Συνθετικό Muhle 39K257 19mm

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εικόνα


Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο πινέλο? Μου γυάλισε αν και το θεωρώ ακριβό για το budget μου.

Τιμή



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλησπερα. Ειναι το ενα απο τα δυο πινελα μου. Το ειχα παρει προ 2.5 μηνων απο Wellshaved στα 32ε ομως. Το αλλο ειναι το Omega S10018. Χρησιμοποιω μονο συνθετικα οποτε ενδεχεται να μην καλυψω τους περισσοτερους εν προκειμενω.
Το οτι επιθυμω το πινελο "βελουδο" ισως να ειναι μια απο τις ιδιοτροπιες μου και διαταγες της ευερεθιστης επιδερμιδας μου. (Οποτε ουτως ή αλλως θα ημουν μακρια απο τους χοιρους!!).
Πιστευα με την καταλληλη μεταχειριση, στρωσιμο κλπ θα "πετουσε".
Οπτικα το εχω χαρακτηρισει, προηγουμενα, μικροσκοπικο εργο τεχνης.
Δεν "αφορα" (!) αυτους οι οποιοι αρεσκονται σε μεγαλες λαβες και επιβλητικους θυσανους που καλυπτουν το μαγουλο. Επισης -χωρις να γνωριζω πώς αντιλαμβανεται την εικονα ενας πεπειραμενος στο ΠΞ- δεν ειναι πυκνη η τριχα του. Την περιμενα μαλακοτερη και οτι με το περας του καιρου πιστευα θα "ημερευε" προοδευτικα.
Οποιος εχει βαρυ/καλο εξοπλισμο -ταπεινη μου γνωμη- δεν θα του λειψει το συγκεκριμενο μοντελο.
Το φορτωμα ειναι ευκολο. Το λαδεραρισμα (θεωρω) ανω του μετριου, συγκρινοντας το παντα με αλλα συνθετικα.
Στην ιδια οικογενεια ειχα βρει -δεν τα εχω αγγιξει- τα: 31Κ257 (38,5ε) δεν ξερω διαφορές, 33Κ257(45ε) σιγουρα υψηλοτερος θυσανος.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η ταπεινή μου άποψη είναι πως δε πρέπει να αγοράζετε συνθετικό πινέλο μικρότερο από 23mm. Δε μπορώ αυτή τη στιγμή να επιχειρηματολογήσω, απλά κρατήστε τη γνώμη μου ως έχει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Συμφωνω γενικα με τις αποψεις. Κάπου εκει είναι και η δική μου. Ευχαριστω τους φιλους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Ηλία αν υπηρχε παντως διαθεση και χρονος θα με βοηθουσε μια τεκμηριωση. Νηπιο παω ακομα! XD Ευχαριστω οπως και να 'χει!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Συμφωνώ κι εγώ με τον Ηλία. Η δική μου πολύ απλή τεκμηρίωση είναι ότι οτιδήποτε κάτω από 23mm είναι απλά πολύ μικρό για μένα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Το "με το συμπάθειο" ξέχασες :p

Κι εγώ πάντως νομίζω πως τα συνθετικά πρέπει να ναι ογκώδη. Αλλιώς ξεχειλίζουν από αφρό και μπορεί ακόμα και να στάζουν. 2 μικρά συνθετικά που χω ως ταξιδιωτικά με δυσκολεύουν πάντα στη χρήση και προσέχω να μη βάζω ούτε πολύ σαπούνι ούτε πολύ νερό. Αλλιώς γεμίζει ο τόπος. Σε 1 μεγαλύτερο που χω κανένα πρόβλημα. Χωράει ο θύσανος όλη την κρέμα, και μάλιστα γίνεται και πολύ πηχτή. Τολμώ να πω ανώτερη από τους ασβούς.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”