Τι έχουν τα έρμα και δεν στρώνουν; (Semogue)

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εννοείται την άποψή μας λέμε. So far κι εμένα τα Omega μ' αρέσουν πολύ, όχι μόνο για τα χρήματά τους, τα θεωρώ πολύ καλά πινέλα ανεξαρτήτως τιμής. Το 80097 π.χ. το χρησιμοποιώ ανελλιπώς και - ανάλογα της διάθεσης - πολλές φορές το προτιμώ σε σχέση με το Simpsons Duke (που είναι κι αυτό πινελάρα).

Για τα γυρίσουμε στο θέμα, το Semogue 610 που το έχω κάνα εξάμηνο με βολεύει πάρα πολύ σαν μέγεθος και λαβή για face lathering και γι' αυτό θέλω πολύ να μ' αρέσει. Τόσο καιρό όμως παλεύω να το στρώσω (βέβαια με 30 ξυρίσματα so far) αλλά τίποτα. Θα μου πεις χρησιμοποίησέ το περισσότερο. Σύμφωνοι αλλά δεδομένου ότι ξυρίζομαι μια στο τόσο τα 60 ξυρίσματα θέλουν 6 μήνες αποκλειστικής χρήσης (δοκίμασα και με μούλιασμα στο ψυγείο αλλά υποψιάζομαι ότι με τη χρήση στρώνει καλύτερα). Έξι μήνες χωρίς να χρησιμοποιήσω πινέλο που μ' ευχαριστεί όμως είναι too much. Δεν εγκαταλείπω ακόμα αλλά ομολογουμένως έχω αρχίσει να βαριέμαι.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

εχω το 610 κ το 620 λογω οτι κανω αποκλειστικα face lathering.τα θεωρω κορυφαια.το 620 εστρωσε σχετικα ευκολα.το 610 μετα απο 20 ξυρισματα τωρα στρωνει καπως.κ τα δυο ειναι καταπληκτικα παντως!Δεν τα αλλαζω με τιποτα!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Εγώ δεν έχω Semogue (και για κάποιο λόγο δε με έψηναν γενικά), αλλά χαίρομαι που ο [mention]ztakis[/mention] άνοιξε το παρόν θέμα. Να πάρω πινέλο που θα μου στρώσει σε κανά χρόνο (μιας και δε χρησιμοποιεί κανείς το ίδιο κάθε φορά) δε βρίσκω κανένα λόγο...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Να βάλω και μιά φωτό πριν το "ξεμάλλιασμα" :D

Εικόνα

Rossobianco έγραψε: 29 Απρ 2018, 16:06 Εγώ δεν έχω Semogue (και για κάποιο λόγο δε με έψηναν γενικά), αλλά χαίρομαι που ο [mention]ztakis[/mention] άνοιξε το παρόν θέμα. Να πάρω πινέλο που θα μου στρώσει σε κανά χρόνο (μιας και δε χρησιμοποιεί κανείς το ίδιο κάθε φορά) δε βρίσκω κανένα λόγο...
Πρέπει να έχεις SBAD για να τα πάρεις :D :D
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Το SBAD μεταφράζεται;;
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29044 times
Ηλικία: 64

Shaving
Brush
Acquisition
Disorder

;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

XD XD XD
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Εγώ πάντως δεν εγκαταλείπω το αγώνα!
Θα τα ξεμαλλιάσω τα άτιμα!! Και τα τέσσερα :D :D :D :D
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάντως εμένα το πρόβλημά μου με το 610 δεν είναι τόσο ότι τσιμπάει (που τσιμπάει, αλλά δε μ' ενοχλεί, μην πω ότι μ' αρέσει κιόλας). Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει καθόλου αφρό! Και δεν είναι ότι ο αφρός μαζεύεται στη βάση (όπως έκανε σε άστρωτα Omega) αλλά... εξαφανίζεται! Πραγματικά, το φορτώνω αρκετή ώρα σε σαπούνι (ή βάζω αρκετή κρέμα) αλλά μετά το πρώτο πέρασμα (άντε στη μέση του δεύτερου) δεν υπάρχει καθόλου αφρός! Το στίβω να δω πού είναι κρυμμένος αλλά τίποτα, βγάζει ελάχιστο. Ενώ σε άστρωτο Omega ναι μεν δεν είχα αρκετό αφρό στο δεύτερο πέρασμα αλλά μόλις το έστιβα έβγαινε μεγάλη ποσότητα από τη βάση. Και είναι και μικρό πινέλο ρε γμτ, δεν έχει πού να τον κρύψει. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πως, ακριβώς επειδή είναι μικρό, τον βγάζει πολύ εύκολα στο πρώτο πέρασμα. Όσοι το χρησιμοποιείτε συχνά έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Έχει αρκετό αφρό για 2-3 περάσματα ή θέλει και δεύτερο φόρτωμα; Μιλάω πάντα για face lathering...

Πάντως σε λαβή και μέγεθος είναι τόοοοσο βολικό για face lathering που θέλω πολύ να το στρώσω.

Εν τέλει τίθεται το ερώτημα: που πήγε ο αφρός οεο;


Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Τι πράμα είναι αυτό ρε παιδιά... κάνουν τίποτα σωστά αυτά τα πινέλα γενικά;
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”