Yaqi tuxedo Vs Apshave Synband

Απάντηση
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Καλημέρα σε όλους ,
Εδώ και καιρό εχω στο μυαλό μου να δοκιμάσω ένα θύσανο Synband της Apshave αλλα ποιο 24 ή 28 ?

Αυτή την στιγμή έχω Yaqi 26mm mysterious space tuxedo , ένα Yaqi 24mm Sagrada familia tuxedo.
Το 26αρη μέχρι στιγμής είναι με διαφορά το αγαπημένο μου αγόρασα το 24αρη γιατί μου αρέσει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ η λαβή με την σκέψη ότι θα λύσω το προβλημα οριακού μεγέθους του Qshave Scuttle για να ανακαλύψω ότι τώρα λόγο μικρού Loft βρίσκει η λαβη και κοπανώ στης άκρες του Bowl και ότι δε με βολεύει καθόλου η λαβή του.

Σύμφωνα με της δικές μου μετρήσεις το Yaqi 26mm space mystery που δεν γράφει νούμερο είναι
27,5mm με Loft 55mm και μήκος λαβής 65,5 mm
To 24 Sagrada Familia είναι
24.5mm με 50 mm Loft και 48.2mm μηκος λαβής
Στο ξύρισμα τώρα το 24αρη δείχνει να έχει σαφέστατα περισσότερο Backbone σαν αίσθηση
Αλλά πρόσεξα ότι στην πράξη το 24 όταν ξυριζόμουν άνοιγε περισσότερο (Full pressed) και ότι το 26αρη εχει και άλλο να δώσει :) .

Οπότε, το ότι μου αρέσει το 26αρη, που οι μετρήσεις μου το δείχνουν μεγαλύτερο θα έλεγα 27αρη. Μήπως σημαίνει οτι το Extra Loft που λογικά θα έχει ένα 28αρη θα λύσει τα προβλήματα με το Scuttle και θα είναι ακόμα ποιο απαλό / ευχάριστο αλλα ταυτόχρονα θα κάνει μασαζακη :D ?

Έτσι ζητάω αν κάποιος έχει το 26αρη Yaqi ή το 28αρη Synband να μετρήσεις / κάνει σύγκριση.
ευχαριστώ


ΥΓ δεν είμαι σίγουρος ότι μετράω σωστά το Loft ή ποιο σωστά είναι κατά προσέγγιση με την μια ακρη του παχυμετρου στο σημειο που οι τρίχες βγαίνουν εξω και οχι τέρμα κάτω καθώς είναι πινέλα και όχι σκέτοι θύσανοι.
ΥΓ2 To 24αρη χωράει στο Travel Case από Wellshaved και ως συνθετικό δε θελει 1 ημέρα στεγνωμα οπότε θα γίνει το ταξιδιωτικό μου .
ΥΓ3 Ο Καναδός δε θα έχει 26αρη synband πριν τα Xmas
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν κατάλαβα καλά ζητάς κάποιο πινέλο να μπορείς να δουλέψεις άνετα τον αφρό σου στο scuttle;
Σε αυτή τη περίπτωση γιατί θέλεις κάτι με μεγαλύτερο loft και όχι με μεγαλύτερη λαβή ??? Το συγκεκριμένο στο δείχνω για να καταλάβεις τι εννοώ. Έχει και άλλα με μακριές λαβές από διάφορους κατασκευαστές...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Απο την μία θέλω κάποιο πινέλο να μπορείς να δουλέψεις άνετα τον αφρό σου στο scuttle απο την αλλη θέλω κάποιο που να μου αρέσει η αίσθηση στο πρόσωπο μου .
Εξου και όλα τα άλλα στοιχεία που ανάφερα επίσης το θέμα λαβή το ανάφερα γιατί τελικά με βολεύει η μεγαλύτερη λαβή του Space mystery από το Omega 97 ή του Sagrada Familia.
Οπότε συνοψίζοντας θέλω ένα πινέλο με μεγαλύτερο Loft από το yaqi 26mm και με μεγάλη λαβη και να μου αρέσει στο πρόσωπο.
σαν αίσθηση στο πρόσωπο το26αρη Yaqi μου αρέσει περισσότερο από το 24αρη Yaqi.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Ως κάτοχος τριών πινέλων με θύσανο SynBad ( και οι τρεις από APShave Co. ) δύναμαι να σημειώσω τα παρακάτω ψήγματα εμπειρίας :

- Ο " αγαπημένος " προσωπικά είναι ο 26άρης .Πολύ απαλός στο πρόσωπο ,στεντόρειο splay ,σωστή διαχείριση του νερού και του αφρού .
Θαυμάσιο και απολαυστικό πινέλο !

- Ο 24άρης από την άλλη ,είναι ο "φτωχός συγγενής " .
Αλλά ίσως να πρόκειται για το καλύτερο συνθετικό ταξιδιού .
Κρέμα ή σκληρό σαπούνι ,θα τη κάνει τη δουλειά του .

- Ο 28άρης είναι ένα κτήνος .Serial soap killer !
Γυμνάζεις και ώμους ,δικέφαλους και τρικέφαλους ,αν τυχόν σου αρέσει μόνο το σβούρισμα στο πρόσωπο .
Πολύ απαλός στο πρόσωπο και απαράμιλλη παραγωγή αφρού μεν,αλλά δεν είναι και το πιο εύχρηστο πινέλο δε .

- Γενικά ,δεν πρόκειται για πινέλα με μεγάλο loft . Είναι μάλλον "κοντόχοντρα" ... "Ντούκια" !
Και από ότι βλέπω ,είτε έχουν όλοι οι θύσανοι το ίδιο ύψος ,είτε έχουν πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους.
Μόνο στη διάμετρο ( άρα και στην ποσότητα ινών) φαίνεται να έχουν τις μόνες διαφορές .

- Αν τυχόν ο θύσανος "τσιμπάει" πότε -πότε στο πρόσωπο ,θα χρειαστεί λίγο ψάξιμο.
Και αυτό διότι μπορεί να έχει κάποια ίνα (ή και παραπάνω από μία ) τοποθετημένη ανάποδα .
Φαίνεται εύκολα ανάμεσα στις υπόλοιπες υπόλευκες ,καθώς η ανάποδη ίνα έχει άκρη καφέ χρώματος .

- Εν κατακλείδι θεωρώ πως είναι ιδανικοί θύσανοι για face lathering .
Με μεγάλη πυκνότητα σε ίνες ,οι οποίες έχουν σχετικά μικρό μήκος και είναι εξαιρετικά μαλακές και ευλύγιστες.
Θύσανοι δηλαδή ,που όσο "βίαια" και αν δουλευτούν ,δεν θα πασαλείψουν τίποτε άλλο με αφρό πέραν του προσώπου .

Αν είναι να χρησιμοποιηθούν για bowl-lathering ,τότε το σκεύος είτε θα πρέπει να έχει ικανή διάμετρο ώστε
να μην χτυπά η λαβή στο χείλος του σκεύους,είτε θα πρέπει έχει μικρό βάθος ώστε η λαβή να παραμένει εκτός του σκεύους .
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

NYC1920 έγραψε: 15 Δεκ 2019, 17:44 Ως κάτοχος τριών πινέλων με θύσανο SynBad ( και οι τρεις από APShave Co. ) δύναμαι να σημειώσω τα παρακάτω ψήγματα εμπειρίας :
- Ο 28άρης είναι ένα κτήνος .Serial soap killer !
Γυμνάζεις και ώμους ,δικέφαλους και τρικέφαλους ,αν τυχόν σου αρέσει μόνο το σβούρισμα στο πρόσωπο .
Πολύ απαλός στο πρόσωπο και απαράμιλλη παραγωγή αφρού μεν,αλλά δεν είναι και το πιο εύχρηστο πινέλο δε .
Δηλαδή ο 30αρης πρέπει να είναι για τον Rambo και τον κόναν :D
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

NYC1920 έγραψε: 15 Δεκ 2019, 17:44 Γενικά ,δεν πρόκειται για πινέλα με μεγάλο loft . Είναι μάλλον "κοντόχοντρα" ... "Ντούκια" !
Και από ότι βλέπω ,είτε έχουν όλοι οι θύσανοι το ίδιο ύψος ,είτε έχουν πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους.
Μόνο στη διάμετρο ( άρα και στην ποσότητα ινών) φαίνεται να έχουν τις μόνες διαφορές .
Στέφανε οι θύσανοι χωρίς την λαβή των, SynBad καθώς και των Cashmere από το APShave Co. έρχονται σε ίδιες διαστάσεις loft, στα 7 εκατοστά, όπως δηλαδή και τα περισσότερα συνθετικά knots κινεζικής ιθαγένειας του Καναδού, και δεν είναι κοντοί, απλά το σετάρισμα είναι τέτοιο ώστε να έχει και ραχοκοκαλιά.

Ο 30αρης SynBad και Cashmere είναι κατά τα δικά μου γούστα, η μεγαλύτερη απόλαυση, εύκολο splay και με αίσθηση πολυτέλειας, δεν έχουν όμως καμία σχέση ο tuxedo με τον SynBad, ένας tuxedo 24mm έχει παρόμοιο backbone με τον SynBad 30mm, βλέπεις αυτά όλα και μετά από δεκάδες δοκιμές, αρχίζεις να αναθεωρείς και να καταλαβαίνεις, τι σου ταιριάζει περισσότερο, αυτό που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, είναι και το γνωστό μας YMMV/ΠΟΚ/ΠΟΣ.

^ Παναγιώτη τελικά δεν διακρίνω και μεγάλη αυτάρκεια στις αγορές σου, αυξάνονται και πληθαίνουν :P πάει σε χαλάσαμε και εσένα... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”