Προτάσεις για πινέλο από Αμερική

stergios

Χρονια καλα, καλα Χριστουγενα με υγεια για ολους!
Λεω μιας κ ειμαι Νεα Υορκη, εφοσον εχει το pasteur pharmacy τα Shavemac και θα χω την ευκαιρια να το δω, σκεφτομαι για ενα flat σε 21- 22 με 42 - 44 silvertip two band. Η καποιο αντιστοιχο flat της Thater. Αν και νομιζω πως δεν εχει flat η τελευταια εταιρια. Ακουω ενστασεις και προτασεις! Το σιγουρο ειναι οτι θελω flat ασβο. Αν εχετε φυσικα καποια αλλη προταση αλλου κατασκευαστη, ριχτε τη.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Στέργιο καλά να περάσεις στο γιου ες έι..🇺🇸
Σαπούνια και καμιά μηχανή πάρε, άσε τα πινέλα, εδώ βρίσκεις καλύτερα ευρωπαϊκά. Εγώ θα γέμιζα μια βαλίτσα με αρτιζανικα 😜😁😉
stergios

Εχω aztlan & dimitris! :D Ναι καλα το λες, μονο που δεν εχω την ευκαιρια να δω απο κοντα στην Ελλαδα τιποτα. Ευρωπαικα η οχι για μενα το ιδιο κανει σχεδον. Βεβαια μπορει να μην αγορασω πινελο. Αλλα να μην ειμαι ready? Κ υστερα δεν μπορω να φερω πολυ πραγμα... Τελωνειο, χρημα, χωρος, βαρος κτλ. Ειναι σημαντικο να χω ρουχα! :P Ασε που ολοι περιμενουν και κατι και να δω πως θα γινει...

Επισης εχω σκοπο κυριολεκτικα να παω 2 φορες, τη πρωτη διχως μια, πλην κανα 50ρικο κ την αλλη με ενα ποσο που θα ορισω πριν παω... Μια για χαζι κ μια για αγορες. Αλλιως την εκατσα τη βαρκα. Θα το χεσουμε που θα το χεσουμε, ας μη το παραχεσουμε.

Πολυ πραγμα το pasteur κ βρηκα ακομη ενα, αλλα δεν ξερω αν μπορεσω να παω.

Στο θεμα μας τωρα! Ακουω παρακαλω! Ποια ειναι τα καλυτερα ευρωπαικα κατα τη γνωμη σου?
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

[mention]stergios[/mention] εγώ έχω ένα Shavemac 24αρι 2band σε fan shape. Είναι φοβερό πινέλο, τέλειο για facelather, καλό backbone με μαλακές άκρες. Για τα silvertip της Shavemac δεν έχω άποψη, φαντάζομαι θα είναι αντίστοιχης ποιότητας.
Να προσέξεις τις τιμές των ευρωπαϊκών προϊόντων, όπως τα πινέλα που λες, στην Αμερική. Μπορεί να είναι ακριβότερα από ότι αν τα αγόραζες μέσω ίντερνετ.
Καλά να περνάς!
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Zenith, στα 75 ευρώ παίρνεις ένα τρομερό manchurian 28αρι πολύ μαλακό και σφιχτό με εξαιρετικό backbone.
Με τα ίδια χαρακτηριστικά θέλεις πάνω από 200 ευρώ σε premium εταιρεία...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συμφωνω για το Zenith αλλα απο το Παστερ στη Νεα Υορκη ? Θα το πληρωσει χρυσο ;(


Αν πετυχεις Στεργιο τιποτα Brad Sears (Morris & Fordran) χτυπα τα :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Όχι από Αμερική... Από το ισπανικό σαιτ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Στέργιο μπαίνεις στην shavemac την μητρική και παραγγέλνεις custom όπως το θέλεις. Με ό,τι λαβή θέλεις (έχει σχέδια) με ό,τι τρίχα θέλεις και με ότι χρώμα λαβής θέλεις. Και διαλέγεις και θύσαννο φλατ φαν μπούλμπ. Διαλέγεις knot και loft. Ακόμα διαλέγεις και τι και με τι γραμματοσειρά θέλεις να σου γράφει τύπο μάρκα τρίχα κλπ και ό,τι άλλο θέλεις. Εγώ έγραψα το όνομά μου στον πάτο. Και στο μενού υπάρχει επιλογή που σου δίνει πίνακα με τα χαρακτηριστικά (απαλότητα, ραχοκοκκαλιά κλπ της κάθε τρίχας). Και τιμές όσο περίπου τα καταστήματα τα διαδικτυακά. Δεν τα βρίσκεις εκεί αυτά.
Από εκεί πάρε όπως σου λένε παραπάνω αρτιζάν προϊόντα (σαπούνια λοσιόν μπαλμ κλπ)
Καλά Χριστούγεννα!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Δημητρη αυτονοητο για μενα οτι τα εγχωρια προιοντα ειθισται να ναι πιο φτηνα. Φυσικα ευχαριστω για τη συμβουλη. Γι αυτο ηθελα πρωτα μια αναγνωριστικη. Μη με φαει η μ.....α, αφου θα θολωσω εκει μεσα... ;) Το δικο σου shavemac ειναι finest? Και τα shavemac ειναι Γερμανιας αλλα σκεφτηκα αν εχουν μικρη διαφορα απο το επισημο site και μου κανουν κλικ, να χτυπησω.


Τασο το zenith που αναφερεις ειναι flat? Προσεξε, δε θελω fan αλλα δεν το αποκλειω κιολας.

Ηρακλη εχω μια ιδεα για τα m&f πινελα με τους θυσανους του Lee και θα θελα ενα, αλλα εχω διαβασει απο χρηστες που εχουν παλια κ τωρινα μοντελα κ λενε πως δεν εχουν καμια σχεση οι θυσανοι μεταξυ τους. Μεχρι το πολυ 150€ τι θα επερνες για face σε ασβο που να ναι απαλο, με backbone, density, με flow αλλα οχι floppy για κρεμες κ σαπουνια ολων των ειδων? All around, all weather! :-) Θελω να παρω ενα κορυφαιο ας πουμε πινελο να δω τι παιζει κ απο κει...

Δημητρη εχω δει το site κ τις επιλογες παλιοτερα κ φυσικα ειναι αλλιως η ολη φαση εκει, αλλα στη βραση κολλαει το σιδερο. Λεω αν βρω αυτο που θελω η τελος παντων κατι που ν αξιζει να το παρω απο εδω κ ας μην εχει τα ακριβη χαρακτηριστικα που θα διαλεγα απο το επισημο site της shavemac.

Zenith Manchurian το σκεφτηκα αλλα διαβασα απο αποψεις απο χρηστες στα ξενα fora οτι δε συγκρινεται μ ενα καλο shavemac, thater, kent, Simpson's κτλ. Για τα δυο τελευταια μαλλον θες χοντρα λεφτα για να παρεις καλο πινελο.

Ειναι λιγο περιοριστικο το flat βεβαια που ισως θα μπορουσα να συμβιβαστω με ενα fan πχ αλλα ξερετε, μου κολλησε λιγο τα μυαλουδακι, λογω του οτι ειναι για face αποκλειστικα. Εκαστος στο ειδος του!

Ουτε φυσικα ειναι ντε φακτο οτι θα αγοραστει απο εδω. Απλα θελω ενα καλο πινελο.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Στέργιο δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ασβούς... δεν έχω καταλάβει που κατατάσσεται ο finest... Το shavemac που έχω είναι το 2band σε fan shape που έχει έτοιμο στο site της, στα 145 (+8€ ταχυδρομικά αν θυμάμαι καλά).
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”