Ασβοί vs Συνθετικά πινέλα

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά συνθετικά.Μόνο προτερήματα έχουν και κανένα ελάττωμα.
Τα τεχνικά,τί είδους είναι η τρίχα,best,pure,silvertip,2-3-4 band κτλ,μονόχρωμη,πολύχρωμη,πουά,
τα θεωρούσα από την αρχή αδιάφορη και περιττή κουβέντα.
Υπολογίστε ότι για κάθε πινέλο που μοσχοπουλιέται από Simpsons,Shavemac,Thater,και όλους τους υπόλοιπους άρτιζαν παραγωγούς,
γδέρνονται ζωντανά ζωάκια που δεν φταίνε σε τίποτα.
Σκεφτείτε τις προτιμήσεις σας.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

paratairosexthros έγραψε: 26 Μαρ 2018, 12:55 Υπολογίστε ότι για κάθε πινέλο που μοσχοπουλιέται από Simpsons,Shavemac,Thater,και όλους τους υπόλοιπους άρτιζαν παραγωγούς,
γδέρνονται ζωντανά ζωάκια που δεν φταίνε σε τίποτα.
Σκεφτείτε τις προτιμήσεις σας.
Αυτή είναι άλλη κουβέντα.
Σεβαστή άποψη φυσικά, αλλά άλλη παράμετρος :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

+1 στην απαντηση του Μητσου

οι διαφορες μεταξυ ασβων και συνθετικων κλεινουν ταχυτατα βεβαιως και δε μπορω να "ακυρωσω" οτι καλοφτιαγμενο συνθετικο παραγεται

οποτε τεινω να απαντω το ερωτημα ως εξης:

οικονομικά πινέλα ή πινέλα με ακρυλικά handles 》εδω μπορω να δω συνθετικη τριχα

ομως, δε μου παει αισθητικα (και μονο) να βλεπω ενα καλο χοιρο σε κινεζικες λαβες...

Προστέθηκε μετά από 13 ώρες 9 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
εγραψα χοιρο...

ελεος

ασβο εννοω προφανως...
per ardua ad astra
LandoCalrissian93

Ως vegan δε μπορώ να έχω και την πιο αντικειμενική άποψη -τεχνικώς τουλάχιστον. Ωστόσο, ας με συγχωρέσουν οι μύστες με αδυναμία στα πινέλα ασβού, κάνοντας επίκληση στο συναίσθημα, δε μπορώ να παραβλέψω και να κλείσω τα μάτια μπροστά στην κτηνωδία που υφίσταται η ράτσα του ασβού -εν προκειμένω- προς εξυπηρέτηση ενός χόμπι. Σε τελική ανάγνωση η τεχνολογία έχει προχωρήσει σε απίστευτα επίπεδα που η χρήση διαφορετικών μεθόδων και υλικών, αν μη τι άλλο, κάνει την αίσθηση και το αποτέλεσμα εφάμιλλά με αυτά των φυσικών. Σαφώς και δεν επιθυμώ την πρόκληση γενικής σύρραξης, απλά καταθέτω δημοκρατικά την άποψή μου. Ένα συνθετικό πινελάκι τη σήμερον ημέρα, κάνει φανταστική δουλειά και προσφέρει ευχάριστες ξυριστικές εμπειρίες. Συν τοις άλλοις γλιτώνουμε και την τσέπη μας. Μα θα μου πείτε "τι σε κόπτει φίλε, δική σου είναι η τσέπη μας;" Όχι, αλλά σε τελική ανάλυση ούτε "δικά μας/σας" είναι και τα δεκάδες ή και εκατοντάδες ζώα που υφίστανται κτηνωδία για χάριν ενός καπρίτσιου, μιας αίσθησης, μιας εμπειρίας, μιας απόλαυσης...όπως θέλετε βαπτίστε το. Εννοείται, δημοκρατία έχουμε κι ο καθείς με τις επιλογές του. Λέω τώρα εγώ, μήπως αυτή η τακτική "μας" έκανε να χάσουμε κάπου στο διάβα εκείνα τα καταταλαιπωρημένα ethics; Καλό βράδυ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”