Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Εγω εχω το ιδιο πινελο αλλα σε 2band. δεν εχω ακουσει τιποτα κακο για τα silvertip της yaqi, οσο δε για την βαση του ειναι παρα πολυ βολικη εχω και ενα yaqi σε barber αλλα αυτη στο δικο μου χερι κουμπωνει πιο ωραια και εχει και ωραιο χρώμα!
stergios

Δες κ το highmountain αλλα ξεφευγει λιγο η τιμη του σε σχεση με το παραπανω. Βεβαια κ αλλο πινελο.
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

Εικόνα
Νέες λαβές τύπου shavemac ο yaqi ανέβασε στο Facebook.
Ακόμα δεν είναι για πώληση αλλά άμα βγούνε στις τιμές που έχει δεν την γλιτώνω .
stergios

Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Προτείνετε μου αγαπητοί μου ένα yaqi συνθετικό κυρίως για face lathering, σαν μεγεθος να είναι κοντά με το omega 97

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Αυτό μου άρεσε, αλλα ταλανίζομαι 24 ή 26mm

Look what I found on AliExpress
http://s.aliexpress.com/UfiMz6n2
stergios

Τυπου tuxedo δηλ θες κ οχι κατι αλλο. Αυτο τον θυσανο παραπανω. Το tuxedo εχει πολυ backbone κ ισως αν επιλέξεις 26αρι να ναι υπερβολικο για τα γουστα σου. Που φανταζομαι θα χει και περισσοτερο glue bump. Μπορεις να παρεις 24αρι κ αν σου αρεσει προχωρας αργοτερα σε κατι αλλο. Προσωπικα για μενα ειναι τα 24αρια "ακριβως" με οριο τα 26αρια σαν μεγεθος για προσωπο. Απο κει κ πανω καλα ειναι για ξυρισμα κεφαλιου τα μεγαλα. Γνωμη μου βεβαια.

Κ μια προταση ειναι με επιπλεον 9€ πανω κατω, να πας εδω στο γνησιο tuxedo που οσοι χρησιμοποιησανε κ τα δυο ειπαν οτι ειναι καλο το yaqi αλλα βρηκαν καλυτερο το Apshave. Το πουλαει κ με αλλες λαβες κ σε αλλη διαμετρο.
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Ευχαριστώ πολύ [mention]stergios[/mention] , βασικά σε αυτό που έδειξα πιο πολύ μου αρέσει η λαβή, δεν θέλω αποκλειστικά tuxedo
stergios

Παρακαλω, τιποτα. Γι αυτο ειμαστε εδω. Σημερα εγω, αυριο εσυ η καποιος αλλος.

Απ την αλλη δε νομιζω να ναι μεγαλη η διαφορα αναμεσα στα δυο. Θα μας πουν κ καποιοι που τα χουν και τα δυο. Ειναι κ πως ειναι σεταρισμενοι οι θυσανοι στις λαβες... Κ τι διαφορές εχουν στην κολλα τους.


Δε χρειαζεται να κανεις mention οταν απαντας κατευθειαν σ αυτον που κανεις mention. :) Η πχ αν το ποστ μου ηταν 2-3-5-10 ποστ πιο πανω, μου κανεις παραθεση. Για να μην ταλαιπωρεισαι στο γραφω.

Και εντελως φιλικα χωρις να θελω να κανω κουμαντο στον τροπο που σκεφτεσαι κ αγοραζεις... Μην διαλεγεις "εργαλειο" συμφωνα μονο με τη λαβη. Επειδη σου αρεσε δηλ. Πρωτα θυσανο, μετα εργονομια λαβης κ μετα αισθητικη. Φυσικα οχι απαραιτητα μ αυτη τη σειρα προτεραιοτητας. ΠΟΚ. Εκτος αν ξετρελαθηκες με τη λαβη, οποτε ουσιαστικά δε σ ενδιαφερει αν ειναι 24mm η 26mm, tuxedo η ασβος. ;)

Αν δε σου αρεσει, θα μεινεις με τη λαβη κ θα ψαχνουμε τι θυσανο θα της βαλουμε! :D

Το tuxedo ειναι φοβερο πινελο για μενα, αλλα εσενα ισως δε σ αρεσει. Ισως εχει πχ πολυ backbone, η δεν κανει splay ευκολα. Η, η, η...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ με τον Στέργιο.!


Δες και αυτά είναι η ίδια λαβή, σε δύο διαφορετικά χρώματα, και με δύο διαφορετικούς θυσάνους, Tuxedo και SilkSmoke, και εγώ θα σου προτείνω τα 24mm,
η διαφορά στην τιμή είναι μικρή, και σαφώς πλέον όλα είναι υπέρ του APShaveCo, τώρα αν σου αρέσει το κιτρινάκι... :confusion-shrug: :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Για να μη ξεφυγουμε απ το θεμα σιγα, σιγα... Θα προτεινα, αν φυσικα νιωθεις οτι θα βοηθησει, να γραψεις στο αναλογο νημα περι προτασεων πινελου. Να γραψεις πως το βλεπεις, τι θες και τι δε θες, οπως το θες κ μετα η αποφαση παλι δικη σου θα ναι. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”