Τι πινέλο(α) για το ξύρισμα έχετε;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

✔ SOC 2band badger ( cherry wood)
✔ Semogue 1438
✔ Omega 10018
✔ Omega S10081
Νομίζω (?) από πινέλα έχω κλείσει.... :text-nocomment:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Εχω ενα μονο το semogue820,θα ηθελα ενα πιο μικρο και σε μηκος αλλα και σ θυσανο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

mantilas omega 10810.παρτο και θα με θυμηθεις.
omega10810.jpg1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Θα παρω ενα μικρο καποια στιγμη,θα το εχω στα υπ οψιν.
NavalArchitect

rhtoras έγραψε: Πολύ ωραίο πινέλο..σε αυτά τα λεφτά θα δοκίμαζα και κάτι σε asylum bursh works η wolf whiskers που φτάχνει και custom σύμβολα στη βάση του πινέλου...Τα γράφω αυτά γιατί σκέφτομαι να πάρω πινέλο για facelather και κοιτάζω και τα epsilon!
Θα το αναλύσω λίγο διότι νομίζω αξίζει. Στα πινέλα, όπως και στα σαπούνια, υπάρχουν πλέον αρκετοί που μπορούν να κάνουν διάφορα.

Όταν πρωτοξεκίνησα σοβαρά το παραδοσιακό ξύρισμα στα τέλη του '09 (γιατί ουσιαστικά το είχα ψιλο-αρχίσει από το '04 με Futur / Tabac sc / Merkur DE blade), διάβασα σε ένα forum "...καλό θα ήταν κάποτε να κάνετε και ένα custom brush, αν μπορείτε..."

To είχε γράψει ο Peter Hyde, που κάποιους μήνες αργότερα έστησε την New Forest Brushes (και το οποίο ήταν ένα καθαρά hobby venture, απλό, αποτελεσματικό, αλλά το οποίο πλέον δυστυχώς δεν υπάρχει). Πού να φανταστώ βέβαια πως 6 και κάτι χρόνια αργότερα θα είχαν περάσει από τα χέρια μου όχι ένα και δύο πινέλα τέτοιου τύπου αλλά πολύ περισσότερα (δεκάδες, για την ακρίβεια).

Τώρα λοιπόν υπάρχουν όλοι αυτοί σε Αμερική, Αγγλία, Γερμανία και δεν ξέρω 'γω πού αλλού που κάνουν διάφορα custom πράγματα - άλλα ιδιαίτερα επιτυχημένα κι άλλα ψιλομέτρια (αν τα δει κανείς με προσεκτική ματιά).

Εικόνα

Την WW, για παράδειγμα, την κοίταξα στα γρήγορα πρόσφατα. Όπως και στα απλά ξυράφια (DEs) είχα μείνει πίσω εδώ και 2 περίπου χρόνια και τώρα κοιτώ να επανα-συγχρονιστώ με τον γνωστό καταιγιστικό ρυθμό. Η προσωπική μου εμπειρία και (τάχιστη κι ως εκ τούτου διόλου αλάνθαστη) διαδρομή με δίδαξαν κάποια απλά πράγματα για τα πινέλα, μερικά εκ των οποίων είναι τα εξής:

- Το custom πινέλο είναι καλό, ξεχωριστό, αλλά απαιτεί εμπειρία του χρήστη ώστε να ξέρει πότε, σε ποιόν και πώς θα πάει για να το φτιάξει.

Τί εννοώ: Η εμπειρία είναι σημαντική διότι ο χρήστης πρέπει να γνωρίζει τί προτιμήσεις έχει σε βάση (διαστάσεις κυρίως) αλλά και σε θύσανο (τρεις παράμετροι εδώ - ποιότητα τρίχας ασβού, πυκνότητα θυσάνου, loft/σετάρισμα). Αν αυτή η εμπειρία δεν υπάρχει, το πινέλο που θα αγοραστεί πιθανόν να αποτελέσει έναν ακόμη κρίκο της εμπειρίας που κτίζεται ή που θα έπρεπε να υπάρχει.

- Τα long waiting lists και λοιπά είναι αχρείαστα και ασήμαντα μπροστά στην ουσία του θέματος. Η ουσία είναι πως οι κατασκευαστές πολύ καλών πινέλων είναι λίγοι, θεωρητικά έχουν μακρά παράδοση, κι αυτό που φτιάχνουν (α) είναι μελετημένο, δοκιμασμένο κι αποδίδει εγγυημένα και (β) κρατά στο χρόνο πάρα πολύ καλά. Αυτές είναι αξίες και παράμετροι τις οποίες οι σύγχρονοι artisans θα αργήσουν να πιάσουν.

Τί εννοώ: Εδώ και 5 περίπου χρόνια έχουν βγει ένα κάρο αρτιζάνοι που σε μεγάλο ποσοστό φτιάχνουν βάσεις τύπου Μ7, Chubby, Duke, Rubberset κλπ. Παίρνουν ένα θύσανο TGN κι άντε να δούμε πού θα βγάλει ο δρόμος. Στην πορεία, με τον κόσμο να μαθαίνει αλλά και να δοκιμάζει περισσότερα, το πράγμα εξελίχθη και άρχισαν να βγαίνουν βάσεις πιό περίεργες, με άλλου χρώματος insert, κ.ο.κ.

Οι θύσανοι TGN είναι πάρα πολύ καλοί, κι οι τιμές τους λογικές. Το όλο μυστικό όμως είναι στο πώς θα στήσεις το θύσανο πάνω στη βάση αλλά και φυσικά τί ποιότητα τρίχας έχεις κάθε χρονιά στα χέρια σου. Αυτά θα καθορίσουν το σωστό flow-through του πινέλου, το λίγο ή πολύ softness των tips, το backbone και λοιπά. Όταν η Simpsons διαλέγει από πού στην Κίνα θα κάνει το procurement για knots, η όλη διαδικασία γίνεται με βάση την εμπειρία, την τεχνογνωσία αλλά και τις σχέσεις (με προμηθευτές) που έχουν κτιστεί και υπάρχουν εδώ και δεκαετίες.

Αν κανείς προσθέσει την πολύ μεγάλη διαφορά στην μεταπωλητική αξία του όποιου αρτιζάνικου πινέλου και ενός Simpsons ή ενός Rooney, αυτό που μένει στο τέλος είναι πως μία όποια διαφορά στο αρχικό κόστος κτήσης έχει σαφή λόγο ύπαρξης.

Για να μην γράφω πολλά και κουράζω, το Epsilon Krion LE το παρήγγειλα αρχικά λόγω του υλικού της βάσης, και κατά δεύτερο λόγο για το θύσανο (ο οποίος μου δείχνει πως μάλλον είναι κάπου εκεί που θα μου ήταν χρηστικός/πρακτικός). Η κάθε αγορά είναι εμπειρία, επένδυση σε εκπαίδευση αλλά πρέπει και να παραμένει όσο πιό πρακτικά χρηστική γίνεται.

Για χρήστες οι οποίοι μπορούν να κάνουν και με θυσάνους διαφόρων πυκνοτήτων ή ποιότητας τρίχας, ένα πινέλο από αρτιζάνο κατασκευαστή δεν είναι κακή επιλογή. Αν οι ανοχές σου δηλαδή είναι μεγάλες, μπορείς να το δεις και λίγο πιό διασκεδαστικά και να φτιάξεις κι ένα ωραίο ή περίεργο handle.

Όταν όμως κάποιος θέλει ουσιαστική απόδοση από ένα πινέλο, εγγυημένα, οι δρόμοι που δύναται να επιλέξει (με σιγουριά επιτυχίας) είναι λίγο-πολύ συγκεκριμένοι. Ως επίλογο λοιπόν θα έγραφα πως:

- αν ήθελα να το διασκεδάσω λίγο, θα πήγαινα σε έναν άρτιζαν,
- αν ήθελα κάτι πολύ καλό (για κάποια χ/ψ ξυρίσματα το μήνα) και ταυτόχρονα οικονομικό, θα κοίταζα να γυρίσω τα χρόνια πίσω και να βρω ένα New Forest brush,
- αν ήθελα ένα workhorse το οποίο δεν θα έχανε αξία με τα χρόνια αλλά και το οποίο θα περνούσα άφοβα στην επόμενη γενιά, θα πήγαινα σε ένα Two-Bander ή Manchurian Simpsons σε handle που να μου ταιριάζει. Για δεύτερο δίπλα στο Simpsons θα έπαιρνα είτε πάλι ένα Simpsons στην ίδια τρίχα, είτε ένα vintage Rooney Heritage series, είτε ένα custom Shavemac είτε ένα Thaeter (ό,τι ταιριάζει καλύτερα από συνδυασμό βάσης και τρίχας/loft).
NavalArchitect

To Krion LE bloomed μετά από δύο test (palm) lathers με το Τούρκικο σαπούνι Fume.

Εικόνα

Η βάση είναι καταπληκτική, το υλικό είναι σαν πορώδες ματ υφής, σαν υλικό πάγκου κουζίνας, βαρύ και στιβαρό.
Το χρώμα της βάσης είναι ξεχωριστό και τα μπλε γράμματα αλλά και το "LE κλπ." από κάτω είναι πιό ταιριαστά από όσο περίμενα.
Ο θύσανος κατά τη διάρκεια του test lather έδειξε να έχει συμπεριφορά Two-Bander, όμως μετά το test lather δείχνει οι τρίχες να κάθονται σαν να είναι πιό πολύ Silvertip κι όχι Two-Band.
Καμμία απώλεια τρίχας (shedding) ως τώρα.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ωμέγα 651 με λαβή από κέρατο.

Έχει απίστευτα μαλακή τρίχα, δεν έχει δυνατό backbone (θετικό στοιχείο για τις προσωπικές μου προτιμήσεις) και όταν βραχεί ανοίγει σαν βεντάλια.

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Omega 10048
Omega 10018
HJM 21P8 Black Fibre Synthetic
Omega 80097

Συνήθως χρησιμοποιώ το συνθετικό με το οποίο είμαι τρομερά ευχαριστημένος.

Επόμενο πινέλο θα είναι ένα συνθετικό με μεγαλύτερο knot κι ένα αλόγου ή μισό μισό. Δεν σκοπεύω στο άμεσο μέλλον να πάω σε ασβό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 16 Αύγ 2017, 22:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλω αφαιρεσε την υπογραφη σου στο tapatalk ;)
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Συνθετικό και ξερό ψωμί Γιώργη.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
alexis2468
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2017, 23:38
6
Has thanked: 32 times
Been thanked: 105 times
Ηλικία: 30

Καλησπέρα σας παιδιά έχω ένα frankshaving το οποιό αγόρασα από ebay 24knot τύπου chubby silvertip badger με μπέζ fake ivory handle με το οποίο ξυρίζομαι κατα βάση όταν χρησιμοποιώ κρέμες και ένα χοίρου της omega με χρυσή λαβή για τα σαπούνια μου...

Θέλω να προσθέσω φυσικά και άλλα πινέλα στην συλλογή μου όπως επιβάλει το μικρόβιο του παραδοσιακού ξυρίσματος...

Τι μου προτείνετε??
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”