Πινέλο Omega 10018

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Δυό μήνες σήμερα από την αγορά του. Μιά χαρά αφρό κάνει και με κρέμες και σαπουνάκια (σε μπωλ πάντα).
Αλλά μου φαίνεται πως στο άπλωμα στό πρόσωπο, ¨μαζεύεται" πολύς αφρός προς τη λαβή. Όλα τα Boar το κάνουν αυτό; Το χελωνάκι (Badger) δεν το κάνει τόσο πολύ. Ή θέλει ¨στρώσιμο" ακόμη, είναι νωρίς δλδ και αργότερα με τη χρήση θα τον βγαζει τον αφρό καλύτερα στην άκρη του θύσανου;
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μία εβδομάδα το έχω μόλις και έχω κάνει 5-6 test lathering(μισά μισά σε πρόσωπο και μπολ).Είναι όμορφο εμφανισιακά και πρακτικό.Βέβαια,έχω συνηθίσει το 49 και δυσκολεύομαι να συνηθίσω το μικρότερο μέγεθός του,αλλά φαντάζομαι αυτό θα γίνει σιγά σιγά.Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές.Πολύ ζόρικο και τσαμπουκαλεμένο πινελάκι.Στα σαπούνια δεν καταλαβαίνει τίποτα,τα οργώνει αλύπητα.Στο πρόσωπο τώρα,που γι'αυτό το προορίζω,είναι δυνατό μόνο που τσιμπάει ελαφρά.Και όπως ανέφερε ο Νώντας,κρατάει πολύ αφρό προς την λαβή και δυσκολεύεται να τον απλώσει στο πρόσωπο.Αλλά φαντάζομαι είναι πολύ νωρίς ακόμα και θα στρώσει στην πορεία.
Ανυπομονώ να μαλακώσει!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Έφτασε και η στιγμή της δοκιμής αυτού του νάνου. Ωραίο πινελάκι, όχι κάτι το συγκλονιστικό βέβαια. Δεν φτάνει σε καμία περίπτωση ένα Semogue, ούτε καν το ομόσταυλο 11137, αλλά έχει και αυτό την χαρη του.

Χωρίς να έχει σπάσει ακόμα σωστά ο θύσανος, δεν έχει πιάσει δηλαδή τις υψηλές του αποδόσεις, δείχνει ότι είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Δυνατό backbone, σάρωσε πάνω στο Kent, δημιούργησε εύκολα έναν όμορφο αφρό, αλλά το μικρό του μέγεθος κουράζει λίγο παραπάνω το χέρι και στο scuttle και στο άπλωμα στο πρόσωπο.

Φυσικά είναι πολύ νωρίς να το κρίνω, είναι καλό μεν αλλά δεν με ενθουσίασε κιόλας. Θα το κρίνω περαιτέρωστην πορεία.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για μένα αυτό το πινελάκι πέρα από το απόλυτο value for money 1,5 χρόνο μετά την αγορά του και αφού έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον για σαπούνια μπορώ να πω καταρχήν ότι έχει μεγάλη περίοδο στρωσίματος, έχει γίνει πολύ μαλακό , έχει φοβερό backbone και ακόμα και το splay που κάνει στο πρόσωπο μόλις το τραβήξεις από το μάγουλο σου αμέσως μαζεύεται και δεν μένει ο θύσανος ανοιχτός να χάσκει. ... για μένα πολύ καλύτερο από τον αλλο χοιρο μου το Semogue 1438 που του λείπει η δύναμη που εγώ ζητάω και ας είναι σχεδόν στο 1/3 της τιμής του, ειδικά στο face lathering το βρίσκω απόλαυση.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Με 3,20 ευρώ δεν το λες και ευκαιρία :D
Κώστας
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τι το λες ? Ακριβό ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Σε πειράζω και συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που έγραψες. Για αυτό μπήκε και το φατσόνι με το κακό, μεγάλο χαμόγελο. Σε σχέση με παραπλήσιας τιμής omega (όπως το 10065 και το 80097) θεωρώ ότι έχει δύναμη και "προσωπικότητα". Εμένα μου δίνει όρεξη να δουλέψω περισσότερο τον αφρό από ότι με τα τα αδέρφια του επειδή ο θύσανος μένει ντούρος.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Κώστα νόμιζα ότι το είπες ειρωνικά γιατί δεν σου αρέσει σαν πινέλο ... και εγώ το βρίσκω εξαιρετικό γουρουνακι και μου αρέσει που έχει και κοντό loft για face lathering. ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

Το πρωτο μου πινελο. Το πηρα σημερα απο σκλαβενιτη στα 4,42 ευρω. Ξεκιναω με φθηνο εξοπλισμο γιατι μπορει να τον βαρεθω και να γυρισω στον αφρο.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Έχω ακούσει προσωπικά για άτομα που δεν μπήκαν πότε στα DE κυρίως από φόβο αλλά το να αφήνουν το πινέλο και την κρέμα /σαπούνι δεν έχω ακούσει . Η διαφορά του αφρού που παράγει η κρέμα/σαπούνι (ακόμα και τα πιο φθηνά) με τον τενεκέ είναι η μέρα με τη νύχτα . Όσο για το πινέλο θα το ευχαριστηθείς σίγουρα αλλά υπόψιν αργεί πολύ να στρώσει
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”