Τι πινέλο(α) για το ξύρισμα έχετε;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Update
VP custom painted handle (alfa romeo light blue pearl) Χοίρος 22mm knot ** Φθηνό αλλά αποτελεσματικό πινέλο. Στεγνώνει γρήγορα. Μαλακό για χοίρο.
Omega 1066 χοίρος - 24mm knot**** Το πιο μαλακό (στρωμένο) σε χοίρο
ΝPV Black handle Pure Bagder 22mm knot ** Με το o-ring ανέβηκε κατηγορία στα ***. Χάνει τρίχες που και που αλλά σκοτώνει τα πάντα σε σαπούνι και στεγνώνει γρήγορα. Το καθημερινό μου.
Vielong 13061 Men's only limited edition - χοίρος/άλογο - 24mm knot/50mm loft ***** Με 1-2 mm παραπάνω (όπως το είχα παραγγείλει και τα σκ**τοσανε) θα ήταν τέλειο. Επίσης σε εντελώς άλογο θα ήταν καλύτερο. Αξίζει καλύτερο θύσανο.
Omega premium 6218 Pure/black bagder - 25mm knot ****** Λαβή πανέμορφη μαρμαροπράσινη ρητίνη. Τρίχα πολύ καλή για pure. Τσιμπάει ελαφρώς αλλά έχει καλό backbone, παρά το μεγάλο ύψος της τρίχας. Μοιάζει flopy αλλά δεν. Φορτώνει πολύ καλά σε σαπούνια. Δεν βολεύει για face lathering λόγο μεγέθους. Στεγνώνει δύσκολα
Omega premium 6213 silvertip bagder - 27mm knot ****** Λαβή μαρμαρομπεζ ρητίνη διαμάντι, τρίχα χάδι. Εντελώς lux κατάσταση. Στα μείον ο τεράστιος θύσανος και το flopy της κατάστασης. Δεν είναι για face lather. Στεγνώνει δύσκολα.
Γενικά η σειρά αυτή των premium των Omega είναι πλέον η αγαπημένη μου και σίγουρα θα πάρω και άλλο. :D :P

Παροπλισμένα
Omega 80097 xoίρος - 25mm knot **** Διαμάντι για χοίρο. Πολύ γρήγορο στρώσιμο, μαλακό, αλλά έκανε μικροσπασίματα στη λαβή στη βάση του θυσάνου. Ο θύσανος αξίζει για μετακόμιση σε καλύτερη λαβή αλλά πολύ δύσκολο έως αδύνατο.
Vielong 12705 άλογο - 24mm knot/ 50mm loft **** Πολύ κοντός θύσανος, 4 test lather και παροπλίστηκε καινούριο στο κουτί του, λόγω σχήματος λαβής. Λίγο μικρή για τα γούστα μου. Το άλογο τσιμπάει κάπως αλλά σκοτώνει ότι σαπούνι θες.
Vielong 12711 άλογο - 24mm knot/ 50mm loft ***** Αποσύρθηκε λόγω μαδήματος. Στα σχέδια για νέο θύσανο λόγω βολικής και όμορφης λαβής. Στα νιάτα του ήταν σαπουνοτρίφτης
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Σε συνέχεια της προχθεσινής ανάρτησης, επανέλαβα το crash lather test με τα ίδια πινέλα, αυτή τη φορά με το σκληρό D.R. Harris 'Windsor'. Η σειρά κατάταξης είναι η ίδια όπως στο προηγούμενο τεστ με το Νουάβια. Εξήχθησαν, δηλαδή επιβεβαιώθηκαν δύο συμπεράσματα, πρώτον ότι το Δ.Ρ. Χάρις είναι κορυφαίο σαπούνι, δεύτερον ότι το Ωμέγα 80097 είναι φτιαγμένο για σκληρά σαπούνια.
Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πολύ καλό και αναλυτικό το τεστ. Θανκ γιου Αντρέας.

Στη δημιουργία αφρού τα συνθετικά υπερέχουν έναντι των υπολοίπων, η αίσθηση όμως που αφήνουν στο πρόσωπο δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή ενός καλού ασβού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Γιου 'ρ γουέλκαμ κάπταιν. Το ευκολότερο στη χρήση και αποτελεσματικότερο είναι το συνθετικό Πλισόν. Το σίλβερτιπ της Σεμόγκ είναι μια ανάσα υποδεέστερο ως προς τις ιδιότητες αυτές, αλλά κλάσεις ανώτερο στην αίσθηση και απόλαυση. Αντιλαμβάνομαι με τον καιρό πως δεν υπάρχει τέλειο ξυράφι, σαπούνι, πινέλο κλπ. Όλα είναι παιδιά μου και τ'αγαπάω το ίδιο (καλά καλά, έχω αδυναμία σε κανα δυό).
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αυτο το synth plisson μάλλον θα το ψάξω να το χτυπήσω και εγώ. Ελεγα για s-omega αλλά εμφανισιακά αυτό σκίζει.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Οι Αμερικάνοι έβγαλαν ίδιο στο 1/5 της τιμής. Δες εδώ κι εδώ Άρη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ναι βρε παιδί μου αλλά καμία φαντασία στις λαβές...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά όποιος θέλει συνθετικό Plisson έχει βγάλει και η ίδια...είναι ακριβώς η ίδια ποιότητα τρίχας,
το υλικό της λαβής διαφέρει,αλλά με μειωμένη τιμή...

Σε "Export price" σε Acetate ivory και Acetate black
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Μου άρεσε αυτό με την λευκή λαβή αλλά την έχουνε και αυτά την 35άρα τους........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Υπάρχει πάντα και η επιλογή του custom plisson.Μιλάω για plisson με custom λαβή π.χ nathan clark!
Επίσης έχει βγάλει σαν τα plisson η stirling κάποια πινέλα,που όμως δεν τα έχω δοκιμάσει.Λένε παρόλαυτά οτι έχουν ίδια αίσθηση όμως.Το ίδιο έχουν πράξει και άλλες εταιρείες και δημιουργοί πινέλων.Με μια μικρή αναζήτηση θα βρείτε πολλά παραπλήσια πινέλα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”