Πινέλα με κεραμική βάση (ceramic handle)

Απάντηση
NavalArchitect

Είμαι σε συζητήσεις και αν όλα πάνε καλά θα έχω σε λίγες μέρες δύο απ'αυτά τα πινέλα για δοκιμή και σχόλια (ένα με συνθετικό κι ένα με two-band θύσανο, εφάμιλλο των Shavemac).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ως εκ τούτου θα ενημερώσω το νήμα κατάλληλα.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Τι ξέρουμε γι'αυτά; Πού κατασκευάζονται;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δηλαδη Κωνσταντινε ειναι σαν τα Pantarei ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έχω δει κατά καιρούς από διάφορους local artisans, πχ: ένας είναι από αυτούς λέγεται Hazelet's Apothecary's εδώ.

Εκτός το ότι, το κεραμικό σαν υλικό είναι 'μη μου άπτου' η κεραμική βάση θέλει γέμισμα εσωτερικά με κάποιο υλικό, αλλιώς μαζεύει υγρασία και μουχλιάζει...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Σαν τα pantaspaei Άκη! :D Δε θα ναι ευαίσθητα σε ραγισματα, αποκολλησεις κτλ αφου φανταζομαι θα ναι σκληρη η λαβη? Αυτο με την υγρασια Αντώνη λυνεται πιστευω...το μη μου απτου πως λυνεται. Εκτος κ αν δεν ειναι κεραμικο με τη γνωστη εννοια.
NavalArchitect

Ναι είναι σαν του Ιταλού "Πάντα ρει".

Συμφωνώ με το θέμα του σωστού γεμίσματος της τρύπας εσωτερικά, αλλά όλα θα τα δούμε εν καιρώ.

Το παλικάρι που τα σετάρει μοιράζει την εργασιακή ζωή του μεταξύ Σερβίας και Ελβετίας. Ασχολείται (ως χόμπυ) κυρίως με straight razors, αγοράζει, ανακατασκευάζει, πουλά.

Το κομμάτι με τα πινέλα είναι ανάπαυλα, όταν πήζει με τα straights ως χόμπυ. Υπ'όψιν πως τις κεραμικές βάσεις τις φτιάχνει η αδελφή του.

Η πρώτη από τις 3 φωτό που παρέθεσα στο αρχικό post τραβήχθηκε εχθές στη Χαλκιδική, όπου ο τύπος κάνει διακοπές με την οικογένειά του. Με βάση και το ότι ο καιρός δεν είναι ιδανικός για μπάνιο αυτές τις μέρες, μου είπε πως θα προσπαθήσει να τα στήσει και να μου τα στείλει με ACS, Γενική, κλπ.

Πιθανότατα θα συναντηθώ μαζί του το φθινόπωρο εδώ στην Αθήνα, αν έλθει κι αν είμαι κι εγώ εδώ βέβαια τότε.

IG: mr__britva
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το μη μου άπτου παιδιά και Στέργιο δυστυχώς δεν λύνεται...

Και για να εμπλουτίσω λίγο το νήμα να δώσω λίγες πληροφορίες, οι κεραμικές λαβές που έχουν υποστεί επεξεργασία 2ου σταδίου, όπως όλα τα κεραμικά Αγγλικού τύπου, που δηλαδή ξαναμπαίνουν στον φούρνο στους 1000 βαθμούς Κελσίου και βγαίνουν με το πολύ ωραίο και γνωστό μας φινίρισμα υάλου (γυαλί) είναι όντως ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα, με τα διάφορα χρώματα ακόμα και ζωγραφική, και με έξτρα γυαλάδα αλλά έως εκεί.

Για τις λαβές που μας ενδιαφέρει εμάς, δεν είναι εργονομική μια κεραμική λαβή, και το link που έχω βάλει πιό πάνω δεν είναι τυχαίο, είναι ένα πινέλο που μου έφεραν να το κολλήσω, το παλικάρι που το χρυσοπλήρωσε μου είπε ότι του έπεσε στον νιπτήρα από τους 10 πόντους, και φυσικά δεν το συζητάμε γλιστράει σαν χέλι, επίσης ότι γράφω ισχύει για όλες τις κεραμικές λαβές, και για τις Pantarei.

Εδώ να τονίσω πως ο θύσανος εκ Μαντζουρίας πετάχτηκε, η λαβή ήταν όλη κούφια και γεμάτη μούχλα, και για όσους ενδιαφέρονται φυσικά και μελλοντικά, αλλά και χωρίς να είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα, περιμένω να μου πεί αν πετύχαμε, χρησιμοποίησα λοιπόν: αντιμουχλική συγκολλητική κόλλα πολυμερής βάσης νερού και αδιάβροχη της Pattex, και μπήκε νέος θύσανος τύπου tuxedo στα 26mm.

Αυτά που έχω δει και μου άρεσαν ήταν: Πολύ όμορφες λαβές, με ατελείωτα σχήματα και χρώματα, δημιουργίες εντυπωσιακές πραγματικά.!

Αυτά που είδα και δεν μου άρεσαν ήταν: Κούφιες λαβές, όπως κούφια λόγια, πάρα πολύ βαριές και αζύγιστες, (και χωρίς το εσωτερικό γέμισμα με κάποιο υλικό), που γλιστρούν επικίνδυνα, και απαγορεύεται να χτυπηθούν οπουδήποτε, ακόμα και σε ένα mug-scuttle.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
NavalArchitect

Εντάξει. Θα το δούμε. Κι από τη δική μου πλευρά ακούω τα ίδια, ότι δηλαδή σε βάθος χρόνου υπάρχει εμπειρία όπου όντως αυτά συμβαίνουν.

Το πρώτο πινέλο (τρίχα ασβού) σεταρίστηκε, κολλήθηκε, και περιμένουμε να δέσει καλά. Έχω φωτό, θα ποστάρω αργότερα. Το δεύτερο θα είναι συνθετικό, μάλλον θα δεθεί αύριο.

Υπ'όψιν πως το παλικάρι δένει με τα ίδια του τα χέρια τους θυσάνους, δεν αγοράζει δηλαδή έτοιμους θυσάνους από πουθενά - κάτι που κάνει το όλο θέμα της δοκιμής πολύ πιό ενδιαφέρον.
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα

Εδώ και μήνες μου έχει πει ότι οι θύσανοι που βάζει πλησιάζουν αρκετά την απόδοση αυτών (two-band) της Shavemac. Βέβαια όλα αυτά θα τα δούμε στην πράξη, π.χ. πυκνότητα, flow-through, backbone, shedding, κλπ. Όλα θα παρατηρηθούν και θα συγκριθούν με τα αντίστοιχα χαρακτηρηστικά άλλων καλών πινέλων.

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”