Πινέλα ΑPShave co.

stergios

Εδω θα συζηταμε οτι αφορα τα πινελα του Καναδου Andrew Palombo τα οποια εκτιμω ιδιαιτερως. Κοινως τα ΑP Shave co.
Δεν υπηρχε νημα και σκεφτηκα οτι θα επρεπε να εχουν και αυτα τη γωνιά τους.
Δυο κουβεντες λοιπον.

Οι πιο γνωστες του επιτυχιες ειναι το πολυφορεμενο και εξαιρετικο Tuxedo και το επισης εξαιρετικο Silksmoke. Ακολουθουν τα Cashmere, FlatTop, Faux horse και Synbad. Το καθενα με το δικο του χαρακτηρα. Σκετοι θυσανοι αλλα και σε λαβες Ubrush και ρητινης.

Πριν καποιους μηνες κυκλοφορησε τη Ubrush λαβη με το μπαρπερικο pro σχημα η οποια εχει το πλεονεκτημα να αποσπαται βιδωτα η κεφαλη του πινελου, ωστε να του φορας αλλο θυσανο. Ειναι διαθεσιμη σε μερικους χρωματισμους, βαση και λαβη. Αυτη τη στιγμη ειναι διαθεσιμες οι Ubrush λαβες μονο στα 24mm διαμετρο. Επισης μπορουμε να αγορασουμε αδεια την κεφαλη (χωρις θυσανο) μονη της και τη λαβη μονη της και να κανουμε συνδυασμους της αρεσκειας μας.


Προσφατα εχει προσθεσει στα συνθετικα, στα οποια χρωστα την οποια φημη του (βλεπε Tuxedo) και πινελα με φυσικη τριχα οπως ειναι ο θυσανος Apluxury mixed ο οποιος ειναι συνδυασμος τριχας ασβου και χοιρου σε fan & bulb.

Τα βρισκουμε εδω και εδω.

Συγνωμη για την ελλειψη τονικου συστηματος, καθως γραφω παντα απο το τηλεφωνο μου. Οποτε μου ναι κομματακι δυσκολο. :)
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εμένα πάλι τα Tuxedo (του AP Shave Co) δε μου ταίριαξαν. Υπερβολικό backbone για τα γούστα μου και γενικά δε με πολυβόλεψαν. Δοκίμασα τόσο το 24άρι όσο και το 30άρι απ' τα "κλασικά" Tuxedo αλλά αμφότερα μου έδιναν πάνω κάτω την ίδια αίσθηση στο πρόσωπο που δε με ικανοποιούσε ιδιαίτερα. No harm done, απλά άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται ότι YMMV...
stergios

Το tuxedo σπαει κοκκαλα! Μαλλον κατι σε silksmoke η σε cashmere ισως σου καθοταν καλυτερα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει δοκιμάσει και τον Silksmoke και τον Synbad να πει δυο λόγια για κάποιες ομοιότητες ή διαφορές?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Υπάρχουν κάμποσοι Άκη :) ,αλλά εγώ το μόνο που μπορώ να πω σαν διαφορά από όσα έχω ακούσει,είναι πως ο Silksmoke αν και έχει απαλότατες άκρες,έχει ταυτόχρονα και κάμποση ραχοκοκαλιά για να τον καταλαβαίνεις στη μούρη.
Ο synbad δε,αν και με εξίσου απαλές άκρες,απλώνει στη μούρη σαν σφουγγαρίστρα,κοινώς φλοπίζει έντονα.
Και επειδή ψάχνεσαι και εσύ για ένα APshave,99 δοκιμαστές πινέλων συνιστούν Silksmoke για την περίφτωσή σου ;)
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
NavalArchitect

Προσωπικά το SynBad μου φαίνεται πάρα πολύ μαλακό - έχει ελάχιστη σχέση με το SilkSmoke.
Απορώ πώς τα βάζουν σχετικά κοντά το ένα με το άλλο (σε απόδοση και συμπεριφορά).

Η αρμόζουσα σύγκριση είναι μεταξύ του νέου Flat Top και του SynBad.
Εκεί μιλάμε για θυσάνους που ιδανικά κάνουν για μαλακές/ρευστές κρέμες και μαλακά σαπούνια κυρίως.
Ελάχιστο backbone και super μαλακά tips και τρίχα γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Προσωπικά μου αρέσει να έχει backbone ο θύσανος, οπότε ο Synbad θα ήταν μια απογοήτευση για μένα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μα κι εμένα μου αρέσει το backbone (ορισμένα Silvertip δηλαδή ή Plissoft συνθετικά δε μου πολυταιριάζουν). Αλλά όχι το backbone των Tuxedo.

stergios

Το οποιο backbone του tuxedo, μετα απο καιρο μειωνεται! Αν υπαρχει κ αλλος να το επιβεβαιωνει, σημαινει πως δεν ειναι στο μυαλο μου! Εχω κανει βεβαια πανω απο 100 ξυρισματα.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εντάξει εγώ τα παράτησα στα 10. Ενδιαφέρον αυτό που λες πάντως, ίσως επιμείνω λίγο ακόμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”