Τι πινέλο(α) για το ξύρισμα έχετε;

Απάντηση
mag-The barber
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 19:38
10
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 38

Εγω εχω το Πινέλο ξυρίσματος Semogue με τρίχες χοίρου πραγματικα πολυ καλο αξιζει τα λεφτα του το πρωτεινο σε ολους σας!! :thnx
Αρσενικός γίνεσαι από τα γονίδια σου. Άντρας από την ηλικία σου, Κύριος, όμως από την συμπεριφορά σου.
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Πρώτες εντυπώσεις απο τα πινέλα μου.

Καταρχάς σαν πρωτάρης δεν πίστευα στη σπουδαιότητα και στην κρίσιμη συμβολή που έχει στο παραδοσιακό ξύρισμα το πινέλο, μπαίνοντας σιγά σιγά στο κλίμα καταλαβαίνω όλο και περισσότερο το πόσο σοβαρή υπόθεση είναι να έχεις τα σωστά πινέλα.

Δεδομένου οτι για να επιτύχει το παραδοσιακό ξύρισμα απαιτείται σωστή προετοιμασία κάτι που σημαίνει δημιουργία αφρού και άπλωμα στα γένια αποδεικνύει απο μόνο του οτι ο παράγοντας πινέλο παίζει καθοριστικό ρόλο.

Φρόντισα λοιπόν να προμηθευτώ 2 πινέλα,α) seamoge 830 ( χοίρος 19,50 € ) και β) omega 6736 ( pure badger barber pole 40 € ).

Τα έχω δοκιμάσει και τα 2 απο 2 φορές.

Όσον αφορά το seamoge , είμαι πολύ ευχαριστημένος ,δυνατό πινέλο με πυκνό θύσανο , έχω καλύτερο έλεγχο, είναι στα μέτρα μου.

Απο την άλλη το omega δεν με ενθουσιάζει ,είναι μαλακό και επειδή απλώνεται πολύ νομίζω οτι δεν το ελέγχο.

Καταλήγω λοιπόν . Για σαπούνι seamoge και για κρέμες το omega προς το παρόν, αργότερα σκέφτομαι να πάρω silvertip αλλά να έχει το σχήμα μικρού γλόμπου στο μέγεθος του seamoge ή και λίγο μικρότερο και τέλος με τα πινέλα.

Και επειδή όπως έχω πεί δεν μου αρέσει να βλέπω εξοπλισμό να αραχνίαζει , θα χαρίσω το omega στο πατέρα μου ;)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σωστός. Το 830 είναι πολύ καλό πινέλο και θα μαλακώσουν οι τρίχες του.

Ένας γενικός κανόνας είναι πινέλα χοίρου για σαπούνια και ασβού για κρέμες. Με εξαιρέσεις φυσικά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αφορμή για να γράψω για τα πινέλα που χρησιμοποιώ και όσα δεν χρησιμοποιώ, είναι το θέμα που
άνοιξε ο Δημήτρης για τα συνθετικά (στο πρόγραμμα έχω ένα - μάλλον το 10018) και νέες (Μαίου) δημοσιεύσεις
για το 830...

Το πρώτο μου, ένα Pure Badger "χελωνάκι" ξεκόλλησε ο θύσανος και είναι αποθηκευμένο έτσι.
Πολύ καλό με τις κρεμούλες, αλλά ΟΚ, ναί, τσιμπάει λίγο, εμένα βέβαια το μαζοχιστή με αρέσει...

Τα 10018 και 80097 τα βγάζω που και που και τα χρησιμοποιώ. Μιά χαρά είναι τα Ωμεγάκια.

Το 830 αποθηκευμένο κι αυτό. Δεν μπορώ με τίποτε να βλέπω τα στίγματα, και εμένα είναι πολλά
και στο δεύτερο, κάτι όπως έγραψα σα να βλέπω "τετράνυχο" που παλιότερα είχαν οι Λεμονιές μου.

Το SOC Boar το χρησιμοποιώ κι αυτό που και που, αλλά απλώνει πολύ, είναι πολύ μεγάλος ο θύσανος και δε με βολεύει....
Φυσικά και είναι πολύ πολύ καλό πινέλο, απλά με φαίνεται μεγάλο.

Η τετράδα μου;;
SOCSE 2012. Πιό πολύ το δουλεύω με σαπούνια, τα τσακίζει. Και με κρέμες μεγαλουργεί. Είναι
λίγο μεγάλο όμως, όχι όσο το SOC boar βέβαια. Μαλακό, στιβαρό, απίθανο πινέλο.
Semogue Mistura. Έπρεπε να πάρω και το Ασβίσιο σκέτο. Όπως το παραπάνω αλλά σε
μικρότερη έκδοση, Το Δουλεύω και με κρέμες και σαπουνάκια...
Frank Shaving Best. 21 mm knot. Αυτό το μέγεθος με αρέσει για τις κρέμες . Φτιάχνει ευκόλότατα
πολύ αφρό, μαλακότατο, αλλά καθόλου backbone, έτσι;; Το κακό είναι ότι μαδάει...Αργότερα
θα αντικατασταθεί από ένα FInest Muhle
Frank Shaving Finest, 24 mm knot. Αυτό δε μαδάει (που και που , έ εντάξει, χάνει απο καμμιά).
Μαλακό, χάδι και στιβαρό (όχι όσο το SOCSE) πιό πολύ για κρέμες, αλλά και σαπουνάκια.

Προς το παρόν με την τετράδα αυτή είμαι καλυμένος :winkcool :whistle
Ηλίας-Πατρα
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2015, 18:17
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 47 times

Πινελο θα παιξω με ενα omega-pura setola εχετε γνωμη ?
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

omega-48.jpg
Omega-80080.jpg
P1260310.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
beautylover92
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Αύγ 2015, 14:33
8
Been thanked: 1 time

Εγώ έχω:

Πινέλο The Art of Shaving (Μαύρο)
Πινέλο Eshave (Λεπτό και Άσπρο)
(Βάση για ΠΙνέλα)
Όλα τα πήρα από το strawberrynet.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Semogue Owners Club Super Badger μαλακό με καλό backbone αλλά εξαφανίζει τον αφρό σε σχέση με τα συνθετικά.
Semogue 1438 Boar το τέλειο boar για facelathering.
OMEGA 48 boar για όλες τις χρήσεις αλλα κάπως μεγάλο.
Omega S10081 S-Brush Synthetic.... το καλύτερο value for money συνθετικό τις αγοράς που όλοι πρέπει να δοκιμάσουν.
Plisson Synthetic..... το πιο μαλακό στο δέρμα αλλά ταυτόχρονα και κάπως αδύναμο στην πιεση (backbone) .
Kent Infinity Silvertex..... ένα μικρο συνθετικό πινέλο κατάλληλο για ταξίδια.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Από πινέλα λίγα προς το παρών και σύντομα θα ξεκινήσω να μπαίνω και στον κόσμο των ασβών.

1.Kent infinity silvertex
2.Omega 11574
3.Omega 10019
4.Omega 80097
5.Semogue 1470
6.Muhle 41P31
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Τα πινέλα που διαθέτω σήμερα είναι αυτά της φωτό. Έχουν περάσει άλλα 7 από τα χέρια μου (SOC boar, Semogue 1305 boar, Semogue 830 boar, Omega 11574 boar, Muhle fine badger 281H23, Muhle silvertip fibre L, Simpsons Commodore X3) αλλά δεν με βόλεψαν και τα προώθησα σε φίλους και συμφορουμίτες. Δεν κρατάω πράγματα που δεν μου αρέσουν ή δεν χρησιμοποιώ.
Μετά από crash lather test σε inox bowl με Nuavia (rules) η σειρά κατάταξης από το πιο εύχρηστο και αποτελεσματικό μέχρι το λιγότερο είναι: Μέγας νικητής το Plisson synthetic, ισάξιο το Semogue 730 silvertip, έπεται με ελάχιστη διαφορά το όμορφο Semogue 2030 pure badger, με αρκετή διαφορά ακολουθεί το συνθετικό Kent Silvertex ενώ τελευταίο και καταϊδρωμένο το Ωμέγα 80097. Κάποια στιγμή θα γίνει το ίδιο crash test σε σκληρό triple milled σαπούνι. Αν εξαχθούν νέα συμπεράσματα θα τα ποστάρω.
Κριτήριο επιτυχίας ήταν η ευκολία φορτώματος, η ταχύτητα αφρισμού, η υφή και ποσότητα του παραχθέντος αφρού. Τα τρία πρώτα είναι εξαιρετικά, το Κεντ για τα λεφτά του είναι επίσης εξαιρετικό και ιδανικό για ταξίδια, το 80097 όπως έχω ξαναγράψει είναι για μπρούταλ καταστάσεις ή όταν θέλω να αυτοτιμωρηθώ. Προσοχή, δεν το θάβω, την κάνει καλά τη δουλειά του αλλά συγκρινόμενο με τα υπόλοιπα πινέλα μου, δεν έχει λόγο ύπαρξης. Εδώ ξεφορτώθηκα το Commodore!
Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”