Razorock Plissoft Review

Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Γεια σας,

Αν και δεν έχω πολύ καιρό που άρχισα το παραδοσιακό ξύρισμα, πριν από τέσσερις μήνες, καταπιάστηκα κατευθείαν μαθαίνοντας για τα διάφορα πράγματα που περιτριγυρίζουν το χόμπι. Δυστυχώς, πολλά ωραία προϊόντα είναι στην Αμερική και τον Καναδά και δεν τα φέρνουν στην Ελλάδα. (Επίσης δεν συμφέρει να αγοράσεις από Αμερική γιατί θα σου βγει ο κούκος αηδόνι στα τελωνεία).

Προς καλή μας τύχη και μεγάλη μου έκπληξη μια μέρα, μπαίνω μέσα στο μαγαζί της γειτονίας μου (Kosmosman),
και μου λένε "Θα φέρουμε Razorock πινέλα και ξυριστικές μηχανές!". Δύο βδομάδες μετά, τα βάλανε στα ράφια, έτσι πείρα το Razorock Plissoft με 20€.

Όταν έψαξα για το Plissoft στο ίντερνετ, είδα πως ένα τεράστιο ποσοστό της κοινότητας το υποστήριζε, τώρα καταλαβαίνω γιατί!
Κατ'αρχήν τα χαρακτηριστικά του:
-Είδος τρίχας: Συνθετικό
-Διάμετρος Θυσάνου: 24mm
-Ύψος Θυσάνου: 57mm
-Συνολικό ύψος: 110mm
-Βάρος: 82g

Μέχρι στιγμής το έχω χρησιμοποιήσει τρεις φορές και έχω να πω πως ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου και τις ξεπερνά. Έχει ένα πυκνό, και απαλό σαν σύννεφο, θύσανο και τέλειο βάρος για μένα. Κρατάει αρκετό νερό (όλως περιέργως) και οι τρίχες απλώνονται όσο χρειάζεται. Το χρησιμοποίησα με δύο σαπούνια, το Razorock BBS και το Arko Shaving Stick και με τα δύο μπόρεσε και έκανε μια ωραία σαπουνάδα αρκετή για τρία περάσματα και ένα εξτρά στο τέλος για μικροβελτιώσεις. Η διαδικασία ήταν γρήγορη και πάνω απ'όλα άνετη.

Αυτή τη στιγμή μόνο το Kosmosman έχει τα Razorock πινέλα και ξυριστικές μηχανές και θα πρότεινα να περάσετε μια βόλτα, αν είστε στη περιοχή, για να τα δείτε από κοντά. 10/10 Θα το πρότεινα ακόμα και σε αρχάριους, μιας και είναι μόνο 20 ευρώ και συναγωνίζεται πινέλα μεγαλύτερων τιμών.

-Cheers! :)
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Το συγκεκριμένο πινέλο μαζί με το Big Bruce είναι οι καλύτερες επιλογές που έχεις σε συνθετικά πινέλα (αναλογικά με την τιμή τους).
Μπορείς εναλακτικά να δοκιμάσεις κ τα αντιστοιχα Yaqi με ίδιο ή διαφορετικό (π.χ.Tuxedo) τύπο θύσανου.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μεταξύ Tuxedo, Timberwolf και Plissoft, αυτός είναι ο μόνος θύσανος που κράτησα.
Βέβαια, αυτά είναι γούστα.
Με τα συνθετικά έχεις την πολυτέλεια να πάρεις 2-3 θύσανους και να τους δοκιμάσεις.
Και στην τελική, αν δεν σου αρέσουν, βρίσκεις εύκολα να τους δώσεις σε κάποιον άλλον.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Και που να δοκιμάσεις τον Timberwolf του Yaqi.

Να δεις πως μαζευει το σαπουνι, σα μαγνήτης. Και φυσικά η πυκνοτητα του δε συγκρίνεται με του Plissoft.

Πάντως εμένα μου αρέσει και το Plissoft, οχι για 20 ευρώ ομως. 10 δολλάρια κανει κανονικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

10 δολλαρια κοστιζει στο σαιτ - και στη Μινεσοτα να μενεις κατι παραπανω θα πληρωσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Παραλίγο να με παρασύρει ο κύριος και να πάρω και εγώ ένα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εσυ Bill έχεις καθαρίσει. Απλά περιμενε.. Και θα δεις..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Είχα καλή καθοδήγηση από τους μέντορες μου.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Randyman έγραψε: 04 Ιούλ 2019, 12:59 Και που να δοκιμάσεις τον Timberwolf του Yaqi.

Να δεις πως μαζευει το σαπουνι, σα μαγνήτης. Και φυσικά η πυκνοτητα του δε συγκρίνεται με του Plissoft.

Πάντως εμένα μου αρέσει και το Plissoft, οχι για 20 ευρώ ομως. 10 δολλάρια κανει κανονικά.
Τι σημαινει κανονικα για σενα? Στον Καναδα εχει 12 δολαρια, βαλε και τα μεταφορικά μεσα, ξανά 20ρικο θα σου βγει δλδ.
Ειναι πιο τιμιο να πεις "παρε Κινεζικο" παρα να λοιδωρεις καποιον. Σαν να λες οτι στο μαγαζι σε κλεψανε φιλε...

Εδω το λαδι εχει 4 ευρω το λιτρο και στην Κινα 20 !!! πες στον Κινεζο κανονικα εχει 4, μην τρως λαδι, παρα μονο στην Ελλάδα.
Και το ταξί στην Ινδία, σου παίρνει 3 ευρω στα 100 χιλιόμετρα Τζορτζ. Συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις.

Μην έχουμε παράπονα γιατί δεν έρχονται εδώ καποιοα προϊόντα. Αφου οταν τα φερνουν, εμεις προτιμάμε το "εξω" που είναι πιο "γλυκό".
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τα razorock στην Ελλάδα έχουν την διπλάσια τιμή από την Αμερική για τον ίδιο λόγο που τα Prorasso στην Αμερική έχουν την τριπλάσια τιμή από την Ελλάδα.
Αν πας στον Maggards να πάρεις μία κρέμα prorasso θα πληρώσεις μαζί με τα μεταφορικά σχεδόν 16 δολάρια!
Η ίδια που εδώ κάνει 4€.
Πάρε απευθείας από τον Κινέζο. Δεν θα σου δώσει τον ίδιο θύσανο που δίνει στους καλούς πελάτες του (όπως η RR για παράδειγμα) αλλά θα βολευτείς και με αυτόν.
Πιστεύει κανείς ότι θα αγόραζε η οποιαδήποτε RR θύσανο από τον Yaqi αν αυτούς που πουλάει κοψοχρονιά στο ali έχουν την ίδια ποιότητα με αυτούς που δίνει στην RR;
Πρέπει να είναι αποδεδειγμένα χειρότεροι για να κάνουν τέτοια συμφωνία και να αγοράσουν π.χ. 10.000 θύσανους και να στηρίξουν ολόκληρη σειρά πινέλων τους πάνω σε αυτούς.
Ακόμη και Yaqi να πάρεις, άλλη ποιότητα θα σου πουλήσει ο WCS, άλλη ο ίδιος ο Yaqi από το Ali!
Γιατί ο WCS αν δει τους μισούς θύσανους να έχουν 5 εκατοστά glue gump, θα τους γυρίσει όλους πίσω και δεν θα αγοράσει ξανά.
Και από γιάκηδες βρωμάει η Κίνα.

So... όταν κάποιος επιχειρηματίας στην Ελλάδα κάνει την κίνηση και φέρνει πράγματα για το χόμπι μας, δεν είναι κακό να χάσουμε και 2-3€.
Σε αντάλλαγμα θα πάρουμε την άμεση αποστολή (και όχι σε δύο μήνες), το ότι αν υπάρχει πρόβλημα θα μπει στη μέση να βοηθήσει, το ότι θα φέρει και άλλα πράγματα αργότερα.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”