Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ στη θέση σου σε ασβό θα πηγαινα σε Maseto η Epsilon. Το ξυλο εκεί θα το φας παντως σίγουρα.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Tzimisce έγραψε: 24 Ιαν 2018, 11:08 Επειδή όμως δεν έχω καταλάβει...
Αν είναι κάποιος να πάρει ένα (ασχέτως χρημάτων), τι επιλέγει από τα yaqi;
Tuxedo ή (Best/Silvertip) budger; :)
Φίλε μου, να σου πω με βάση όσα έχω δει από τους Ιταλούς, γιατί οι Ιταλοί έχουν κυριολεκτικά λιανίσει τα Yaqi και λίγο πολύ έχω δει γνώμες για όλα.
Τα tuxedo, εκτός κι αν σου τύχει τεράστια κόλλα, δεν είδα άνθρωπο να παραπονιέται. Μετά στους ασβούς, τα best έχουν μεγάλο backbone. Τα Silvertip, οι γνώμες διίστανται. Υπάρχουν μερικοί που λένε πως είναι πολύ πιο μαλακά αλλά floppy και άλλοι που λένε πως είναι "με καλό backbone για silvertip".

Εγώ μέχρι τώρα έχω μόνο best (έχω καθ οδόν 2band). To best το δικό μου, έχει πολύ καλό backbone, δε γραντζουνάει, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα απαλό. Οι τρίχες του Edwin Jagger best και του QShave pure, είναι μαλακότερες. Αλλά, επειδή εγώ έχω "βίτσιο" με το backbone, για μένα το αγαπημένο μου best είναι το Yaqi. Και έχει χάσει μόνο 1 τρίχα.

Εγώ ΑΝ ξαναπάρω Yaqi, αυτή το φορά θα πάρω silvertip, έτσι για να πω ότι δοκίμασα και ένα silvertip, γιατί ήδη θα έχω προσεχώς 2 best και 2 2-band και δε λέει να πάρω κι άλλα. Και επειδή silvertip από άλλη μάρκα με αυτά που ζητάνε, δε βλέπω να τα δίνω, ΑΝ πάρω ξανά, θα πάρω silvertip.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Randyman έγραψε: 24 Ιαν 2018, 17:36 Εγώ στη θέση σου σε ασβό θα πηγαινα σε Maseto η Epsilon. Το ξυλο εκεί θα το φας παντως σίγουρα.
Κοίτα...
Είτε πάρω Simpsons των 300€, είτε πάρω Yaqi των 10€, την ίδια γκρίνια θα έχω. :P
Όταν με βλέπει να χαζεύω πινέλα, περίτεχνα το γυρίζω στον αλή και με βλέπει να χαζεύω πινέλα των 10€.
Που να πάει το μυαλό της...

@Omegaman :helt
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

3 νέα Yaqi, που θα μπουν σε παραγωγή το Μάρτιο. Τα έστειλαν σε Ιταλό προκαταβολικά.

Εικόνα

Μέχρι τώρα χρησιμοποίησε μόνο το μπλε, λέει θυμίζει tuxedo και έχει "παντελή έλλειψη κόλλας". Τα ονόματα δεν είναι επίσημα. Τα έχει βαφτίσει όπως του κατέβηκε ο Ιταλός.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραίες λαβές , τώρα τι αίσθηση έχουν όλες αυτές οι νέες ίνες ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εμένα οι πολύ ψηλές λαβές, ειδικά η μεσαία, δε μου αρέσουν, γιατί 1) είναι άβολες στο facelathering, 2) το πινέλο δεν έχει καλή ισορροπία όταν το αφήνεις στη βάση του. Προτιμάω πιο κοντές. Δε μπορώ να πω ότι με τρελαίνει καμία... Τώρα, το κακό με τον Ιταλό που έστειλαν και τα 3, είναι ότι αυτός παραέχει στενή σχέση με τoν Chen και κακή κουβέντα δεν ακούς ποτέ. Πχ ακόμα και για πινέλα με ψηλή κόλλα, αυτός έλεγε σε άλλους ότι δεν δημιουργεί λειτουργικό πρόβλημα. Ενώ όλοι όσοι είχαν ψηλή κόλλα, είχαν διαφορετική άποψη.

Το μεσαίο, το έστειλαν σε preview και σε έναν άλλο Ιταλό, που λέει θα προτιμούσε λίγο μακρύτερη τρίχα και ότι το πινέλο δεν έχει πολύ backbone. Κάτι που δε συμβαδίζει με τα όσα λέει ο άλλος για tuxedo, γιατί το tuxedo έχει αρκετό backbone. To κακό είναι πως δεν ξέρω αν ο 2ος έχει ήδη tuxedo, για να έχει μέτρο σύγκρισης. Ο 1ος Ιταλός, που του στείλαν και τα 3, τώρα πια θα έχει καμια 20αριά Yaqi, αλλά όπως είπα, αυτόν δεν τον παίρνω τοις μετρητοίς, γιατί όλα άριστα τα βρίσκει.

Βρήκα κι άλλον Ιταλό με πινέλο που του το έστειλαν προκαταβολικά. Αυτός δε διευκρινίζει αν το μοντέλο του θα μπει σε παραγωγή ή όχι. Πάντως είναι με νέο θύσανο.

Εικόνα

Σύμφωνα με αυτόν, οι ίνες μοιάζουν πιο απαλές από του tuxedo, αλλά μετά αντιφάσκει και λέει: "στην πράξη είναι σαν το butterscotch tuxedo μου, αλλά με μεγαλύτερο χερούλι". Οπότε, βγάλε συμπέρασμα... Αλλά αφού 2 μιλούν για ομοιότητα με tuxedo, μάλλον προς τα εκεί θα είναι η αλήθεια.

Προστέθηκε μετά από 19 ώρες 39 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
Σύμφωνα με τον Ιταλό που έχει και τα 3, το "Caramel" Ηusky Hair, έχει πιο χοντρή ίνα από Tuxedo και Mew Brown και ο θύσανος είναι πιο άκαμπτος και χρειάζεται μεγαλύτερη πίεση για να ανοίξει εντελώς. Οι άκρες είναι απαλές αλλά "παρούσες" στο μασάζ. Και εδώ μηδέν κόλλα.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 21 ώρες 32 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Η άποψη του Ιταλού για το Alpine Hair: "είναι κάτι ενδιάμεσο ανάμεσα στους άλλους 2 θύσανους, τόσο όσον αφορά την απαλότητα όσο και την ακαμψία. Και αυτό δεν έχει κόλλα. "

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :D
Άβαταρ μέλους
Kostis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 23 Οκτ 2017, 09:47
6
Been thanked: 7 times

Πάντως είτε ο φόβος του αρνητικού review είτε ο επαγγελματισμός του κινέζου, κατευθείαν κάνει αλλαγή τα προβληματικά glue bulp. Πάρα πολύ καλό και το silvertip. Το τρώει για λάχανο το owners club ( και το λέω με πλήρη επίγνωση) με 1/3 λιγότερων χρημάτων.

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Re: Yaqi shaving brushes !
Kostis έγραψε:Πάντως είτε ο φόβος του αρνητικού review είτε ο επαγγελματισμός του κινέζου, κατευθείαν κάνει αλλαγή τα προβληματικά glue bulp. Πάρα πολύ καλό και το silvertip. Το τρώει για λάχανο το owners club ( και το λέω με πλήρη επίγνωση) με 1/3 λιγότερων χρημάτων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν συγκρινονται ευκολα ενα 2band με ενα silvertip - για αλλο λογο αγοραζεις το ενα ή το αλλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μου ηρθε το πινελο σημερα και πηγα να ελεγξω την κολλα. Εφυγε μηνυμα κατευθειαν στον Τσεν.
Εικόνα
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Δηλαδή?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”