Ασβοί vs Συνθετικά πινέλα

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πως ομως οδηγεισαι σε αυτο το συμπερασμα Γιωργο, αφου και ο ιδιος ο Omegaman παραδεχεται οτι δεν εχει την απαιτουμενοι εμπειρια απο ασβους ?

Γενικα, αυτο το thread εχει ξεφυγει λιγο απο την περιγραφη των πινελων της Yaqi. Τα θεματα που θιγονται θα επρεπε να εχουν θεση καπου αλλου στο φορουμ.

Τωρα, στο συγκεκριμενο θεμα με το αν θελει ή δεν θελει μουλιασμα ο ασβος, μιας και (κατα την αποψη καποιων) η τριχα του δεν απορροφα νερο - απλα και οσο πιο φιλικα μπορω - σας προτεινω να μουλιαζετε πολυ καλα τα ασβοπινελα σας. Η μεταμορφωση της καλομουλιασμενης τριχας ειναι και αυτη που κανει το ξυρισμα με ασβους τοσο διαφορετικο ( και ανωτερο κατα την ταπεινη μου γνωμη) και εμποδιζει τη ζημια (σπασιμο της τριχας) που θα συμβει αν δεν το κανετε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Καλά αυτό σωστο 100% συμφωνω για το μουλιασμα.

Εγώ απλά με τους ασβους ότι κι αν δοκίμασα, οχι πολυ ακριβους βέβαια δε μου άρεσαν. Η μυρωδιά επίσης ήταν ανυπόφορη σε αρκετά ξυρισματα. Επίσης τίθεται και θέμα αντοχής όπως γράφεις με την έννοια ότι προσεχω πολυ τα πραγματα μου, πλενω, γυαλιζω τα παντα αλλά δε μπορω να έχω το νου μου μη δε μουλιασε καλά ο ασβός των 150 ευρώ και γιατί χάνει τρίχες ξαφνικα κλπ γιατί εκεί δε το γλιτωνα το εγκεφαλικό.. Ενας λόγος και αυτός.

Ο Omegaman απλά περιεγραψε τον τρόπο που λειτουργεί το συνθετικό και το ποσο κοντά μπορεί να φτάσει ένα Yaqi σε εναν ασβο. Ακόμη κι αν ο ασβός μπορεί να είναι καλυτερος απο το Yaqi, για να είναι, θα πρεπει να ανέβουμε πολυ πανω απο τα 20 ευρώ που κοστίζει ένα τέτοιο πινελο, θα μου πεις αυτό είναι άλλο θέμα, αλλά με αυτή τη λογική έγραψα καληνυχτα ασβοι για μένα. Και για το κόστος αλλά και για το ότι δεν θεωρώ ότι είναι τόσο καλυτεροι από ένα Yaqi ώστε να κοστίζουν και τόσο πολυ.

100% YMMV φυσικά και δεν απαξιώνω κανένα που να του αρέσουν οι ασβοι και να αγοραζει αποκλειστικά και μόνο ασβους και να μη θέλει ουτε να φτυσει τα Yaqi.

Μη νομισετε κιόλας ότι μου κόβει μισθό κι ο Chen 😂
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

[mention]herco[/mention] +1000 ;)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αααααυτό ακριβώς εννοώ.
Επειδή έχω καλούς ασβούς, πήγα να τα συγκρίνω και τώρα τα κράζω. :)

Προστέθηκε μετά από 56 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
Το να λέμε ότι μία τρίχα είναι μασίφ και δεν έχει πτυχώσεις είναι σαν να λέμε ότι φυτρώνει όλη μαζί, δεν αναπτύσσεται, δεν μεγαλώνει.
Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται.
Επειδή δεν έχω ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, οι φωτογραφίες είναι από κινητό, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ότι όμως πρέπει να δούμε, είναι ορατό.

Σε αυτή τη φωτογραφία βλέπουμε την τρίχα ενός χοίρου.
Βλέπουμε μία μεγάλη πτύχωση με αρκετό χώρο για νερό.

Εικόνα

Σε αυτή είναι η τρίχα ενός ασβού.
Περισσότερες πτυχώσεις (εδώ φαίνονται δύο, αλλά δεν έχω και 3D μικροσκόπιο), πολύ μικρότερες μεν από του χοίρου, αλλά είναι εκεί και φυσικά θα απορροφήσουν νερό.

Εικόνα

Το να βγάλω μία συνθετική, δεν βρήκα τον λόγο.
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Randyman έγραψε: 25 Μαρ 2018, 14:19 Συνεπώς εδώ περιγραφεις το ποσο κοντά σε έναν ασβο μπορεί να φτάσουν τα tuxedo των 20 ευρώ μη σου πω να τον ξεπεράσουν κιολας. Για μένα καληνυχτα ασβοι.

Αυτό το μαγικό πραμα να μην ενοχλεί η τριχα στο προσωπο αλλά να σκραμπάρει καλά και να λιώνει το σαπουνι μου καίει τα εγκεφαλικά κύτταρα.

Yaqistan
Η συνθετική ίνα εκ των πραγμάτων έχει διαφορές, απλά είναι προφανές πώς έχουν προσπαθήσει να μιμηθούν τον τρόπο λειτουργίας την φυσικής ίνας. Το εμφανές πλεονέκτημα του ασβού, είναι ότι η τρίχα του είναι εξ αρχής μαλακή και εύκαμπτη. Αυτό βοηθάει και στο να φτιάξεις έναν πυκνό θύσανο, που απλά θα ανοίξει σαν μανιτάρι και θα κρατάει πολλή σαπουνάδα και νερό. Η συνθετική ίνα έχει μια ακαμψία, με αποτέλεσμα αν πάς να κάνεις έναν πολύ πυκνό θύσανο, μετά δε θα ανοίγει. Από την άλλη, χωρίς πυκνότητα το νερό δεν έχει τρόπο να μείνει εύκολα κάπου. Το κυματοειδές σχήμα της τρίχας είναι το τέχνασμα που σκέφτηκαν. Δουλεύει, αλλά δε δουλεύει επί μακρόν (ο θύσανος χάνει το νερό πιο γρήγορα).

Τώρα στο πώς το καθένα αποδίδει γενικά, αυτό είναι θέμα γούστου του καθενός.

[mention]Tzimisce[/mention]

Πολύ ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες. Έψαξα λίγο και η ανθρώπινη τρίχα απορροφάει νερό στο 30% του βάρους της. Μπορεί και η τρίχα ασβού να το κάνει, απλά τώρα πού να τρέχεις να βρεις τέτοια πληροφορία... Οι πτυχώσεις, κάτι σαν τα "pits" που είπε ο άλλος του shaveden, σαφώς βοηθούν. Δεν είναι απίθανο να έχει και η συνθετική ίνα μια κάπως ανώμαλη επιφάνεια πέρα από τους κυματισμούς. Οι πτυχώσεις όμως, δεν απορροφούν νερό, το κρατούν στην επιφάνεια. Το γουρούνι το απορροφά κιόλας, για αυτό είναι κοίλο μέσα και αργεί τόσο πολύ να στεγνώσει. Μπορεί και ο ασβός να απορροφάει, αλλά σε περιορισμένη κλίμακα, αλλιώς θα στέγνωνε ακόμα πιο αργά από το χοιρινό, μιας που οι χοιρινοί θύσανοι είναι κατά κανόνα λιγότερο πυκνοί από τους ασβούς και έχουν τρίχες μεγαλύτερης διαμέτρου.

[mention]herco[/mention] Δυστυχώς έχεις δίκιο και έφτασα πια στο 3rd strike μου στο φόρουμ. Αλλά να πω το κρίμα μου, συχνά οι πιο ενδιαφέρουσες κουβέντες γίνονται σε οφ τόπικ. :ot

Καλό βράδυ και χρόνια πολλά σε όλους! :hellas3
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Off topic αλλά ενδιαφέρουσα η αντιπαράθεση.

Επιτρέψτε μου να καταθέσω και την δική μου άποψη. Kανένα συνθετικό δεν φτάνει την αίσθηση και τις δυνατότητες του καλού ασβού. Είναι σαν να συγκρίνετε ένα high end sexbot με μια ζωντανή γυναικάρα. Οκ άκυρος ο παραλληλισμός αλλά αυτήν την εικόνα μου δίνετε.

Και για να ακριβολογώ, όταν λέω 'καλό' ασβό εννοώ έναν στρωμένο και μουλιασμένο για 15 λεπτά σε ζεστό νερό 2band finest Unique Shavemac ή finest Morris & Forndran ή Paladin ή Thater (αυτούς έχω/είχα καθώς και όλα τα είδη συνθετικών οπότε ομιλώ μετά λόγου γνώσεως). Κάντε λάδερ με τέτοιο εργαλείο και αν εξακολουθείτε να προτιμάτε τα συνθετικά, πάω πάσο. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη μόνο το Apshave που προτείνει ο Κωνσταντίνος [mention]NavalArchitect[/mention] θα έρθει κι αυτό κάποια στιγμή.

Εχω διαβάσει επίσης το ποστ του κυρίου που προτιμάει πλέον τα συνθετικά απο τα Thater, γούστο του και καλά κάνει, αλλά δεν με πείθει κι ούτε εκφράζει την πλειοψηφία.

Και 'de gustibus non disputandum' βεβαίως βεβαίως, είναι η υπογραφή μου εδώ και καιρό.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν μου επιτρέπεται, νομίζω ότι αξίζει μία τέτοια συζήτηση να γίνει σε άλλο topic γιατί ναι μεν είμαστε offtopic, αλλά νομίζω ότι είναι από τα καλά. :)
Αντιπαράθεση δεν υπάρχει νομίζω, απλά καλό είναι σε κάθε νήμα που αφορά ένα προϊόν να υπάρχουν και καλές και κακές κριτικές.
Έτσι θα οδηγηθεί ο κάθε ενδιαφερόμενος που θα διαβάσει το νήμα σε πιο σωστά συμπεράσματα.
Εγώ τέλος, προσπάθησα να βγάλω άλλη μία φωτογραφία στον ασβό, με καλύτερο φωτισμό. Ελπίζω να βοηθήσει. :)


Εικόνα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Χαιρε Mod Vavous ... :clap: :dance: :banana-dance:
Πρεπει να γινει συναντηση καφε για να το γιορτασουμε και να σου τσουρνεψουμε και τιποτις καλουδ'
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Βρήκα και αυτό, βασικά σε site που πουλάει συνθετικά πινέλα και τα επιχειρήματα είναι υπέρ των συνθετικών, οπότε δεν νομίζω να "ευνοεί" με τις φωτογραφίες τους ασβούς. :)

Εικόνα

Έχει και κειμενάκι εδώ.

σε καμία περίπτωση δεν πάμε να βγάλουμε τι πρέπει να αγοράσει ή τι πρέπει να αρέσει σε κάποιον.
Η συζήτηση είναι καθαρά "φιλοσοφική".
Guys, όχι πινέλο, αλλά ούτε καν ξυραφάκι των 20 λεπτών δεν ξέρουμε αν θα αρέσει σε κάποιον.

Το συνθετικό είναι ένα πινέλο που θα πρότεινα εύκολα σε κάποιον που θέλει να αγοράσει το πρώτο του πινέλο.
Μηδενικό break in period, μηδενική συντήρηση, ωραία αίσθηση, ωραία εμφάνιση, φτηνό, τι άλλο να θέλει για αρχή;
Βέβαια, συνήθως προτείνω ότι είναι ευκολότερο να βρει στο Super Market για να μην ξενερώσει με την αναμονή ή το ψάξιμο. :P
Όπως δεν θα προτείνεις Ferrari σε κάποιον που σε ρωτάει τι αυτοκίνητο να πάρει για πρώτο, έτσι δεν προτείνεις και ένα ακριβό πινέλο σε κάποιον που ξεκινάει το π.ξ.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν έχει διαφορά η Ferrari με τα οικονομικά αυτοκίνητα. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Η αισθηση του καλου και μεγαλου ασβου που εει μουλιασει καλα και γεματον σαπουναδα (απο face η απο bowl) και τον πιεζεις στο προσωπο στα 2/3 η μεχρι 3/4 (να απεχει η βαση του θυσανου 1-2 ποντους απο το δερμα) και να σβουριζεις και στη συνεχεια σιγα σιγα και καθετα στο δερμα να τον απομακρυνεις και ο θυσανος να μην χανει επαφη με το δερμα , απλα να κλεινει η στργγυλη επιφανεια επαφης (σαν απαλη βεντουζα) και οταν κλεισει σχεδον τελειως να ξεκολλαει τρυφερα απο το δερμα αφηνοτας το σχετικο στρογγυλο του ιχνος, αυτο λεω ειναι κυριολεκτικα (τελειως κυριολεκτικα λεμε) uber alles. Bαλτε τωρα και καμια θεια μυρουδια σαπουνιου και γινεται με κεφαλαια UBER ALLES!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”