Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

paratairosexthros έγραψε: 23 Ιαν 2018, 15:02 @Omegaman είσαι σίγουρος για το ύψος της κόλλας στο μικρό ή το υπολόγισες με το μάτι;
Όσο σίγουρος μπορώ να είμαι πατώντας με το δάχτυλο τη ρίζα του πινέλου και ταυτόχρονα μετρώντας με μετροταινία με το άλλο χέρι. 10mm πιστεύω ότι είναι η κόλλα. Τώρα αν είναι 1mm πάνω ή κάτω... Πάντως για 10mm το βλέπω.

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 47 δευτερόλεπτα:
yiannischris έγραψε: 23 Ιαν 2018, 14:58 Πολύ ωραίο φαίνεται !!
Ωραίο είναι και όσο το γυρνάς, αλλάζουν οι πιτσιλιές. Αυτή είναι από άλλο μέρος του χερουλιού και με πιο φυσικό φως.

Εικόνα

Αλλα επειδή είναι γενικά κοντοστούπικο (το συνολικό ύψος του πινέλου ολόκληρου είναι 9,9cm) το χερούλι είναι κι αυτό πιο εύχρηστο για facelathering, παρά για bowl lathering. Δηλαδή είναι όμορφο, αλλά δεν είναι τόσο "ξεκούραστο" όπως πχ το barberpole.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είναι εξαιρετικά δυνατό πινέλο με οποιοδήποτε σαπούνι και είναι φτιαγμένο για όσους απολαμβάνουν το face lathering... και είναι και κουκλί !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Ναι. Εμένα μου αρέσει το δυνατό backbone, γι αυτό έχω και "βίτσιο" με τα γουρουνάκια. Και τα Yaqi best που έχω μέχρι τώρα δοκιμάσει, έχουν κι αυτά καλό backbone. Αλλά την παχιά σαπουνάδα που κάνω στο facelathering σε κάθε πέρασμα με τα tuxedo, δεν την έχω κάνει μέχρι τώρα ούτε με γουρουνάκι ούτε με ασβό. Το καθένα έχει τη χάρη του και το ενδιαφέρον του στον τρόπο λειτουργίας ή αίσθησης. Αλλά καθαρά ως μηχανή αφρού στο face lathering, για μένα τα tuxedo ισοπεδώνουν τα πάντα, ό,τι και να τους δώσεις. Στο bowl lathering είναι πιο ανεπαίσθητες οι διαφορές, γιατί, όρεξη να χεις να γυρνάς, στο τέλος αφρό θα φτιάξεις. Αλλά στο facelathering, εγω βλέπω αισθητή διαφορά.

Προστέθηκε μετά από 3 ώρες 14 λεπτά 55 δευτερόλεπτα:
Αναρτήθηκε προ ολίγου σε ιταλικό forum. Δεν ξέρω περισσότερα, εκτός κι αν ο Ιταλός "insider" θελήσει να αποκαλύψει περισσότερα... Μαζί με νέα χερούλια, μάλλον και νέοι θύσανοι. Ελπίζω να μην είναι τίποτα το συνταρακτικά νέο, γιατί αν αγοράσω κι άλλα Yaqi, θα φτάσω το όριο της γελοιότητας...

Εικόνα

Είναι όλοι συνθετικοί θύσανοι: SK = synthetic knot.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Omegaman έγραψε: 23 Ιαν 2018, 14:52 Το συνθετικό είναι 24άρι Sagrada Familia. Στην πραγματικότητα, πρόκεται για 25χ50, όπως το βγάζω με το μάτι στη μετροταινία. Δεν το δοκίμασα, ΑΛΛΑ, λόγω μικρού μεγέθους και 1cm κόλλας στη βάση,
Παρενθετικά και μόνο,ο θύσανος του είναι 24χ50 και μάλιστα πολύ πιό αραιός από tuxedo,και είναι όντως "tricky" για το πως μπορούμε να μετρήσουμε σωστά έναν θύσανο στον κόμπο (knot) ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις. :)

~ Και πληροφοριακά η κόλλα ή Glue_bump στα περισσότερα yaqi κάτω από 26mm καλύπτει το μισό μήκος του θυσάνου,όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό,απλά το κάνουν για να υπάρχει backbone αλλά με μικρότερη πυκνότητα (dense),γιατί; διότι έτσι κερδίζουν χιλιάδες τρίχες στις εκατοντάδες παραγγελίες,είναι κάπως 'πονηρό' θα έλεγα,
αλλά με βάση την τιμή πώλησης που είναι άριστη και κάνει ζημιά σε πολλούς επώνυμους και μη οίκους,το παραβλέπεις ή το αλλάζεις...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

@Tony

Πολύ ενδιαφέον post, Τοny, αλλά εμείς οι κοινοί θνητοί που δε μπορούμε να αποσυνθέτουμε το πινέλο στα εξ ων συνετέθη, παρηγοριόμαστε με το να μετράμε στη βάση του θύσανου, γιατί μέχρι εκεί πιάνει το μάτι μας. :D

Το να καλύπτει η κόλλα το μισό θύσανο, είναι ελαττωματικό, όπως τυχαία είχα αναφέρει πρωτύτερα. Αλλά επειδή άλλο να το λέω εγώ κι άλλο να το λέει αυτός που τα πουλάει και επειδή γεννήθηκε και ένα ζήτημα με υπερβολική κόλλα σε ένα μέλος του φόρουμ που μου έστειλε πμ, το βάζω αυτό και εδώ, για του λόγου το αληθές και την επιβεβαίωση ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, κάνεις φωτο με οδοντογλυφίδες και σου στέλνουν άλλο.

Εικόνα

Στα Yaqi, κόλλα στο μισό του θύσανου, δε θεωρείται νορμάλ από τον κατασκευαστή. Αυτό δε σημαίνει πως ίσως άλλοι κατασκευαστές tuxedo δε μπορεί να τη θεωρούν νορμάλ.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σε ευχαριστώ πολύ @Omegaman αλλά και εγώ ένας κοινός θνητός είμαι όπως όλοι μας.! :)

Να μου επιτρέψεις να έχω τις ενστάσεις μου για τους θυσάνους του κ.chen,έχουμε μιλήσει άλλωστε αρκετές φορές,διαφωνώ δε και στην δικαιολογία του και όχι μόνο εδώ μέσα στο forum μας,του τα είπα και του ίδιου,και εμένα το ίδιο μου είχε απαντήσει,αλλά για να το πω απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι,οι κλιματικές αλλαγές επηρεάζουν και αυξάνουν την ποσότητα της εποξικής κόλλας,ok δεν είναι ο τεχνίτης και δεν γνωρίζει,είναι όμως τελείως άστοχη και άκυρη η δικαιολογία του...

Όσο για το αν είναι ελαττωματικός ή όχι ένας θύσανος που καλύπτει το μισό μήκος του θυσάνου με κόλλα(όπως μας λέει εκείνος) απαντώ ότι,αν υποθέσουμε ότι είναι ελαττωματικοί όλοι αυτοί οι θύσανοι,τότε πρέπει τα 5/8 της παραγωγής του που κατασκευάζει να είναι ελαττωματικοί...και φυσικά και δεν είναι ελαττωματικοί,αυτοί είναι φθηνότερες παραγγελίες που δεν αγοράστηκαν και του έχουν μείνει,και φυσικά θέλει να τους "σπρώξει" με αντίστοιχη τιμή.

Και αυτό που λές για την αλλαγή ισχύει και συμφωνώ,το έγραψα και παραπάνω ^[το παραβλέπεις ή το αλλάζεις...]^ και είναι σημαντικό,όσοι έχουν πινέλα yaqi με αυτό το πρόβλημα,θα πρότεινα ακόμα και τώρα να το αλλάξουν,για να τελειώσει επιτέλους και η κοροϊδία αυτή,στα υπόψιν ότι δεν θα ζητήσει πίσω το πινέλο,απλά θα στείλει ένα καινούργιο,γιατί; διότι ένα πράγμα φοβάται και τρέμει ο Κινέζος,ένα dispute με αρνητικό review... :angry-nono: ;)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Επειδή όμως δεν έχω καταλάβει...
Αν είναι κάποιος να πάρει ένα (ασχέτως χρημάτων), τι επιλέγει από τα yaqi;
Tuxedo ή (Best/Silvertip) budger; :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Ένα από το κάθε είδος ;)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Και το ξύλο ποιος θα το φάει μετά; :lmao

Το θέμα είναι αν τα silvertip της Yaqi αξίζουν τον κόπο και είναι μία εταιρία overall ή μόνο τα tuxedo της έχουν σπάσει τα ταμεία;
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Tony έγραψε: 24 Ιαν 2018, 01:06 Σε ευχαριστώ πολύ @Omegaman αλλά και εγώ ένας κοινός θνητός είμαι όπως όλοι μας.! :)

Να μου επιτρέψεις να έχω τις ενστάσεις μου για τους θυσάνους του κ.chen,έχουμε μιλήσει άλλωστε αρκετές φορές,διαφωνώ δε και στην δικαιολογία του και όχι μόνο εδώ μέσα στο forum μας,του τα είπα και του ίδιου,και εμένα το ίδιο μου είχε απαντήσει,αλλά για να το πω απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι,οι κλιματικές αλλαγές επηρεάζουν και αυξάνουν την ποσότητα της εποξικής κόλλας,ok δεν είναι ο τεχνίτης και δεν γνωρίζει,είναι όμως τελείως άστοχη και άκυρη η δικαιολογία του...

Όσο για το αν είναι ελαττωματικός ή όχι ένας θύσανος που καλύπτει το μισό μήκος του θυσάνου με κόλλα(όπως μας λέει εκείνος) απαντώ ότι,αν υποθέσουμε ότι είναι ελαττωματικοί όλοι αυτοί οι θύσανοι,τότε πρέπει τα 5/8 της παραγωγής του που κατασκευάζει να είναι ελαττωματικοί...και φυσικά και δεν είναι ελαττωματικοί,αυτοί είναι φθηνότερες παραγγελίες που δεν αγοράστηκαν και του έχουν μείνει,και φυσικά θέλει να τους "σπρώξει" με αντίστοιχη τιμή.

Και αυτό που λές για την αλλαγή ισχύει και συμφωνώ,το έγραψα και παραπάνω ^[το παραβλέπεις ή το αλλάζεις...]^ και είναι σημαντικό,όσοι έχουν πινέλα yaqi με αυτό το πρόβλημα,θα πρότεινα ακόμα και τώρα να το αλλάξουν,για να τελειώσει επιτέλους και η κοροϊδία αυτή,στα υπόψιν ότι δεν θα ζητήσει πίσω το πινέλο,απλά θα στείλει ένα καινούργιο,γιατί; διότι ένα πράγμα φοβάται και τρέμει ο Κινέζος,ένα dispute με αρνητικό review... :angry-nono: ;)
Φίλε Tony, είπα τα περί κοινού θνητού, γιατί εξεπλάγην από την αναλυτική παρουσίαση, εξοπλισμό και μεθοδικότητα και υπέθεσα ότι είτε ασχολείσαι επαγγελματικά με ξυριστικά είδη ή είσαι ξέρω γω artisan από αυτούς που φτιάχνουν και οι ίδιοι χερούλια, γιατί μέχρι και χερούλι σε διαμήκη τομή είδα και έμεινα με το στόμα ανοιχτό! :shock:

Για το πώς παράγονται τα πινέλα, οι κόλλες κλπ, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, δεν έχω ιδέα. :D Για τους θύσανούς τους, δεν ξέρω τι ποσοστό της παραγωγής τους έχει τόσο ψηλή κόλλα, γιατί εμένα δόξα τω Θεώ, δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα, αλλά γεγονός είναι πως εν γνώσει τους, πουλάνε και παλιό στοκ από πινέλα, που οι ίδιοι λένε πως σε μεταγενέστερες γενιές πινέλων το διόρθωσαν. Και προφανώς, βασίζονται στο γεγονός, πώς από αυτούς που θα τα πάρουν, οι περισσότεροι δε θα το χαμπαριάσουν και θα τα κρατήσουν. Από και και πέρα, ο Θεός κι η ψυχή τους. Εγώ, ακριβώς γιατί έχω διαβάσει τουλάχιστον 3 Ιταλούς που του κάναν παράπονα, τα οποία συνόδευσαν με φωτο με οδοντογλυφίδες και τους τα άλλαξε, γι αυτό και από το 1ο ποστ μου εδώ, το ανέφερα, ώστε να μην πέσει στη λακκούβα και κάποιο μέλος του φόρουμ.

Και συμφωνώ, γενικά όλοι οι συμπατριώτες του (έχω συναντήσει πολλούς στο Αμαζον), δε θέλουν με τίποτα αρνητική διαφήμιση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”