Στέγνωμα πινέλου

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Αν ξεγελαστεις λιγο παραπανω με το πιστολακι η τριχα του πινελου παει να κατσαρωσει.
Στο αν ειναι καλυτερα να στεγνωνει με τον θυσανο ορθιο ή κρεμαστο να υπενθυμισω τον παλαιο κανονα των μαλλινων ρουχων:
ΟΧΙ κρεμασμα στο συρμα απο το λαστιχο μεσης με τα μανικια να κρεμονται γιατι οσο γινεται το στεγνωμα κατεβαινει το νερο προς τα κατω αρα σιγα-σιγα τραβαει το λαστιχο και "ταναει" απο το βαρος οπως λενε στα χωρια κοινως ξεχειλωνει εν καιρο πιο ευκολα.
Με αυτο το σκεπτικο νομιζω πως κρεμαστο θα δεχεται πιο ζορι η ριζα της τριχας καθε φορα που γινεται.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

δεν μου είπατε όμως για ποιο λόγο μπορεί κάποιος να βιάζεται να στεγνώσει το πινέλο του..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Διότι σε μερικές περιπτώσεις, όπως είναι το δικό μου μπάνιο, κάνει πολλές ώρες να στεγνώσει το χειμώνα, και με την συνεχή υγρασία επάνω του φοβάμαι ότι θα φθαρεί. Επίσης όταν δεν έχει στεγνώσει ακόμα δεν μπορώ να το βάλω στο ντουλάπι του και πρέπει να το έχω για ώρες έξω και δεν μου αρέσει.
Για αυτό το βάζω για 10 λεπτά στο καλοριφερ και τελειώνω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

χμμμμ...

Πάντως εξαρτάται και απο το κόστος και το είδος του πινέλου. Εντάξει μια γουρούνα των 10€ δεν θα κρατήσει 10 χρόνια θα κρατησει 5...Μη ξεχνάμε ότι οι παπούδες μας ουτε που ασχολιόντουσαν και τα κράταγαν παρα πολλά χρόνια...

όμως ένα silvertip δεν θα το ρισκάρα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ρε Slur που ειναι σα νομος γραμμενος οτι π.χ. τα πινελα πρεπει να στεγνωνουν στο μπανιο? Εγω πανω στη βιβλιοθηκη το στεγνωνω. Ή τα συμπραγκαλα, ποιος ειπε οτι πρεπει να ειναι ΟΛΑ στο μπανιο? Ρωτα τον Ανδρεα να σε πει πως τα εχω (και δη πλεον που εχω νεες εισοδους απο τοτε..)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σιγά να μη βάλω τις κουμούτσες και στο σαλόνι.
Στο μπάνιο και πολύ τους είναι!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μολις ξεπλυνω το πινελο το κραταω αναποδα να σταγγισουν τα πολλα
Πιεζω τον θυσανο με αντιχειρα και δεικτη να τρεξει οτι μπορει αλλα δεν κανω καμια κινηση σαν στιψιμο
Στην πετσετα του προσωπου κανω απαλα περασματα πανω-κατω και αριστερα-δεξια σαν + δηλαδη
Καθε 1 περασμα αλλαζω θεση ωστε το πινελο να εχει σκουπιστει σε 360 μοιρες

Ακομη κι αν εχει περαστει δεν μπορει κανεις να φανταστει ποσο nero εχει ακομη μεσα του:
Μετα τεντωνω την παλαμη (πως ειναι να χαιρετησουμε καποιον) αλλα με κενο αναμεσα στα δαχτυλα,αυτο το κανω για να κανει "anaphdhsh" η τριχα απο το ενα δαχτυλο στο αλλο
Μερικα περασματα πανω-κατω παλι με περιστροφη το χερι του πινελου

Παλαιοτερα περναγαν πανω απο 12 ωρες για να στεγνωσει.
Τωρα πχ ξυριζομαι βραδυ,αφεση στο ραφι του καθρεφτη και την αλλη μερα το πρωϊ ειναι ηδη στεγνο για να μπει στο ντουλαπι.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Σε πολύ ζεστό περιβάλλον πχ στον ήλιο με την υγρασία που υπάρχει στη βάση του θύσανου (όσο καλά και να τινάχθηκε το πινέλο υγρασία υπάρχει) υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθούν μύκητες. Μου μύρισε ένα zenith machurian που πήρα δανεικό να το δοκιμάσω και μύρισε και δεν ξέρω τι να κάνω για να μην το επιστρέψω έτσι. Είπα να το στεγνώσω στον ήλιο για γρηγορότερα. Αν περιμένω κανα δυο μέρες υπάρχει περίπτωση να ξεμυρίσει? Ή να το ξαναχρησιμοποιήσω και να το αφήσω να στεγνώσει φυσιολογικά?

Προστέθηκε μετά από 17 ώρες 43 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Του ανοιξα οσο γινοταν τον θυσανο και του εβαλα κοντρα (στον θυσανο) για καμια ωρα και λιγο παραπανω εναν ανεμιστηρα. Και ειναι οκ. Εφυγε τελειως η μυρουδια της μουχλας. Ευτυχως...
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Αν μυρισε μουχλα, υπαρχουν πιθανότητες να ξεκολλησει στο μελλον ο θυσανος. Η μουχλα δεν φευγει ευκολα, ειδικα απο δυσκολα σημεια. Οι σποροι μουχλας καταστρέφουν την εποξικη.

Επισης πολλες φορες το πινελο φαίνεται στεγνο, καταστεγνο, αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι το ιδιο στεγνο στη βαση του θυσανου.

Καλα ειναι να μεσολαβουν τουλ 2 μερες αναμεσα στα ξυρισματα του καθε πινελου. Το προβλημα δεν ειναι στις τριχες, αλλα στη βαση του θυσανου.

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω βαση παρολο που μου κανε μια δωρο, ενα μαγαζι. Τ αφηνω να σταθει στη βαση του, ωστε να εχει η υγρασια πιο ευκολα διεξοδο. Δοκιμασα κ τη βαση κ θυμαμαι πως στεγνωνει πιο ευκολα με τις τριχες προς τα πανω.

Το περναω απαλα απ την πετσέτα αφου το χω "τσιμπησει" 2-3 φορες αναμεσα σε αντιχειρα κ δεικτη κ το χω τιναξω ελαφρα.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μήπως σου φαίνεται ότι στεγνώνει πιο εύκολα με τις τρίχες προς τα πάνω επειδή στεγνώνει το πάνω μέρος της τρίχας πρώτα;
Πιο λογικό ακούγεται να στεγνώνει με τις τρίχες προς τα κάτω, αλλά να μην του φαίνεται επειδή στεγνώνει από τη βάση προς τις τρίχες.
Παίζει ρόλο και η βαρύτητα
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”