RazoRock plissoft HULK 34mm Synthetic Brush

Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα για το εν λόγω πινέλο και το ξεκινάω εγώ. Έχοντας ακούσει και διαβάσει δυθυραμβικές κριτικές για τα πινέλα της razorock plissoft 24 και 26, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το εν λόγω πινέλο. Έχω διαβάσει εξίσου καλές κριτικές και γι'αυτό, αλλά με κρατάει στο γεγονός ότι επειδή είναι τεράστιο μήπως κουράζει υπέρ του δέοντος το χέρι για την χρησιμοποίησή του. Θέλω να δοκιμάσω ένα συνθετικό πινέλο, και δεν ξέρω ποιο ακριβώς...είμαι ανάμεσα στο 24 και στο 34. Δεν συμπεριλαμβάνω το 26 γιατί δεν μου αρέσει η λαβή. Εν τω μεταξύ δυστυχώς τα εν λόγω πινέλα δεν τα έχει και κανένα κατάστημα στην Ελλάδα για να τα δω από κοντά. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες των γκουρού για το θέμα :D :D :D

:helt
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

34mm???
Μόνο αν το θες για ξύρισμα κεφαλιού.
Δες η για Omega s brush και muhle από Ελλάδα η από εξωτερικό ανάλογα με τα μεταφορικά.
Θα κοίταζα κατι ανάμεσα σε 24-28mm προσωπικά ανάλογα και τι έχεις αν πχ τα Omega 48-49 σου φαίνονται μικρά πάω πάσο δες για μεγαλύτερο τώρα με 200 γραμμάρια πινέλο θα κάνεις και γυμναστική :D
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Το omega 49 που έχω μου φαίνεται μεγάλο και με κουράζει πολύ στο face lathering... Πιάνεται κυριολεκτικά το χέρι μου. Το 34 το θέλω μόνο για ξύρισμα προσώπου και ο λόγος που το σκέφτομαι είναι μήπως επειδή είναι κτήνος και συνθετικό θα κόβει στο μισό το χρόνο παραγωγής και προετοιμασίας lather (bowl or face). Δυστυχώς το 24 ακόμη και το 26 δεν υπάρχει λεπι σε UK shops που προμηθεύονται την εν λόγω μάρκα. Από εκεί να καταλάβεις τι γίνεται...
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

Μα αν σου φαίνεται μεγάλο το 49 για πιο λόγο να πάρεις ακόμα μεγαλύτερο;
Δεν νομίζω ότι τι διαφορά θα την κάνει το μέγεθος του θυσανου αλλά η πυκνότητα και η ποιότητα της ίνας μην βιάζεσαι να πάρεις το πινέλο θα έρθουν πάλι σε απόθεμα.
Και δες και απο άλλα site ανάλογα και πόσα λεφτά θες να διαθέσεις ητε από aliexpress η κάτι πιο ακριβό αν θες.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Τα Razorock έχουν διάφορες λαβές, κάποιες εκ των οποίων είναι ίδιες σε 24 και 26mm (π.χ. η Bruce). Ποια λαβή λες ότι υπάρχει σε 24 αλλά όχι σε 26mm; Πάντως εμένα το Razorock που μ' έχει βολέψει περισσότερο είναι το 24άρι Bruce (το 26άρι μου φαίνεται λίγο μεγάλο). Καλά στα 34mm είναι τεράστιο πινέλο, δε θα το σκεφτόμουν καν.

PS: πάντως τα Plissoft αν και ωραία πινέλα μου φαίνονται υπέρ του δέοντος μαλακά. Πλέον τα χρησιμοποιώ κυρίως σε ταξίδια.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οπως εχουμε ξανα αναφερει το HULK της Razorock ειναι το ιδιο πινελο με το μεγαλο Figaro. Ειχα την τυχη να το πιασω στο χερι μου αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να το κλεψω για ξυρισμα.... Ο Luca Dinaro (Capetano) ηταν πιο τυχερος οποτε Τασο ισως παρεις μια καλη ιδεα για το τεραστιο του μεγεθους και του αφρου που παραγει.

Μακαρι να το ξανακυκλοφορησει η Figaro και να το δουμε Ελλαδα - γιατι οι αγορες απο Italian Barber συχνα "τσιμπανε"


* Στο 1 και κατι παρουσιαζει το πινελο - και στο 12ο λεπτο ερχεται ο πανικος ;)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

24ρι με λαβή του Μπρούς έχω κι εγώ, ναι κι εμένα με έχει βολέψει, μέχρι και με το ΚΕΝΤ κάνει αφρό,
με δε τις κρέμες 3Τ κάνει σούπερ αφρό. Εϊναι όμως αρκετά μαλακό (όχι χωρίς backbone, απο αυτό έχει αρκετό...)
34άρι τι να το κάνεις;;; για γίγαντες μάλλον το φτιάξανε το 34άρι :D
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Herco, ευχαριστώ για την απάντηση και το βίντεο. Δεν γνώριζα καν για της figaro (βλέπεις είμαι νέος στο ΠΞ....). Αχ να ξέρες φαντάζομαι και πάρα πολλοί άλλοι από το φόρουμ πόσα πράγματα θέλουν από τον ιταλό...Μα και αυτός βρήκε να κάνει το μαγαζί στον Καναδά δεν μπορούσε Ευρώπη να γλυτώσουμε αυτό το τελωνείο...(δηλαδή 2-3φορές το προιόν κοστίζουν μεταφορικά και τελωνείο...).

Νώντα το 34ρι το θέλω όπως γράφω και πιο πάνω για την παραγωγή και προετοιμασία σούπερ-ντούπερ-ουούα αφρού και να μου "κόψει" τη διαδικασία στο μισό. Από τα συνθετικά της Razorock μ'αρεσουν το 24 και 34 με barberpole...αλλά άν δεν το πιάσεις από κοντά να δεις σου ταιριάζει ή όχι δεν κάνεις δουλειά. Ας ελπίσουμε ότι θα έρθουν στην Ελλάδα κάποια στιγμή.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

Αυτό θέλει φόρτωμα με cella του κιλού αν είναι δυνατόν.....
Φαντάζομαι να φορτώνει Haslinger χαχαχα

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 34 δευτερόλεπτα:
Tasos123 έγραψε: 20 Απρ 2018, 22:21

Νώντα το 34ρι το θέλω όπως γράφω και πιο πάνω για τηαδες ν παραγωγή και προετοιμασία σούπερ-ντούπερ-ουούα αφρού και να μου "κόψει" τη διαδικασία στο μισό.
Αφού είσαι νέος θα σου πρότεινα να δώσεις μεγαλύτερη προσοχή στην τεχνική ενα πινέλο 24αρι είναι υπέρ αρκετό εδώ πολλοί προτιμούν τα πιο μικρά.
Αν δεν περνεις αφρό καλό η παιδεύεσαι πολύ δοκίμασε περισσότερο προϊόν η νερό με τα σαπούνια η ακόμα καλύτερα κρέμες μέχρι να του πάρεις τον αέρα.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τέρας κανονικό ! Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως μέσο αυτοάμυνας...
Πέρα από την πλάκα πάντως δεν θεωρώ ότι ένα τόσο μεγάλο πινέλο θα σου είναι πρακτικό . Καταρχήν το φόρτωμα όπως λέει ο Bil από πάνω θα σου είναι πρόβλημα εκτός και αν δουλεύεις κρέμες σε κάποιο μεγάλο μπωλ ή έχεις τα παλια ταψιά HTGAM . Μετά θα σου σακατεύει τα σαπούνια πιστεύω . Θα φορτωνεις πολύ περισσότερο απ όσο χρειάζεται. Και φυσικά αν έχεις μικρό πρόσωπο θα έχει splay από το μάγουλο μέχρι το λαιμό. Ο Luca στο βίντεο που έβαλε πιο πάνω ο Ηρακλής είναι εξαιρετικά έμπειρος και βλέπεις ότι το έπιασε με τα δάχτυλα κάποια στιγμή για να μειώσει την επιφάνεια του και να μην φάει τον αφρό .
Τώρα φυσικά η τελική απόφαση είναι δική σου...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”