Στέγνωμα πινέλου

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:
Αλέξουρος έγραψε: εναπόθεση σε καλοριφέρ;


αυτό θα έλεγα να μην το κάνεις, δεν μου αρέσει... δεν έχω τις γνώσεις να το τεκμηριώσω, αλλά κάτι δεν μου αρέσει....

Εγώ απλά ξεπλένω σκουπίζω. Ποτέ δεν βγάζω – ακουμπάω την λεπίδα…

Stefanos έγραψε:Ξερω τι δε σε αρεσει και εχεις δικιο. Οι τριχες παραμορφωνονται παιρνοντας ενα σουρεαλιστικο σχεδιο αναμεσα στις 2 φετες…



Με συγχωρείτε που επανέρχομαι, αλλά επειδή τον χειμώνα το πινέλο δεν στεγνώνει εύκολα και μένει για ώρες με την υγρασία, και επειδή το καλοριφέρ μπορεί να το στεγνώσει πολύ εύκολα μέσα σε 10 λεπτά, ρωτάω:

Είναι όντως τόσο κακό να το αφήνουμε 10 λεπτά στο καλοριφέρ για να στεγνώσει πλήρως ;


Ευχαριστώ :danke
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 06 Φεβ 2011, 11:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εαν εχεις 1 ειναι προβλημα αλλιως την αλλη φορα παιρνεις το 2ο κ.ο.κ
Σχετικα κοντα σε καλοριφερ αφου εχει τιναχτει απαλα με το χερι και γινει ενα περασμα κι απο στεγνη πετσετα δεν βλεπω γιατι να ειναι προβλημα.
Το υπο πιεση ας το πουμε με πιστολακι δεν θα το εκανα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι το βλέπω για πρόβλημα, δεν ξέρω γιατί αλλά το στέγνωμα σε πολύ ζέστη δεν κάνει καλό.
Στα παπούτσια π.χ.(δεν μιλάω για πάνινα ή αθλητικά αλλά για δερμάτινα) αν βραχούν και τα στεγνώσεις στο καλοριφέρ θα αρχίσουν να έχουν θέμα, όχι με μια φορά βέβαια.

Γιατί όμως να θέλεις να το στεγνώσεις πιο γρήγορα; Αν το αφήσεις να στεγνώσει μόνο του όσο χρόνο και να χρειαστεί τι πρόβλημα υπάρχει;

Εγώ ήθελα να ρωτήσω το άλλο. Το πινέλο το στεγνώνετε όλοι σε βάση, ανάποδα; Ρωτάω γιατί οι απόψεις διίστανται, άλλοι χρησιμοποιούν βάσεις άλλοι όχι. Ακόμη και οι κατασκευαστές, άλλοι λένε ανάποδα και άλλοι όχι. Η απορία μου δημιουργήθηκε τώρα που πήρα το 48 το οποίο δεν χωράει στην βάση μου.

Εγώ στεγνώνω στην βάση μόνο το Edwin Jagger Που είναι το καλό μου και το γράφει και ρητώς μέσα, για αυτό και σου δίνει την βάση μαζί.

Εννοείται μιλάμε για φυσική τρίχα, τα συνθετικά δεν έχουν κανένα θέμα όπως και να στεγνώσουν. Αυτά σίγουρα δεν πάνε στο καλοριφέρ, θα καούν...
Slur, αν δεν έχεις πρόβλημα θα πρότεινα να ονομάσεις το θέμα Στέγνωμα Πινέλου, σκέτο, ώστε να έχουμε συγκεντρωμένες όλες τις απόψεις για αυτό το θέμα, καθώς δεν έχουμε ξαναφερθεί εκτενώς.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Και να θελω, δεν βρισκω βαση για το 098 :xp1 Συνηθως το κρεμαω αναποδα σε βαση σε ζεστο και καλα αεριζομενο σημειο. Δεν ειναι υποχρωτικα να ειναι το καλοριφερ. Το χειμωνα ειναι ενα πιο ψηλο ραφι της βιβλιοθηκες και το καλοκαιρι το περβαζι απο το παραθυρο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Stefanos έγραψε: καλα αεριζομενο σημειο.
ναι αυτό ξέχασα να αναφέρω, είναι ίσως το πιο σημαντικό. Αν το βάλετε κατευθείαν στο ντουλάπι, τότε θα έχετε σίγουρα πρόβλημα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εαν καποιος βιαζεται μπορει να το στεγνωσει με κρυο αερα απο πιστολακι και ποτε με ζεστο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Δεν έχω καθόλου βάσεις για τα πινέλα, αλλά μόλις μου βάλατε φωτιά να φτιάξω σπιτική χειροποίητη! Θα δω τι υλικά παίζουν στο εργαστήριο και θα δράσω!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημήτρης την 06 Φεβ 2011, 14:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

και εγω. Μητσο εχουμε λιγο πολυ την ιδια τρελα.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

hero έγραψε:Εαν καποιος βιαζεται μπορει να το στεγνωσει με κρυο αερα απο πιστολακι και ποτε με ζεστο .

Γιατί,με ζεστό τί θα πάθει ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το ιδιο που γινεται και στα ανθρωπινα μαλλια. Τα καιει.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”