Πινέλα Qshave

Απάντηση
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Λοιπόν, εχθές μου έφτασε ένα πινέλο QShave που παρήγγειλα σχεδόν για πλάκα από το Amazon, μιας που ήθελα άλλα πράγματα και το είδα κι αυτό με σχετικά καλές review και λέω, "αφου έχω και 2 brush stands 21mm και έχω μόνο ένα πινέλο 21mm, δεν παίρνω κι αυτό έτσι για rotation στο 21mm και στη χειρότερη περίπτωση, το πετάς". Γιατί κάνει 8 ευρω. Pure badger 8 ευρώ... Επειδή διάβασα και μερικές review και επειδή έχει διάφορα μοντέλα (από 20 ως 25mm), είπα να πάρω το 21mm και λόγω brush stand και λόγω του ότι φοβόμουν ότι θα είναι floppy, από κάποια σχόλια.

Τέλος πάντων. Ιδού:


Εικόνα

Εικόνα

Στη 2η φωτο, το QShave είναι δεξια, ΠΛΥΜΕΝΟ και χρησιμοποιημενο μια φορά (στεγνωμένο εσπευσμένα με πιστολάκι από χθες, θα εξηγήσω γιατί), αριστερά ειναι το καινούριο Yaqi best badger 22mm (στην πραγματικότητα μάλλον 24) , στενγό και ΑΠΛΥΤΟ (μόλις έξω από το κουτί και άρα μη ανθισμένο). Τα βάζω για σύγκριση πυκνότητας.

Εντυπώσεις.
1) Το QShave, είναι ένα ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ πινέλο. Συνολικό βάρος 40γρ. Νομίζεις πως το ξύλινο χερούλι είναι κούφιο. Διαστάσεις θύσανου 21χ50.
2) ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ, οι κορυφές από τις τρίχες ΔΕΝ είναι κομμένες!
3) Οι τρίχες είναι πολύ λεπτές και μαλακές! Το αποτέλεσμα είναι ένα πινέλο με χαμηλό backbone, αλλά από την άλλη, οι τρίχες είναι ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΕΣ για pure badger. To Εdwin Jagger pure badger που έχω, έχει υψηλό backbone, αλλά ταυτόχρονα γραντζουνάει. Πράγμα που έχω συνηθίσει, αλλά η διαφορά με το QShave είναι ΑΒΥΣΣΟΣ.
4) Οι τρίχες του QShave είναι πιο λεπτές από το Edwin Jagger best και το Yaqi best badger. To δε τσίμπημά του χωρίς σαπουνάδα στο δέρμα (ξερό το πινέλο), είναι ίσως μικρότερο και των 2. Στην πραγματικότητα, πολύ απλά, ΔΕ μοιάζει για pure badger. Από τους ασβούς που έχω, είναι ο πιο μαλακός.
5) Η χρήση πολύ λεπτών τριχών, δημιουργεί ένα πρόβλημα. Για πρώτη φορά, είδα πινέλο που οι τρίχες του είχαν κουβαριαστει και μπλεχτεί. Όχι πολύ, σε ένα σημείο και ίσως να έγινε και κατά τη φάση του πλυσίματος μετά το ξύρισμα, δεν ξέρω. Αλλά δείχνει ακριβώς το πόσο λεπτές είναι οι τρίχες. Δεν το έχω ξαναπάθει και αναγκάστηκα να στεγνώσω το πίνέλο με πιστολάκι και να το... χτενίσω για να ξεμπλεχτεί, όπως και έγινε.
6) Για 8 ευρώ, πιστεύω πως είναι πολύ καλό. Δεν είναι εντελώς floppy, αλλά είναι "floppyοειδές". Και πάντως, για κάποιον που δεν είναι λάτρης του backbone όσο εγώ, πιστεύω πως ίσως είναι καλύτερη επιλογή για αρχικό ασβό, από ένα pure Εdwin Jagger ,το οποίο συγκριτικά, μοιάζει με συρματόπλεγμα. Πιστεύω πως αν είχε λίγο μεγαλύτερη πυκνότητα τριχών, θα μπορούσε να έχει καλύτερο backbone και θα έπαιζε στα ίσα το best της Edwin Jagger. Αν σκεφτεί κανείς πως κάνει μόνο 8 ευρώ, μπορώ να πω πως εξεπλάγην θετικά. Είναι πολύ καλύτερο από ό,τι περίμενα.

Δυο σχόλια για τη συσκευασία.
1) Έρχεται συσκευασμένο σε σκληρό χαρτονένιο κύλινδρο, που μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις σαν θήκη ταξιδίου ή απλά για να αποθηκεύεις αυτό ή κάποιο άλλο πινέλο. Πολύ χρηστικό.
2) Ακριβώς γιατί έρχεται σε κλειστό κύλινδρο, με το που το ανοίγεις, βρωμοκοπά ο τόπος βερνίκι. Γιατί το χερούλι είναι βερνικωμένο για να μην καταστρέφεται από το νερό και κλεισμένο μέσα στον κύλινδρο, κυριολεκτικά η μυρωδιά ποτίζει τα πάντα. Γι αυτό και μετά το πλύσιμο, άνοιξα μια μικρή τρύπα στο ένα άκρο του κυλίνδρου, ώστε το πινέλο να αερίζεται όταν αποθηκεύεται.

Αν κάποιος το βρει σε χαμηλή τιμή και θέλει ένα μικρό πινέλο που να μη φοβάται να το βασανίζει ή το χάσει, εγώ θα το συνιστούσα. Τόσο που σκέφτομαι να πάρω και μια ρεζέρβα. Εμένα στο πρώτο ξύρισμα έχασε 1 τρίχα. Δε θα συνιστούσα όμως, τα άλλα μοντέλα, που μάλλον έχουν ψηλότερο θύσανο, γιατί, αν γίνονται με την ίδια τρίχα, θα είναι εντελώς floppy. Τούτο δω, το σώζει το ότι ο θύσανος είναι μόνο 50mm και άρα κρατάει έτσι ένα backbone. Κάτι άλλα μοντέλα που μάλλον είναι ψηλότερα, μάλλον θα γίνονται λιώμα... Κατά πάσα πιθανότητα, οπτικά, το QShave είναι το ίδιο με το περίφημο "Escali".

Άσχετο με πινέλο, αλλά της ίδιας εταιρείας έχω και ένα επιχρωμιωμένο δοχείο για σαπούνι με καπάκι, το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Τελικά οι κορυφές από τις τρίχες μάλλον είναι κομμένες, αλλά είναι τόσο λεπτές που δεν τις βλέπεις εύκολα. Παρόλα αυτά, ισχύει αυτό που έγραψα ότι το τσίμπημα είναι μάλλον λιγότερο από του EJ best. Οπότε τελικά παρήγγειλα και ένα 2ο πινέλο, μιας που δεν έχω και ιδιαίτερη εμπιστοσύνη στην ποιότητα κατασκευής.
-Dimitris-
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 10:51
2
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Θα πω την άποψη μου γιατί έχω το ίδιο ακριβώς πινέλο. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει ούτε τα 8 ευρώ. Το πινέλο το έχω 4 χρόνια , και άντε να έχω κάνει συνολικά 30 ξύρισματα δίνοντας του αρκετές ευκαιρίες αλλά.... Λοιπόν το πινέλο έχει μηδενικό backbone , σε σημείο που λέμε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ξεσκονισμα όχι για ξύρισμα. Θα συμφωνήσω ότι οι τρίχες του είναι μαλακές αλλά πλέον με τα συνθετικά Yaqi που παίζουν στα 10-12 ευρώ έχεις και μαλακή τρίχα και backbone. Από θέμα μυρωδιάς , εντάξει ακόμα και σήμερα αν το πλησιάσω το πινέλο στην μύτη μυρίζει ζώο , άσχημη μυρωδιά ακόμα χωρίς αστεία. Σε γενικές γραμμές ένα πινέλο κακό κατ εμέ , αλλά με τόσα χρήματα και ασβός είναι λιγάκι δύσκολο να περιμένεις και ποιότητα. Αν έχετε μικρό μπάτζετ , και δεν μπορείτε να συμπληρώσετε χρήματα για έναν φτηνό και αξιοπρεπή ασβό της Yaqi , απλά αλλάξτε κατηγορία σε συνθετικό Yaqi.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”