Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πιέζω κανονικά . Το ξέρω για τους μεγάλους θύσανους γιαυτό παίζω πλέον πάνω από 24mm.Φυσικα επειδή το μεγάλο είναι και σχετικό θα το θέσω καλύτερα ότι για τη μούρη μου το λιγότερο 24mm και στο 26mm που έχω προτιμώ πιο κοντό loft για να μην κάνω αφρό στον ώμο μου !!! Μια μικρή προσοχή θέλουν γιατί φορτώνουν όμως πολύ σαπούνι αν δεν τους έχεις συνηθίσει . Εγώ θέλω η βάση της λαβής να πατάει μέσα στη χούφτα , να μην είναι στον "αέρα" και να κρατιέται μόνο από τα δάχτυλα.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ετσι το χω δει και γω το θέμα.. Το θέμα είναι να χωράνε να φορτώσεις σαπούνι. Πχ πως θα φορτώσεις LPL με 28mm Yaqi?!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιαυτό πήρα το La Sagrada Familia Γιώργη. Για να κάνει δουλειά σε μικρά δοχεία .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Οπότε ένας 30ρης θύσανος δε θα ταν μία μηχανή παραγωγής lather?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Φυσικά γιατί αν φορτώσεις στον ίδιο χρόνο που φορτωνεις ένα 24mm για παράδειγμα θα πνιγείς στον αφρό . Αλλά στα 30mm , ειδικά αν δεν έχεις μεγάλο πρόσωπο , φλερτάρεις με την ιδέα να ... λουζεσαι ταυτόχρονα ... :lmao
εκεί παίζει ρόλο μεγάλο το loft φυσικά . Έχω ξαναπεί ότι ένας 24/62 κάνει το ίδιο splay με έναν 26/57 ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akis_peiraias την 17 Μαρ 2018, 15:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

[mention]Akist[/mention] Άκη εάν σου αρέσει σε μέγεθος της λαβής του 10065 τότε το πινέλο που έχεις βάλει δεν θα σου κάνει, όμορφο εμφανισιακά αλλά είναι αρκετά μεγάλη η λαβή του, μια μέση λύση και πολύ εργονομική λαβή είναι αυτή του το mysterious space, στο palm lather δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα όποιο και να πάρεις, η λαβή είναι που πρέπει να κοιτάξεις, δεν μπορώ όμως να σου προτείνω λαβή, γιατί είναι θέμα πολύ υποκειμενικό, γούστο-μέγεθος χεριού κ.ο.κ...

Μπορώ όμως να σου προτείνω θύσανο, και με επιφύλαξη πάντα ναί;
Από τους καλύτερους για εμένα στα yaqi είναι 26mm και Fan όπου σαρώνει τα πάντα κανονικά. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

akis_peiraias έγραψε: 17 Μαρ 2018, 14:55 Γιαυτό πήρα το La Sagrada Familia Γιώργη. Για να κάνει δουλειά σε μικρά δοχεία .
Σωστός! Για μένα τα 24άρια (που είναι 26άρια ή 25αρια στην περίπτωση του Sagrada), είναι στα όρια του να χωράνε και να φορτώνουν proraso για παράδειγμα. Τα ακόμα μικρότερα, το κάνουν πιο εύκολα. Αλλά για μικρότερα, εγώ βρίσκω καλύτερα τα plissoft από τα tuxedo. Γιατί το backbone του tuxedo αρχίζει και γίνεται υπερβολικό. Για μένα πχ το 24άρι sagrada, θα έπρεπε να έχει 55mm θύσανο, για να συμπεριφέρεται πάντα φυσιολογικά. Τώρα που είναι πιο κοντό, παραπάει το backbone. To tuxedo ταιριάζει πιο πολύ σε μεγάλους θύσανους.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν τα yaqi είναι πιο μεγάλα από ότι δηλώνουν, το 30άρι που περιμένω πόσο είναι;
Ταμποναριστά θα φορτώνω;
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Tzimisce[/mention] E, το πολύ πολύ να παραγγείλεις άλλο ένα, για κανονικό ξύρισμα και να κρατήσεις αυτό για εργασίες στο σπίτι. Όλο και κανένα βαψιματάκι θα κάνεις. Στα Yaqi καλό είναι να λογαριάζεις πάντα παραπάνω, αν και δεν υπάρχει σιγουριά. Αυτή είναι μια λίστα που είχε κάνει ένας Ιταλός mod (αυτός που έχει πάρει τα πάντα), αλλά κι αυτός βαρέθηκε και στο τέλος δεν την ανανέωσε.


Εικόνα

Σε παρένθεση κάτω από το "ciuffo" είναι οι διαστάσεις που δίνει η Yaqi και από κάτω οι πραγματικές (reali = real), όπως τις μέτρησε αυτός. Οι άλλες διαστάσεις κάτω από το manico, αφορούν το χερούλι. Τώρα με τα 30άρια δεν ξέρω τι συμβαίνει και πλέον οι συζητήσεις και στα 2 ιταλικά φόρουμ για τα Yaqi έχουν "ξεχειλώσει" τόσο, που είναι πια δύσκολο να βρεις γρήγορα μια πληροφορία, λόγω όγκου post...

Σα να θυμάμαι, ότι ο Ιταλός mod, είχε γράψει ότι το είχε πει στον Chen πολλές φορές και ότι τα πιο νέα πινέλα είναι πιο αξιόποστα ως προς τις επίσημες διαστάσεις. Βλέπε Cashmere και αυτό με τις μαύρες ίνες πιο πάνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Omegaman την 17 Μαρ 2018, 16:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”