Και πάμε στο (δεύτερο) πινέλο...

Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Όσον αφορά το πινέλο της Simpson Chubby 2, έχω να πω τα εξής:

Είμαι κάτοχος ενός Chubby 2 Best Badger, και είμαι καταενθουσιασμένος.
Προσωπικά μου αρέσει το facalathering και έτσι χρησιμοποιώ το πινέλο αυτό.
Έχω την εντύπωση ότι και οι διαστάσεις του βοηθούν σε αυτό, αφού με λαβή μόλις 45mm και συνολικό ύψος τα 95mm
είναι ιδανικό για τέτοια δουλειά. Νομίζω η Simpson για bowl lathering προσφέρει άλλα πινέλα όπως τις σειρές Polo, Emperor, Persian Jar...ακόμα και το Duke 3 είναι πιο "multi-purpose".
Με 118€ από Γιώργο Black Friday, ήταν μάλλον κλοπή... Χτύπα το όπως λέει και ο καπετάνιος! :)

ΥΓ Μάλλον είναι το προ...τελευταίο πινέλο που αγοράζω.
:D
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχω καρφώσει στο Chubby 2 super.
Γιατί ξέρω ότι τη στιγμή που θα πάρω το best, θα μετανιώσω που δεν θα έχω δώσει την διαφορά για να πάρω το super.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Όλα κάνουν για όλα.
Το chubby 2 έχει το πιο εμβληματικό σχήμα και μέγεθος απο τα πινέλα. Απλώς επειδή έχει κοντή λαβή στο bowl lather θα γεμίζουν ολίγον τι με σαπουνάδα τα δάχτυλά σου.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Υποθέτω ότι τέτοιο πινέλο θα με τραβάει να κάνω face lathering για να το χαίρομαι περισσότερη ώρα στη μουσούδα μου...
Οπότε, no harm done :)

Ούτως ή άλλως, μέχρι να πάρει το χέρι μου, γέμιζε σαπουνάδα μέχρι και η γάτα του γείτονα. Ειδικά με το kent.
Στο χέρι μου θα κολλήσουμε τώρα; :P

:helt
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μπορείς πάντα να προτιμήσεις πινέλο σε bulb αντί για fan θύσανο, που ενδείκνυται για μπολ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αφου σου εχει κατσει στο ματι φυσικα και να το παρεις.

Γενικα τετοια πινελα ειναι αγορες με μικρο ρισκο γιατι μεταπωλονται σχετικα ευκολα στο εξωτερικο.

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 34 δευτερόλεπτα:
Randyman έγραψε: 17 Ιαν 2018, 16:57 Να μην πας οχι. Οχι ακόμα τουλάχιστον. Ειναι σα να έχεις παρει δίπλωμα τώρα και το πρωτο αμάξι να πρέπει να είναι Honda S-2000. Δοκίμασε, μάθε, άλλαξε ξαναδοκιμασε πιο φτηνά πράγματα στην αρχή να δεις περιπου τι θα σου αρέσει και μετά επιλέγεις. Μπορεί να τρέξεις τώρα να παρεις το δουκα και μετά να καταλήξεις ότι σου αρέσουν οι χοίροι, όποτε να ορμηξεις στα SOC. Παρεπιπτόντως το Bluebeards ειναι μια μάπα και μισή. Ειδικά ο ασβός. Έχουν κανει καλό μάρκετινγκ οι κερατάδες παντως το παραδέχομαι.

Επιπλέον αν τα παρεις όλα με μια κίνηση τι θα μείνει για μετά? Πρέπει να μπεις βαθιά στο πξ πρώτα για να δεις τι σου κανει και τι όχι, αλλιώς θα ψάχνεις θα ψάχνεις και στην ουσία δε θα ξέρεις τι ψάχνεις. Θα σου φταιει ο εξοπλισμός σου και θα τρέχεις να παρεις ακριβότερα πραματα και παλι δε θα ευχαριστιέσαι.

Και μην ξεχνάς: Δεν ειναι παντα τα ακριβότερα τα καλυτερα. Μπορουν να στο επιβεβαιώσουν εδώ πολλοι που έκαναν ξυρισμα μπόμπα με Arko των 2 ευρώ και πινελο από Γαλαξία με 3,40 ευρώ και μηχανή Wilkinson sword classic των 4,50 ευρώ.

Βελτιώνεις πρωτα τεχνική και μείωση πιεσης της μηχανής στο προσωπο και μετα παρε ότι θες. Θα ξέρεις όμως τι να ψάξεις. Τι να το κάνεις να κάνεις αφρό με πινελο των 160 ευρώ και να κόβεσαι συνεχώς η να μην παιρνεις BBS. Θα τσαντίζεσαι και δε θα ξέρεις τι φταίει.

Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα και τώρα πλεον ξέρω τι ψάχνω πριν βάλω το χέρι στην τΖεπη.

Φιλικά
Γεώργιος
Αυτη η λογικη φιλε Γιωργο επαφιεται κατα κυριο λογο στην μηχανη. Το πινελο δεν εχει να κανει με αρχαριο και εμπειρο χρηστη οπως και δεν παιζει κανενα ρολο στο αποτελεσμα του ξυρισματος αλλα στην αισθηση.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Βασικά σκέφτομαι ότι ακόμη και να μην μου αρέσει (που δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση) είναι κάτι που το κρατάς και σαν συλλεκτικό. :)
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”