρακλή μ'έκανες και γέλασα!!! Μου άρεσε το "sapiobadgers"!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27827 times
Been thanked: 29054 times
Ηλικία: 64

@herco πολύ σωστά τα λές. ;)
Τώρα τον χειμώνα όταν (σπάνια) χρησιμοποιώ χοιρινό πινέλο, θέλει δύο ημέρες στέγνωμα (με την τρίχα επάνω). Το στέγνωμα γιά μένα, σημαίνει ότι ακόμα και η βάση του θυσάνου δεν πρέπει να έχει υγρασία.
Οταν στην αρχή έβαζα το πινέλο στην βάση του (η τρίχα κάτω), τότε το στέγνωμα έκανε τρεις μέρες....
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Οι βάσεις για τα πινέλα δηλαδή είναι μόνο για το θεαθήναι τελικά;
Η δική μου ρουτίνα είναι η εξής:
Επειδή έχω υγρασία στο μπάνιο (4-5 μόνιμα άτομα στο σπίτι, όλο και κάποιος κάνει μπάνιο), το πινέλο που θα μπει στη βάση είναι αυτό που θα χρησιμοποιήσω στο επόμενο ξύρισμά μου.
Μετά το ξύρισμα, το στεγνώνω με τινάγματα, το περνάω πολλές φορές από στεγνή πετσέτα και πάει βουρ για το υπνοδωμάτιο που είναι πολύ πιο ξερή η ατμόσφαιρα.
Οπότε, αναγκαστικά κάθεται στη δική του "βάση".
Εκεί θα μείνει για τουλάχιστον 2 ημέρες (αν όχι παραπάνω).
Ρώτησα απλά γιατί σαν αρχάριος έχω τις αμφιβολίες μου για τον τρόπο που τους συμπεριφέρομαι. :)
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times


Tzimisce έγραψε:Παίζει ρόλο και η βαρύτητα
Ναι μεν αλλά με τον αντίστροφο τρόπο: λόγω των τριχών στα πινέλα συναντάμε το τριχοειδές* φαινόμενο, σύμφωνα με το οποίο το νερό σε λεπτούς σωλήνες ανεβαίνει προς τα πάνω, φαινομενικά αψηφώντας τη βαρύτητα (έτσι εξηγείται και ο τρόπος που το νερό φτάνει στα φύλλα των δέντρων π.χ.). Άρα - θεωρητικά (και όχι μόνο) - είναι καλύτερο να αφήνουμε το πινέλο με τις τρίχες προς τα πάνω. Λόγω αυτού του φαινομένου η υγρασία θα κατευθυνθεί προς τα πάνω και θα στεγνώσει πιο εύκολα αφού εκεί οι τρίχες έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα (και τις έχουμε ήδη στεγνώσει στην πετσέτα). Στη συνέχεια νέα υγρασία θα ανέλθει από τη βάση μέχρι να στεγνώσει εντελώς το πινέλο. Ενώ αν το βάλουμε ανάποδα όλη η υγρασία θα συγκεντρωθεί στη βάση του που είναι πιο πυκνή και στεγνώνει δυσκολότερα.

*Ενδεικτικό link για το τριχοειδείς φαινόμενο: http://www.aquapol.gr/moisture/capillary-effect.html

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σωστόστ! :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Μετά το ξύρισμα τα πλένω με νερό και τα τινάζω να φύγουν τα πολλά νερά. Μετά τα βάζω σε βάση με τις τρίχες κάτω και τα αφήνω πάνω στον νιπτήρα μέχρι το επόμενο ξύρισμα (2 ημέρες). Να σημειώσω ότι το παράθυρο του μπάνιου το έχω στην ανάκληση πρωί-βράδυ (σχεδόν όλο τον χειμώνα) και αερίζεται αρκετά καλά ο χώρος. Δεν έχω μυρίσει ποτέ μούχλα στις τρίχες του πινέλου και ούτε πρόκειται. Η μούχλα θέλει σκοτάδι, υγρασία και κακό αερισμό π.χ. να βάλεις το νωπό πινέλο στο ντουλάπι. Ε, αν μουχλιάσει το ρημάδι, πετάγεσαι Γαλαξία και παίρνεις ένα Ω με 5-6 ευρώ και τέρμα οι πολυτέλειες με ασβούς και κουνάβια! :hand:
Let the music play
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Υπαρχει η περιπτωση (το εχω δει) οχι απλα να εχει στεγνωσει αλλα και κατι περισσοτερο το πινελο απο τη μεση του θυσανου και πανω και με τη μυτη ακουμπωντας τη στον θυσανο να εισπρατεις αρωμα σαπουνιου. Βουτωντας τη ομως πιο κατω στη βαση του και πλησιαζοντας τη προς τη βαση του θυσανου μυριζει αναεροβιος μυκητας. Ετσι μου εκανε με το zenith το δανεικο που ειπα πιο πανω.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

^^πως μυρίζει δηλαδή ο αναερόβιος μύκητας;
Η δική μου ρουτίνα μετά το ξύρισμα είναι: ξέβγαλμα καλό, τίναγμα, σκούπισμα σε πετσέτα και το αφήνω εκτός ντουλαπιού να στεγνώσει μέχρι την επόμενη ημέρα, με το θύσανο προς τα πάνω.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”