Πινέλα ΑPShave co.

Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Δυο λόγια για τον Cashmere. Είναι πολυυυ μαλακός, πολυ όμως! Αυτο βεβαια οπως σωστά μαντεψατε δεν είναι απαραιτητα κακό ή καλό. Στο προσωπο είναι πραγματικα βελουδινος, αρκεί να πω ότι είναι πιό απαλος απο τον Super Badger που εχω. Το splay φτάνει ρίζα, μέχρι τη λαβή. Θεωρώ την επιλογη μου λανθασμένη να επιλεξω μικρή διάμετρο (24) -παρασυρθηκα απο τον ασβουλη ο οποιος μου εχει καθησει τόσο καλά. Σε μεγαλύτερη διάμετρο σίγουρα το backbone θα είναι πιό λειτουργικό και ικανοποιητικο, δυστυχώς δεν είχα χώρο να τον κατεβασω κι άλλο στην λαβή διότι έχω μέσα ένα ξυραφακι για διακοσμηση. Βιαστηκα να τον κολλησω απο τον ενθουσιασμό να τον δοκιμασω, εαν καταφερω να τον ξεκολλησω θα σεταριστει σίγουρα πιό χαμηλά σε αλλη λαβη. Σε κρεμες είναι σουπερ, για σαπουνια, εαν δεν ειναι μαλακο, θα παιδεψει..
Μαζί είχα πάρει και έναν SilkSmoke στην ίδια διάμετρο ο οποιος μου άρεσε πολυ καλύτερα. Για να μην λέω ψέματα δεν τον δοκιμασα στο ξυρισμα διότι δώθηκε σε φίλο που μου είχε ζητήσει πινελο, όμως καθότι συνθετικος καταλαβαίνεις εύκολα πως θα δουλεύει..
Εαν επρεπε να επιλεξω σίγουρα θα διαλεγα τον Silksmoke σε 28mm και επειδη είχα στο μυαλό μου να δοκιμασω και τον SynBad βλεποντας πόσο μαλακός είναι ο Cashmere μου έφυγε.. Το επομενο μάλλον θα είναι 2band.

My :twocents-02cents:

Εικόνα
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Εδώ και δυο ξυρίσματα, έχω στην κατοχή μου ένα synbad 28mm και για τα δικά μου δεδομένα είναι μαγεία!
Πολυυυυύ απαλό, συγκριτικά π.χ. με ένα συνθετικό Omega είναι η μέρα με τη νύχτα, φορτώνει στο μπαμ, απλώνει πανεύκολα.
Τα πινέλα μου είναι: 1 γουρούνι omega, 1 συνθετικό Omega, 1 pure ασβός qshave και το synbad.
By far, που λένε και στο χωριό μου, προτιμώ το τελευταίο.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Να το εμπλουτίσουμε λίγο,

Ένας νέος θύσανος στον Καναδό του APShaveCo, που είναι real fan και Extra Dense - Imitation Badger, και τον λέει 2BED Synthetic FAN Knot.

Και εδώ μαζί με την νέα καλοκαιρινή λαβή του.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Ενδιαφέρον...

Πάντως μου κάνει εντύπωση, η πληθώρα των συνθετικών θυσάνων που υπάρχουν αυτή τη στιγμή και η συνεχής εξέλιξη(?) τους από πολλούς.
Βλέπω όμως τόσο η Plisson όσο και η συγκεκριμένη εταιρεία ίσως και άλλες να προχωρούν, με λιγότερο ή μεγαλύτερο βαθμό μιμητισμού, σε αντιγραφή του θυσάνου της Mühle Silvertip Fibre®.
Τον θύσανο (συνθετικό) αυτό εγώ προσωπικά τον θεωρώ αξεπέραστο μέχρι στιγμής, και μαζί με το ταξιδιωτικό Omega S-10018 ( herco έφα ;) ) μου προσφέρουν πολλές ξυριστικές συγκινήσεις. :)
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το μόνο που έχω να πω ειναι οτι ο 28ρης Silksmoke σκοτώνει.

Καμιά σχέση με τον Tuxedo, αρκετά ανώτερος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Vavous έγραψε: 22 Οκτ 2019, 17:53
Tony έγραψε: 22 Οκτ 2019, 17:45 Ανδρέα, χωρίς κανένα ίχνος διαφθοράς και άλλων παράνομων πρακτικών που να θίγουν τα οικονομικά συμφέροντα (άντε ίσως λίιγη )
αφού σου αρέσει ο Cashmere στα 30mm, θα σου αρέσει κατά 99% και ο SynBad στις ίδιες πάντα διαστάσεις...
Παράγγειλα το Synbad 28mm!
Αν με κάνετε να το γυρίσω στα συνθετικά πινέλα... :think:
Ανδρέα ,εγώ τα συνθετικά μου δε τα αλλάζω με καμία τρίχα ,πάντως !
Λοιπόν ,Τον SynBad το έχω σε 24 & 28 χιλιοστά .Περιμένω σε λίγες μέρες να φτάσει και ο 26άρης .
Τον ίδιο τύπο θυσάνου σε τρεις διαφορετικές διαστάσεις . :D
Ο Synbad είναι Pure Pleasure Lathering knot!
Άριστος θύσανος !

Δεν υπάρχει πιο χορταστικός 28άρης από τον Synbad .
Πυκνός και αφράτος !
Διαθέτει παρόμοια "ραχοκοκκαλιά " με τον 25άρη Silvertip Fibre της Muhle ,
με τον γράφοντα να μην μπορεί να εντοπίσει ουσιαστική διαφορά.
Έχει ένα κλικ πιο μαλακές άκρες από τον τελευταίο .
και ίσως διπλάσια πυκνότητα σε ίνες .
Σε bowl-lathering δεν τον έχω δοκιμάσει ,αλλά μπορώ να φανταστώ τί θα επακολουθήσει ...
Αν σου αρέσει η ιδέα ενός Cashmere με λίγο παραπάνω "backbone " ,
ο Synbad θα σε ενθουσιάσει !
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Έχει κανείς 28αρη Tuxedo yaqi και 28αρη Syn band από apshave να μου τα συγκρίνει ?
Καθώς επίσης τον 30αρη synband σε σχέση με τον yaqi .
Ευχαριστώ .
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

Ξεθαβω το νήμα για να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία από τους G5 ή MiG θύσανους της APshave co?
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38873 times
Ηλικία: 54

Ενας G5 που είχα προ μηνών σε πινέλο Oumo ήταν πολύ πυκνός και απίστευτα απαλός. Ο συγκεκριμένος ήταν σεταρισμένος χαμηλά με αποτέλεσμα δυνατό backbone αλλά όχι αρκετό splay για τα γούστα μου. Είχα άλλον ένα G5 σε Alpha brush, ούτε εκείνος με βόλεψε επειδή ήταν σεταρισμένος ψηλά.
Συγκράτησε ότι είναι πολύ πυκνοί με πολύ απαλές άκρες.

MiG δε δοκίμασα, διαβάζω ότι είναι παρόμοιος με τους G5 αλλά με καλύτερο splay. Ενδιαφέρον.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

Μάλιστα, ευχαριστώ @Vavous

όντως πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω ο MiG θα μπεί πρώτος στη λίστα. Οι λαβές του ΑΡ δεν με ενθουσιαζουν πάντως...

παρεπιπτόντως πολύ ομορφες λαβές και οι oumo και οι αλφα (στις οποιες δεν βλέπω τίποτα διαθεσιμο βεβαια...)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”