Τι έχουν τα έρμα και δεν στρώνουν; (Semogue)

Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Fsword εχω κ εγω το 610.εχω κ εγω το ιδιο πρόβλημα.φορτωνει μονο για ένα περασμα.κανω αποκλειστικα face lathering.στο δευτερο περασμα ξαναβαζω κρεμα.να σου πω την αληθεια δεν με πειραζει καθολου αυτό!θεωρω ότι αυτό κ το 620 είναι τα καλυτερα για face lathering!Eιναι καταπληκτικα κ τα δυο!!Το 620 μπορει να κανει δυο περασματα!αν κ στο 610 πρεπει να δωσω χρονο γιατι είναι καινουργιο.το εχω χρησιμοποιησει 20 φορες μονο!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Εγώ από την άλλη, έχω το 1470 και είναι το πρώτο μου πινέλο. Ακόμη και μετά από πολλές δοκιμές και χρήσεις άλλων πινελων (omega χοίρου, διάφορα συνθετικά, διάφορα ασβού) το 1470 δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ! Ακόμη και με δύσκολα σαπούνια - κρέμες, τα κατάφερνε άψογα. Οταν το μουσκεψω γίνεται πολύ μαλακό στο πρόσωπο και παράλληλα πολύ αποτελεσματικό. Ίσως βέβαια να συμβαίνει αυτό γιατί ήταν το πρώτο μου και το χρησιμοποίησα πάρα πολύ μαθαίνοντάς το παράλληλα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

DAK έγραψε: 04 Μάι 2018, 12:32 Fsword εχω κ εγω το 610.εχω κ εγω το ιδιο πρόβλημα.φορτωνει μονο για ένα περασμα.κανω αποκλειστικα face lathering.στο δευτερο περασμα ξαναβαζω κρεμα.να σου πω την αληθεια δεν με πειραζει καθολου αυτό!θεωρω ότι αυτό κ το 620 είναι τα καλυτερα για face lathering!Eιναι καταπληκτικα κ τα δυο!!Το 620 μπορει να κανει δυο περασματα!αν κ στο 610 πρεπει να δωσω χρονο γιατι είναι καινουργιο.το εχω χρησιμοποιησει 20 φορες μονο!
Πάλι καλά, όχι τίποτε άλλο είχα αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι έχει το δικό μου πινέλο. Εντάξει στην πράξη είναι το μόνο που μ' ενοχλεί (λίγο). Όχι ότι είναι τίποτα φοβερό να ξαναφορτώσεις το πινέλο αλλά όσο να'ναι θα προτιμούσα να έχω επαρκή αφρό για τουλάχιστον 2 περάσματα. Πάντως συμφωνώ ότι για face lathering είναι απίστευτο. Στα 30τόσα ξυρίσματα που έχω είναι ακόμα αγριούτσικο στο πρόσωπο αλλά αυτό δε μ' ενοχλεί όπως έχω ξαναγράψει. Απλά με το στρώσιμο περίμενα να κρατάει περισσότερο αφρό. Κρίμα αν αυτό δε συμβεί εν τέλει αλλά τουλάχιστον να ξέρω τι να (μην) περιμένω.

PS: Άμα συνηθίσεις σε face lathering δύσκολα γυρνάς σε bowl... Ούτε μια στο τόσο δεν το δοκιμάζω πλέον (το bowl lathering).
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Έχω το 1305 εδώ και 2 χρόνια. Πρέπει να έχω κανει πάνω απο 100 ξυρίσματα μαζί του (αν κ πλέον το έχω παρατήσει γιατί δεν έχει καλό backbone) οι τρίχες ήταν μαλακές σχεδόν απο 10 ξύρισμα. Βασικά είναι το μόνο πινέλο που μαλάκωσαν "απότομα" οι τρίχες του.

Τώρα από την άλλη έχω το Omega 10049 που δεν σπάνε με τίποτα οι τρίχες 1 χρόνο μετά και αρκετά, πάνω από 60-70 ξυρίσματα.
Πήρα κ εγώ την απόφαση να κάνω το tip στο βιντεάκι που προτείνει ο Vavous. Βελτιώθηκε μεν. Βέβαια έχει πολύ δρόμο ακόμη συγκριτικά με το σπάσιμο που έχω στο Proraso μετά απο 40 ξυρίσματα.

p.s. μην γεμίζεις το νεράκι μέχρι πάνω για να μην "σκάσει" η ξύλινη βάση.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Kι εγω με το Proraso-Omega ξεκινησα.80 ξυρίσματα εκανα για να στρωσει.Εχω και το 49 που το αγόρασα απο το μπαρμπερη μου.Σε δυο βδομάδες ήταν στρωμένο, μέχρι που αναρωτήθηκα αν το ειχε στρωσει απο πριν ο γέρος.Θα τον ρωτήσω και ίσως μάθουμε κάτι παιδιά.

Προστέθηκε μετά από 12 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
Παντως οταν τον ρωτησα για ακόνισμα φαλτσετας μου απαντησε οτι ο καλυτερος ακονιστης ηταν ενας παρέας του που δούλευε βοηθος νεκροτόμου.Μπρρρ...
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

To Proraso-Omega το δικό μου είναι σαν μου ήρθε "στρωμένο" συγκριτικά με το 49άρι μου. Το κρύο νεράκι στο ψυγείο πρέπει να βοήθησε αρκετά το 49αρι, θα το κάνω ακόμη μια φορά κ μετά θα κάνω κανα 5 στην σειρά ξυρίσματα για να δω αν ακόμη γρατζουνάει.

Και τα 2 φανταστικά πινέλα. Αν και χρειάζεσαι ένα από τα δύο, το να έχεις και τα δύο είναι υπερβολή τελικά. . . :-)
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1484
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11451 times
Been thanked: 11682 times
Ηλικία: 48

Θα δοκιμάσω κι εγώ το κόλπο με το κρύο νερό.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1524
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12671 times
Been thanked: 13331 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@andreop επίσης, για να μην γρατζουνάει πολύ, ένα εύκολο κολπάκι είναι να πιάνεις με τα δάχτυλά σου τις τρίχες του πινέλου και όχι τη βάση του πινέλου και με μαλακές κινήσεις να προσπαθείς αργά και σταθερά να απλώσεις τη μαρέγκα στο πρόσωπο. Δοκίμασέ το !
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1484
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11451 times
Been thanked: 11682 times
Ηλικία: 48

Αν κατάλαβα καλά εννοείς @gkarave να έχω τη λαβή στη χούφτα και να πιάνω το θύσανο με τις άκρες των δακτύλων για καλύτερο κράτημα.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1524
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12671 times
Been thanked: 13331 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@andreop ακριβώς όπως το περιγράφεις και προς το μέσον της απόστασης μεταξύ κορυφής των τριχών και της βάσης του θύσανου ... λιγότερη πίεση στο δέρμα, καλύτερο άπλωμα μαρέγκας ... σε γενικές γραμμές πάντα ... θα βρεις την άκρη με την τακτική χρήση της τεχνικής αυτής.

Παράλληλα, κοίταξε και την παρακάτω παραπομπή :
https://sharpologist.com/hold-shave-brush/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”