Ασβοί vs Συνθετικά πινέλα

Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

tasos72 έγραψε: 24 Μαρ 2018, 17:06 Τιμια για τα λεφτα τους τα Κινεζακια , δεν λεω και κανουν την δουλεια τους οπως και οι χοιροι και τα αλογισια. :clap:
Αλλα βρε ομορφοπαιδα, το να τα συγκρινουμε και δη με καλους ασβους ειναι too much. :omg
Και δεν μιλαμε καν για Muhle silvertip synthetic !!! (τα οποια ειναι ακρως εθιστικα)

Ειπαμε....μην τα ισοπεδωνουμε και ολα... :confusion-shrug:
«Ειρήνη υμίν»
Φίλε μου, εγώ μίλησα για τους ασβούς που έχω. Δεν ξέρω για άλλους, αλλά επειδή πλέον έχω και μαλακούς και σκληρούς ασβούς, μου έφυγε η περιέργεια για άλλους, γιατί πολύ απλά δεν είδα την τρομερή διαφορά σε σχέση με τα γουρουνάκια Ωμέγα μου. Για μένα, τα συνθετικά Yaqi, από πλευράς απόδοσης, διαλύουν όλους τους ασβούς που έχω, συμπεριλαμβανονέμων των 2 τύπων ασβών Yaqi που έχω. Προς μεγάλη μου απογοήτευση, μιας που αφού πλήρωσα τους ασβούς παραπάνω, ήθελα να δω και μεγαλύτερη απόδοση. Αλλά, φεύ...

Αν πάλι πας στο Badger and Blade ή googlaρεις γενικά τα Yaqi και τα Razorock (που τα φτιάχνει η yaqi), θα βρεις ουκ ολίγους χρήστες, με πολύ καλύτερους ασβούς από το δικούς μου (συμπεριλαμβανομένων Thater και Simpsons), που λένε πως παράτησαν πια τους ασβούς τους και χρησιμοποιούν τα συνθετικά. Γιατί όπως έλεγαν οι Ρωμαίοι, "De gustibus non est disputandum" , κάτι παρόμοιο με το "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα". :D Και η μαρτυρία αυτών, έχει μεγάλο βάρος, γιατί, ψυχολογικά, ένας άνθρωπος τείνει να παινέψει ως καλύτερο το ακριβότερο. Γιατί η αγορά ενός ακριβού προιόντος έχει συχνά και ψυχολογικό υπόβαθρό, τόνωσης και του πρεστίζ κάποιου. Οπότε είναι πολύ πιο φυσιολογικό να πει κάποιος "καλό είναι, αλλά δεν ακουμπάει καν το Thather μου των 150 ευρώ". Όταν όμως λέει το αντίθετο, αυτό έχει αυξημένο βάρος, γιατί σίγουρα δεν υπάρχει ψυχολογικό bias.

@Τzimisce: Εγώ δεν έχω κάνει bowl lathering τα Yaqi, αλλά προσπάθησε να αλλάξεις την τεχνική με το νερό. Πχ αν αρχίζεις με πολύ βρεγμένο πινέλο, δοκίμασε με πιο στεγνό και μετά να προσθέτεις νερό σιγά σιγά ή το ανάποδο. Εγώ για facelathering γενικά μουλιάζω ένα πινέλο, μετά το αφήνω στη βάση του να πάει το νερό βαθιά στο θύσανο, μετά το τινάζω με "μέτρια" δύναμη και αν πρόκειται να φορτώσω από croap, του ξαναβρέχω λίγο μόνο τις άκρες. Με αυτόν τον τρόπο, τα Yaqi στο facelathering βγάζουν αφρό από το "πουθενά" αμέσως. Όταν φορτώνω Proraso αναγκάζομαι να σταματάω το φόρτωμα νωρίτερα από το κανονικό, γιατί ο αφρός ξεχειλίζει κι αρχίζει να μου πέφτει στα δάχτυλα.

Ή ρώτα το @Randyman να σου πει πιο αναλυτικά πώς τα κάνει bowl lathering αυτός.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27997 times
Been thanked: 29304 times
Ηλικία: 64

Tzimisce έγραψε: 25 Μαρ 2018, 00:30 Yaqi από το West Coast shaving.
Βρε θα με τρελάνετε...
Άλλα πινέλα πήρα;
Σαν το kent πάλι;
Μιχάλη δεν πήρες άλλα πινέλα. :)
Μπήκα στο site της West Coast Shaving και τα πινέλα που είδα είναι τα Yaqi που έχει στο AliExpress.
Απότι είδα στο ΞτΗ χρησιμοποίησες το Mysterious space colour handle 26mm Yaqi και το σαπούνι Ocean της WCS, μάλλον πρώτη φορά και τα δύο.
Ξεκινάς την "εξίσωση" με δύο άγνωστες μεταβλητές, άρα αν κάτι δεν πάει καλά δεν ξέρεις τι από τα δύο φταίει.
IMHO, καλό θα ήταν να ξαναδοκιμάσεις το πινέλο με σαπούνι που το γνωρίζεις καλά. ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κι εγώ πρωτη φορα το χρησιμοποίησα, αλλά τη speick την ξέρω και αναγνώρισα ποιο είναι το λάθος, ότι δε στράγγιξε καλά το πινέλο. Κρατάει πολυ περισσοτερο νερό απ'οτι δείχνει.

Τα υπόλοιπα όμως που ήταν να δείξει το yaqi εμενα προσωπικα μου τα έδειξε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Για να μην παρεξηγούμαι, δεν έχω yaqi, αλλά έχω το παρόμοιο APShave.(πολύ καλό πινέλο)

Γενικά μιλώντας πάντα, η επιλογή πινέλου εξαρτάται από τις ξυριστικές μας συνήθειες.
Για μας που κάνουμε 2-2, 5 περάσματα πιστεύω ότι θυσσανοι 23 - 26mm είναι υπεραρκετοί.
Για 4+ περάσματα οι θυσσανοι 26 - 30mm

Για πολύ σκληρά σαπούνια: Οι χοίροι και τα συνθετικά χρειάζονται λιγότερο χρόνο φορτώματος και χτυπήματος.
Για λιγότερο σκληρά σαπούνια: τα παραπάνω και τα αλογίσια και οι ασβοί.
Για σαπούνια μαλακά και κρέμες: Άλογο και Ασβός έχουν καλύτερο αποτέλεσμα και δεν δεσμεύουν πολύ αφρό.

Το να λέμε ότι τα συνθετικά κρατούν νερό είναι κάπως... παράλογο. Αν είναι πυκνός ο θυσσανος και παγιδεύεται λίγο νερό ανάμεσα οκ, αλλά δεν είναι φυσική τρίχα για να απορροφά κάποια ποσότητα νερού.
Στο άπλωμα στο πρόσωπο είναι κάπως "σφεντόνες" μεν, αλλά το APShave που έχω και το Muhle silvertip που είχα (δανεικό) είναι αρκετά απαλά στις άκρες τους και σου δίνουν αρκετά ευχάριστη αίσθηση.

Σχετικά με την αίσθηση που θα σου δώσει στο πρόσωπο στο μασάζ που θα κάνεις και στο άπλωμα.
Οι καλοί ασβοί είναι εκτός συναγωνισμού για μένα.
Τα αλογίσια και τα συνθετικά έπονται και τέλος οι χοίροι.
Πολλοί ορκίζονται στο όνομα ενός καλού χοίρου άλλοι ασβού και άλλοι συνθετικού..
Είπαμε, YMMV...
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]tasos72[/mention] Συμφωνώ, με μια διαφορά ως προς την κατακράτηση νερού. Απ όσο ξέρω, οι μεν χοίροι απορροφούν νερό, οι δε ασβοί όχι. Οι ασβοί κατακρατούν νερό ανάμεσα στις τρίχες. Στην ουσία είναι ο ίδιος μηχανισμός με τα συνθετικά. Δηλαδή η κατακράτηση γίνεται λόγω επιφανειακής τάσης. Η διαφορά έγκειται στο ότι ο ασβός είναι πιο πυκνός και ότι η τρίχα του επειδή είναι φυσική, δεν είναι τόσο λεία όσο του συνθετικού. Και τα 2 αυτά βοηθάνε στο να κατακρατούν πολύ νερό.

Τα tuxedo όμως, κρατάνε αρκετό νερό, γιατί έχουν και κυματοειδή τρίχα και πιο πυκνό θύσανο. Η κυματοειδής τρίχα προσπαθεί να αντισταθμίσει το γεγονός πως η τρίχα είναι πιο λεία και άρα το νερό γλιστράει πιο εύκολα. Με το να κάνεις κυματιστή την τρίχα, αυξάνεις την επιφάνεια πάνω στην οποία μπορεί να "καθήσει" νερό. Η μεγαλύτερη πυκνότητα βοηθάει κι αυτή στο να ευνοηθεί η επιφανειακή τάση.

Άρα δεν είναι παράλογο. Απλά τα συνθετικά, χρησιμοποιούν μεν τον ίδιο μηχανισμό των ασβών, αλλά δεν είναι το ίδιο καλά. Όμως συνθετικό από συνθετικό αλλάζει. Εγώ πχ, την πρώτη φορά που μούλιασα tuxedo και μετά δεν το τίναξα καθόλου, σκεπτόμενος πως "δε θα κρατήσει νερό", βρέθηκα προ δυσάρεστης έκπληξης γιατί μου έκανε τον αφρό νερουλό. Από τότε, το τινάζω. Ενώ πχ στη μικρή Sbrush που έχω, δεν την τινάζω, γιατί κρατάει πολύ λιγότερο νερό. Επίσης το plissoft κρατάει λιγότερο από το tuxedo, λόγω μικρότερης πυκνότητας. Το πρόβλημα με τη συνθετική τρίχα, είναι ότι επειδή είναι λεία, το αρχικό νερό που κρατάνε, φεύγει πιο γρήγορα με τα περάσματα, γιατί η επιφανειακή τάση "σπάει" με τις απότομες κινήσεις. Ενώ ο ασβός, θα κρατήσει το νερό του για περισσότερο χρόνο σε σχέση με το συνθετικό, που θα χρειαστεί να το ξαναβρέξεις πιο γρήγορα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Omegaman την 25 Μαρ 2018, 11:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Σωστά, για το νερό όμως έχω ένσταση και μάλιστα μεγάλη. Η ποσοτητα της speick ήταν τουλάχιστον η διπλή σε στεγνό μπολ και το πινελο ήταν τιναγμενο πολυ. Έδειχνε ότι είναι έτοιμο, δεν εσταζε. Όταν μπήκε στο μπολ όμως ο αφρος από τα πρωτα γυρίσματα βγήκε έξω κι ηταν υδαρης. Παραξενευτηκα αλλά συνέχισα. Εσφιξε, αλλά όχι όπως τον θέλω εγώ. Το νερό που υπήρχε υπήρχε μόνο στο πινελο και μάλλον έπρεπε να το στιψω τελείως. Νερό δεν πρόσθεσα ουτε σταγόνα.

Με σαπουνι θα είναι σίγουρα αλλιώς παντως.. Πολυ καλύτερα.

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
Ω ρε [mention]Omegaman[/mention] αμάν ρε φίλε, μετά μου λες δεν είσαι ειδικός στα πινελα!

Ξαναδιαβάσει τι έγραψες?! Θεϊκή ανάλυση!
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Φίλε [mention]Randyman[/mention] , επιμένω πως δεν είμαι ειδικός στα πινέλα. Αλλά σκαμπάζω ακόμα κάτι από Φυσική (στις πανελλήνιες είχα στρογγυλό 20 στη Φυσική, στις εποχές που έγραφες την ιστορία της ζωής σου, όχι σαν τα παραμυθάκια quiz που τους βάζουν σήμερα). :D
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι οι ασβοί δεν κρατάνε νερό μέσα στη τρίχα.
Αν ήταν έτσι δεν θα ήθελε μέρες για να στεγνώσει, αλλά ώρες.

Προστέθηκε μετά από 39 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
BTW για να μην υπάρχει παρεξήγηση, επαναλαμβάνω. :)
Δεν είπα ότι είναι κακά τα Yaqi, απλά ότι δεν ανταποκρίνεται το hype τους με την ποιότητα/απόδοσή τους.
Δηλαδή το "πήρα τα Yaqi και πέταξα τους ασβούς μου" δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
Εγώ δεν θα βάλω στην άκρη ούτε καν τον χοίρο των 5€ που πήρα από τον Σκλαβενίτη.
Κάποιες φορές ρε αδερφέ, γουστάρεις και λίγο scratchy, να κάνεις ένα καλό καθάρισμα.

Ακόμη και με άλλα συνθετικά που χρησιμοποιώ αν τα συγκρίνω, δεν συγκρίνονται με το RazoRock 400 π.χ.
Και η Kent, αν είχε βγάλει 26άρι πιστεύω θα τα χτυπούσε άγρια.
Αν όντως πήγαιναν κάποια στιγμή 7€, ναι, θα ήταν απίστευτα για την τιμή τους.
Τώρα όμως, κοντά στα 20€ που έχουν πιστεύω ότι προσπαθούν να κοντράρουν άλλη κατηγορία.

Βέβαια, αν μου ερχόντουσαν με 1-2 εκατοστά κόλα, θα δήλωνα και hater φυσικά.
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Tzimisce[/mention] Αυτό είναι πιθανό, απλά λέω ό,τι έχω διαβάσει νωρίτερα, γιατί είχα googlάρει πάρα πολύ τα badger vs boar και όπου είχα βρει, λέγαν πως οι ασβοί σε αντίθεση με τους χοίρους, γι αυτό δε χρειάζονται μούλιασμα, γιατί δεν τραβάνε νερό και αρκεί να τους περάσεις κάτω από τη βρύση για να κρατήσουν νερό, ενώ οι χοίροι θέλουν μούλιασμα, γιατί έχουν κούφια τρίχα και έτσι τραβάνε το νερό μέσα και έτσι μαλακώνουν.

Aυτό είναι από το shaveden: ""Badgers have, what we in the fly tying community refer to as, solid hair vs. species such as deer, elk, moose, antelope and caribou which have, predominantly, hollow hairs. Structurally, solid hairs are not actually solid but rather, under the pressure of tying thread, they behave as though they were. Such hairs are incompressible and do not flare or deform as they are wrapped with thread. The surface of the fibers tends to be rather smooth, almost slippery, and when gathered in a bundle, these hairs will slide and roll against one another. My conclusion would be that badger hair hydrophilic properties are not such that it absorbs water, per se, although there is some penetration in the animal when alive because of the permeability properties of the skin which allow for follicle opening and, thus, some water retention. Absent of the skin, I believe that in a shaving brush it is the architectural structure of the instrument that accounts for water retention."

There are actually little "pits" in the surface of badger hairs that "grab" water molecules and hold them between the hairs. As the hairs move, they release the water easily. This property is what we call "flow through" the higher the loft, and the less densely packed the brush is, the better the flow through.
Here's a magnified photo of badger hair:"
...
Here is a badger hair under an electron microscope. In this case, a Shavemac D01 Three Band hair:
...
Boar hair is actually hollow, which is why it becomes waterlogged and softer and it soaks up more water."


Επειδή τα να βάζω url με hyperlink σ αυτό το φόρουμ μου σπάει τα νεύρα, ψάξτε και τις ακόλουθες φράσεις κατευθείαν στο google>

"You don't need to soak it at all, badger hair doesn't really absorb water. Just wet it well under a running tap and shake out the excess water." (reddit)

"Since badger hair does not absorb water, I suspect what accounts for the difference is how saturated the knot is without regard to soaking versus not soaking." (reddit)

"It is my understanding that badger is non porous and doesn't need to be soaked, but boar bristles absorb water and therefore if you don't soak it" (Badger and Blade)

"Synth and badger hairs don't absorb water, so there's no point in soaking them. Boar bristles do and, I think, perform better fully hydrated." (badger and blade)

"Boar bristle will absorb water, whereas badger will shed water; badger, however can hold more water than boar, likely because of surface tension" (Bruceonshaving)

Και ουτω καθ εξής.

Από τη στιγμή που η τρίχα του ασβού είναι μασίφ, αν απορροφά και λίγο, θα είναι επιφανειακό. Τώρα το ότι αργεί να στεγνώσει, δεν σημαίνει αυτόματα ότι απορροφά το νερό. Το πρόβλημα στους ασβούς είναι ότι έχουν πολύ περισσότερες τρίχες από χοίρους και συνθετικά και το κέντρο του θύσανου εκ των πραγμάτων δε μπορείς να το στεγνώσεις ούτε με πετσέτα. Τι γίνεται όταν μένει νερό βαθιά μέσα σε τόσο πυκνές τρίχες; Η επιφανειακή τάση είναι ισχυρή και η εξάτμιση είναι αργή. Ένας λόγος που τα plissoft στεγνώνουν γρηγορότερα από τα tuxedo είναι ότι είναι αραιότερα. Και πάλι, το tuxedo δε συγκρίνεται σε πυκνότητα με ασβό. Είναι πολύ πιο αραιός.

Βέβαια δεν είμαι ασβολόγος, απλά πήρα ως βάση αυτά που έλεγαν οι "παλιοί" και ειδικά ο πρώτος που τα είχε ψάξει στο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.

EDIT: Aυτό που είμαι σίγουρος, είναι ότι το μεγάλο πρόβλημα στις φυσικές τρίχες είναι ο πάτος του θύσανου, γιατί΄ακριβώς η φυσική τρίχα δε σπάει τόσο εύκολα την επιφανειακή τάση όταν τινάζεις στο τέλος το πινέλο, ενώ στο συνθετικό η λεία ίνα ευνοεί το να σπάσει και να φύγει το νερό πιο εύκολα από το βάθος του θύσανου. Αυτό μπορεί εύκολα να το δει κανεις στους χοίρους, που επειδή και απορροφούν νερό και εγκλωβίζουν κάμποσο, αργούν ακόμα πιο πολύ να στεγνώσουν. Πχ ύστερα από 2 μέρες, ο θύσανος μπορεί να μοιάζει στεγνός αλλά το βάθος του θύσανου, είναι ακόμα υγρό. Από τη στιγμή που ο χοίρος απορροφά το νερό, γιατί τα 2/3 είναι στεγνά και μόνο το βαθύ μέρος είναι υγρό; Γιατί εκεί το παγιδευμένο νερό δε φεύγει εύκολα με τίναγμα και δεν εξατμίζεται γρήγορα λόγω πυκνότητας.

Προστέθηκε μετά από 23 λεπτά 28 δευτερόλεπτα:
Και κάτι άλλο, αλλά πιστεύω δευτερεύον ως προς το στέγνωμα σε σχέση με τα παραπάνω. Τα συνθετικά όχι μόνο σπάνε πιο εύκολα την επιφανειακή τάση με το τίναγμα και τη λεία τρίχα, αλλά στεγνώνουν πιο εύκολα στο βάθος ακόμα και λόγω glue bump. Το glue bump στην ουσία μεταφέρει τον "πάτο" του θύσανου 1-1,5cm πάνω από το στόμιο του χερουλιού, όπου ο θύσανος είναι πιο αραιός και η εξάτμιση είναι πιο εύκολή. Ένας πυκνός φυσικός θύσανος χωρίς glue bump, θα βραχεί πιο χαμηλά, σε σημείο που οι τρίχες θα είναι πολύ πιο πυκνές κι άντε μετά να εξατμιστεί το νερό από κει.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Συνεπώς εδώ περιγραφεις το ποσο κοντά σε έναν ασβο μπορεί να φτάσουν τα tuxedo των 20 ευρώ μη σου πω να τον ξεπεράσουν κιολας. Για μένα καληνυχτα ασβοι.

Αυτό το μαγικό πραμα να μην ενοχλεί η τριχα στο προσωπο αλλά να σκραμπάρει καλά και να λιώνει το σαπουνι μου καίει τα εγκεφαλικά κύτταρα.

Yaqistan
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”