Semogue 1438 vs 1800

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

^ Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ Stergios, αν και ο Randyman γράφει ότι θέλει να ψωνίσει μόνο από Ελλάδα.
Γιώργος
stergios

Το πα γιατι νομιζω εχει δηλωσει οτι του αρεσει κατι παραπανω απο πολυ... Και μου κανε εντυπωση γιατι αυτα τα πινελα ειναι απ οσο θυμαμαι πανω κατω στα ιδια χρηματα.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ααααχ αυτο το plissoft. Μακαρι να ειχα τρόπο να το παρω. Θα εδινα ολα τα πινελα μου γιαυτο κι ας εμενα μονο με το original και το monster. Πολυ καλα τα λεει ο Στεργιος.Αν ποτε ερχόταν Ελλαδα το επαιρνα αμεσα. Καλο συνθετικό δεν εχω εξάλλου.

Τωρα για τo semogue η που θα παρω το 1800 η τιποτα. Μου αρεσει η λαβη του και ο βαμμενος θυσανος που νομιζω οτι το υψος του είναι οτι πρεπει. Ουτε ψηλος ουτε πολυ κοντος.

Τωρα αν δε το πιασω στα χέρια μου να ξυριστω σερι με αυτο αποψη δε θα εχω. Για splay και για backbone.

Στο βάθος του μυαλου μου ομως υπαρχει καπου η εικονα να φορτωνω το plissoft στο emperor & στο mudder focker.

Προστέθηκε μετά από 23 ώρες 52 λεπτά 31 δευτερόλεπτα:
Μαλλον παω για το 620. Κατι με χτυπησε σαν κεραυνος και λιγο ο nick shaves λιγο η ακρυλικη λαβη. Θα δω ποτε θα το τσιμπησω. Μου κατσε ασχημα το συγκεκριμένο. Πανισχυρο δειχνει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η ακρυλική αυτή λαβή είναι λίγο μικρή (κοντή) να ξέρεις και μπορεί να μην σε βολέψει τόσο για δημιουργία αφρού σε μπωλ. Προσωπικά προτιμώ τις άβαφες τρίχες χοίρου, ειδικά στα Semogue. Εσένα ότι σου αρέσει βέβαια. Καλύτερα -αν μπορείς- να πας να δεις τα πινέλα από κοντά.
Γιώργος
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Έχω το 610 μόνο για face lathering. Καλό πινέλο αλλά θα το ήθελα με λίγο πιο πλούσιο θυσανο.η λαβή του είναι μικρή και δεν βολεύει για μπωλ λαδερ. Φορτώνει για πλάκα σαπούνι για δύο χέρια, κάποιες φορές χρειάζεται να ξαναφορτωσω για τρίτο.νομίζω ότι το 830 ίσως να μου καθόταν καλύτερα λόγο πιο μεγάλου θυσανου 23mm αντί 21mm που έχει το 610 και το 620.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Να ρωτησω κι εγω κατι. Υπαρχει διαφορα απο χοιρο σε χοιρο; Δηλαδη το semogue 1800 θα εχει διαφορετικη συμπεριφορα απο το αντιστοιχο omega 10065 ή 80097;

Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Παντως ενα hjm χοιρο που εχω πρέπει να ξερετε ποιο ειναι, μου χει κατσει καλα. Απλα ο θυσανος του ειναι τραγικος με τη χρηση. Υπερβολικά μαλακος, φορτωνει σαπουνι καλα δε λεω,αλλα στο προσωπο δε scrubbαρει καλα να σηκωσει τα γενια. Ισως και να μην είναι στρωμενο ακόμη. Οποτε θεωρω οτι το 620 στο ιδιο περιπου μεγεθος, θυσανος και λαβη θα ειναι κλασεις ανώτερο. Ο nick shaves πνιγηκε στον αφρο με δαυτο σε ενα ξυρισμα που είδα. Εξισου καλο πρεπει να ναι και το 830 αλλα δε σκοπεύω να ανεβω τοσο σε τιμη και δε νομιζω να αξιζει κιόλας. Ενα βαμμένο θυσανο εχω μονο,του hjm ολα τα αλλα είναι αβαφα και ειναι μεν ωραια,αλλα με χαλανε κατι μαυρες τριχες που ξεφυτρώνουν και χαλανε την εικονα του πινελου.

Για μπολ μπορει να δυσκολέψει αλλα το θελω καθαρα για face γιατι ειδα οτι με το μπολ δεν κερδίζω και κάτι ιδιαιτερο ειδικα με τα σαπουνια μονο χρονο χανω.

Zizu πιστεύω πως ναι, η omega, βγάζει καλα και φτηνά πινελα, καλα κανουν τη δουλεια τους αλλα η semogue θεωρω πως ειναι ανωτερη. Καποιοι θα πουν οτι πληρώνεις μονο λαβη, επειδη η semogue εχει ξεφυγει σε σχεση με την omega,αλλα πιστευω οτι ο,τι πληρώνεις παιρνεις.

Δε γινεται πχ να συγκριθει ενα 10065 με ενα 620 η 830. Και προσεξε το λεω εγω, που εχω μονο omega.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Βασικά πιστεύω ότι οι χοίροι έχουν ξεπεραστεί πλέον από τα συνθετικά πινέλα και ότι δεν αξίζει να δώσει κανείς πάνω από λίγα ευρώ για αυτούς (το "λίγα" είναι διαφορετικό για τον καθένα). Οι μόνοι χοίροι που μπορεί να αγόραζα ξανά τη σήμερον ημέρα είναι (χωρίς σειρά κατάταξης) το Προράσο της Ωμέγα, το Ωμέγα 10065, το Ωμέγα 98 και το Semogue 1250/1800. ΙΜΗΟ και YMMV :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Λες οτι αξιζει καλυτερα το 1800? Σεβομαι τη γνωμη σου γιαυτο σε ρωταω. Αν ειναι να παρω αυτο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

[mention]Randyman[/mention] Ο ξυριστικός εξοπλισμός είναι εντελώς προσωπική υπόθεση, συνήθως αρέσουν διαφορετικά πράγματα σε διαφορετικούς ανθρώπους. Όταν ξεκινούσα είχα πάρει αρκετά Semogue και έχω τα περισσότερα ακόμη. 1800, 1250, SOC, 610, 830. Εκείνα που είχαν καλύτερη σχέση κόστους/αξίας και την πιο καλή απόδοση ήταν κατ' εμέ το 1250 και το 1800. Εάν μπορείς, δες τα από κοντά για να μπορέσεις να τα πιάσεις στο χέρι και να δεις *εσύ* τι σε βολεύει. ;)
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”