Το πινέλο. Διαλεξε σωστά ο νεος?

Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Ευχαριστω Βασιλη.
Η μυρωδια εχει σχεδόν φυγει με 4-5 ξυρισματα εως τωρα, και η τριχοπτωση εχει μειωθεί στο ελάχιστο.
Αλλά βρε παιδί μου, το συνθετικό ειναι αλλο πράγμα, και σε εμφανιση και σε συμπεριφορά. Μάλλον ειμαι φαν των συνθετικών τελικά.
Βεβαια ασβό δεν εχω ως τωρα...
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Ηλία θέλει λίγο χρόνο για να στρώσει ο χοίρος. Για μένα αποδίδει καλύτερα αν χρησιμοποιήσεις bowl lathering, το συγκεκριμένο. Θα το δεις να φουσκώνει από αφρό, θα μοιάζει έτοιμο να σκάσει. Έχει τη δικιά του χάρη. Μετά αποφασίζεις πιο προτιμάς ή καλύτερα πιο προτιμάς ανάλογα με το σαπούνι ή την κρέμα της ημέρας.
Κώστας
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Και τα δυο ο.κ. ειναι, Κωστα. Μια το ενα και μια το αλλο τα εχω. Απλώς το συνθετικό ειναι πιο ευκολο τωρα στην αρχή.

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Basil έγραψε: 13 Νοέμ 2017, 18:03 Ilias-G, λογικά δεν θα χάνει τρίχες με αυτό το ρυθμό, το δικό μου 10065 έχασε 2-3 τρίχες στο 1ο πλύσιμο και συνολικά καμιά 15αρια μέχρι σήμερα (40 - 50 ξυρισίματα) και ακόμα θέλει δουλειά. Θέλει χρόνο και υπομονή για να στρώσει ο χοίρος. Η μυρωδιά του θα φύγει, μην σε προβληματίζει.
Εδώ στο forum υπάρχουν πολλά για το καινούργιο πινέλο. Αν δεν έχεις, θα χρειαστείς και μία βάση για να στεγνώνει ανάποδα.
Οσο για το πλυσιμο του, και τις ιδεες που γραφτηκαν στο παραπάνω λινκ, εγώ μολις τωρα εκανα του χοίρου ένα αφρολουτράκι στο μπωλ με σαμπουαν της Apivita με προπολη, καρδαμο, λεμόνι, κεδρο και φασκόμηλο. Εκανε μάλιστα και ωραίο αφρό, όχι ξυρισματος βεβαια, με πολλές φυσαλίδες αλλά με ογκο. Φαινεται να μαλακωσε και η μυρωδιά του από το σαμπουάν όσο ειναι βρεγμενο ακόμα, ειναι υπέροχη. Οταν στεγνώσει θα δουμε...
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Γιατί να επανέλθει το πινέλο στο αρχικό του σχήμα; Εμένα μ' αρέσουν τα πινέλα που έχουν "φουντώσει" απ' τη χρήση. Δείχνουν πιο... στρωμένα. Έχει κανένα πρακτικό πλεονέκτημα να το κρατήσεις στην αρχική του κατάσταση ή είναι καθαρά εμφανισιακό το θέμα;
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Αν το λες για μενα, δεν θελω να εχει το αρχικό του σχήμα, ισα-ίσα το αντιθετο, να ανοιξει ωραία θελω. Ειπα μονο ότι σε σχεση με το συνθετικό, το χοιρινό δεν δειχνει ωραίο μετά από καθε χρήση, ακόμα και όταν στεγνωνει παλι δειχνει σαν ταλαιπωρημενο και με μια "αγρια" όψη, ενω το συνθετικό μετά από λίγο ειναι όπως το αγορασα.
Δεν υπάρχει πρακτικό θεμα, εμφανισιακό μονο.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Τα συνθετικά πινέλα δεν έχουν χαρακτήρα.Είναι <<άψυχα>>.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κύριε Ηρακλή [mention]herco[/mention] βρες μου σε παρακαλώ τη φωτογραφία που είχα ανεβάσει κάποτε με την Agrumella και με το 10065 να δείξουμε στον κύριο Ηλία [mention]Ilias-G[/mention] τι μπορεί να κάνει το πινέλο αυτό....

Edit: Την βρήκα...

Εικόνα

Υπόψιν. Αστρωτο τότε, σχετικά στρωμένο σήμερα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”