Τι έχουν τα έρμα και δεν στρώνουν; (Semogue)

ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Έχω πάρει τα Χριστούγενα τρία γουρουνάκια Semogue -1250, 1800, 610.
Από τότε, κάνω μέρα παρά μέρα test lather για να τα στρώσω και για να μάθω τέλος πάντων να κάνω καλή μαρέγκα.
Αλλά τα ..έρμα παρόλο που έχουν σπλιτάρει αρκετά, εξακολουθούν να τσιμπάνε και να γρατσουνάνε :(
Καμμία σχέση με τα Omega που είναι πλέον χρησιμοποιήσιμα. Τι λέτε, έχει πολύ δρόμο ακόμα;

.
NavalArchitect

Υπολόγισε περίπου 60 ξυρίσματα για να αρχίσουν να συμπεριφέρονται ως στρωμένα...
ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Τι να πώ, αυτά μοιάζουν να θέλουν άλλους έξι μήνες..
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Δεν έχουν τίποτε τα έρμα... απλώς είναι χοιρινά!
Πάρε ένα συνθετικό Tuxedo (ή έναν καλό ασβό αν δύνασαι) να ησυχάσεις.

Αλλιώς, ή μέθοδος του γερο Ιταλού μπαρμπέρη θα σε σώσει. Την εφάρμοσα στο καινούριο Ζενίθ με άριστο αποτέλεσμα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Τα ίδια κι εγώ. Έχω κάνει καμιά 30αριά ξυρίσματα με το 610 και ακόμα άστρωτο. Το Omega (80097) σε καμιά 10αριά ξυρίσματα ήταν μια χαρά. Όχι απολύτως στρωμένο αλλά πολύ καλύτερα απ' τα 30 ξυρίσματα του Semogue.

Είπαμε θέλουν στρώσιμο οι χοίροι αλλά όχι κι έτσι. Εγώ ξυρίζομαι και ανά 3-4 μέρες οπότε η αναμονή είναι ακόμα μεγαλύτερη.

PS: Έχω εφαρμόσει και τη μέθοδο με το ψυγείο αλλά αυτό εκεί... Αρνείται να στρώσει!
ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Κι εγώ τα έχω μουλιάσει 48 ώρες όταν τα πρωτοπήρα. Μου φαίνεται οτι θα το επαναλάβω αυτό το Σαβατοκύριακο.

σημ. : Το ψυγείο χρειάζεται για να επιβραδύνει την ανάπτυξη μικροοργανισμών σε στάσιμο νερό.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πρόσεχε τι εύχεσαι. .. :D
Όταν στρώσει το Semogue περνά στο επόμενο στάδιο που είναι backbone σφουγγαρίστρας και look ξεμαλιάρας γριάς μάγισσας. ... Μην βιάζεσαι λοιπόν για την ... μεταμόρφωση :D !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Αμάν! :omg Λές; :doh:
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δηλαδή άστρωτα δε φτουράνε και στρωμένα πάνε στο άλλο άκρο; Πότε δηλαδή είναι η κατάλληλη στιγμή να χρησιμοποιήσεις ένα Semogue; Ένα ξύρισμα θέλουμε να ευχαριστηθούμε (τρόπος του λέγειν το ένα) όχι να κάνουμε διατριβή στα πινέλα...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν δεν κάνω λάθος (ας πει και κάποια παλιοσειρά ) μόνο το γουρουνάκι SOC δεν γίνεται όπως σου είπα . Είχα τρία . Ένα το έχω κρατήσει γιατί ήταν του πατέρα μου. Τα άλλα δύο τα χάρισα . Αλλά παιδιά αυτή είναι η δική μου άποψη που θεωρώ ότι τα καλύτερα γουρουνοπίνελα είναι της Omega. Σίγουρα υπάρχουν φίλοι που δεν ασπάζονται αυτή την άποψη γιατί έχουν άλλες αναζητήσεις στο θέμα πινέλο . Όλα είναι σεβαστά και καθαρά προσωπική άποψη από το συγκεκριμένο "ξυριστικό προφίλ" του καθενός μας....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”