Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μάλλον θα παραγγείλω στις προσεχείες μέρες yaqi 28
"Aut viam inveniam aut faciam "
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στο φόρουμ, αλλά σας είχα συμβουλευτεί αρκετές φορές στο παρελθόν, όταν είχα πρωταρχίσει το παραδοσιακό ξύρισμα. Μιας που πήρα πληροφορίες από σας, νομίζω πως αξίζει τον κόπο να το ανταποδώσω, μιας και έχω διαβάσει πολλά για τα πινέλα Yaqi (στην Ιταλία όπου ζω έχουν πολλούς θαυμαστές), έχω ήδη 3 και έχω άλλα 3 καθ' οδόν και μάλλον θα πάω και για άλλη μια παραγγελία.


Εικόνα

Εικόνα

Η εμπειρία μου είναι η εξής:
- Με ασβούς, έχω περιορισμένη εμπειρία, έχω έναν Edwin Jagger Pure και έναν Best. Ο εικονιζόμενος Yaqi είναι επίσης best και σίγουρα ο καλύτερος, για μένα. Γιατί έχει backbone. Δεν είμαι μεγάλος λάτρης των ασβών γενικά, αλλά για τα λεφτά του δε βρήκα καλύτερο (έχω ήδη παραγγείλει 2ο).
- Τα συνθετικά αυτά tuxedo, για μένα είναι και αιτία που...δε με βλέπω να αγοράζω άλλους ασβούς... Δηλαδή, δε βλέπω το λόγο του γιατί να δώσω κι άλλα λεφτά σε πανάκριβους ασβούς. Τα πινέλα αυτά είναι πολύ πιο απαλά από τον ασβό, έχουν καλό backbone και περιέργως, κρατάνε αρκετά καλά το νερό (όχι σαν το Omega S-brush, που ακόμα κι αν του δώσεις ένα καλό τίναγμα, στην αρχή μπορεί να αρχίσει να στάζει, αν πας σε facelathering).
- Θα πρέπει κανείς να ξέρει, πως η Yaqi, τις διαστάσεις των θυσσάνων, τις αναφέρει πριν μπουν στο χερούλι. Δηλαδή, οι παραπάνω, αναφέρονται σαν 24mm και ο ασβός ως 22mm. Στην πραγματικότητα, τα μεν συνθετικά είναι 26mm, ο δε ασβός 24mm. Το ύψος του θυσσάνου μπορεί επίσης να διαφέρει από την πραγματικότητα για τον ίδιο λόγο.
- Τα πινέλα Yaqi, έχουν ένα glue bump στη βάση του θυσσάνου. Αυτό είναι για να δίνει backbone. Το πρόβλημα είναι πως κάποια πινέλα, της αρχικής παραγωγής και που πωλούνται ακόμα, έχουν υπερβολικά μεγάλο glue bump, που μπορεί να φτάσει το μισό του ύψους του θυσσάνου. Τα δικά μου, το αριστερό έχει 1cm, το δεξιό 1,5cm. Ανοίγουν χωρίς πρόβλημα, αλλά έχω δει άλλα που η κόλλα φτάνει στο μισό του ύψους, που γίνονται πολύ δύσκολα να ανοίξουν. Σε τέτοια περίπτωση, μη διστάσετε να το πείτε στο Aliexpress στον υπεύθυνο πωλήσεων της Yaqi και κατά πάσα πιθανότητα, θα σας προτείνει να σας στείλει ένα άλλο δώρο (το έχουν κάνει σε όλους τους Ιταλούς που ξέρω και είχαν το πρόβλημα αυτό). Τα νεότερα μοντέλα, έχουν αυτό το πρόβλημα πάντα λυμένο(υποτίθεται). Αυτά τα μοντέλα, κατά τον υπεύθυνο, είναι τα Sagrada Familia, το mysterious space και το Ferrari (το ασπροκόκκινο). Το πρόβλημα έχει λέει να κάνει με τις κλιματολογικές συνθήκες στο εργοστάσιο που καμιά φορά επηρεάζουν την ποσότητα της κόλλας.
- Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στην Ελλάδα, αλλά στην Ιταλία, δεν πληρώνεις τελωνείο, αν η αξία του εμπορεύματος είναι μέχρι 22 ευρώ. Υποψιάζομαι το ίδιο ισχύει σε όλη την Ε.Ε., γιατί και στην Αγγλία περίπου το ίδιο είναι σε λίρες. Εγω σε 2 πακέτα μέχρι τώρα, δεν είχα καμία ενόχληση από τελωνείο και μάλιστα στο 1, υπερέβην τα 22 ευρω. Θεωρητικά, τα τελωνεία εδώ μπορούν να σου ζητήσουν να τους στείλεις την απόδειξη πληρωμής για να δουν αν λέει ότι πλήρωσες πάνω από 22. Πρακτικά, αυτοί γράφουν shaving brush πάνω στο φάκελο και μέχρι στιγμής, δεν έχω δει κανέναν Ιταλό να του έχουν σταματήσει τα πινέλα στο τελωνείο. Συνήθως 2 πινέλα ανά πακέτο, στα εδώ τελωνεία τα αφήνουν ανενόχλητα.
- Όσον αφορά τα ίδια τα πινέλα, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα είτε με τον ασβό είτε με τα συνθετικά. Μπορώ να πω ότι τα συνθετικά με εξέπληξαν με την ευκολία που έκαναν παχια σαπουνάδα.

Ως χρήστης Omega S-brush (των μικρότερων μοντέλων, μην παιρνετε τα μεγάλα, είναι χειρότερα, γιατι εκσφεντονίζουν το σαπούνι σα σφεντόνες), είδα τεράστια διαφορά στη συμπεριφορά και επαναλαμβάνω, για μένα (αν και είμαι οπαδός του χοίρου), τα συνθετικά αυτά κάνουν σπατάλη την αγορά ακριβών ασβών, εκτός κι αν κάποιος έχει μεγάλη αγάπη με τους ασβούς ή τέλος πάντων έχει την "αρρώστια" να αγοράζει συνέχεια πινέλα.

Ελπίζω να είναι χρήσιμες οι πληροφορίες, μια που είδα ότι δεν είναι πολλοί οι χρήστες.

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 3 λεπτά 30 δευτερόλεπτα:
Κάτι άλλο που ξέχασα. Δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα, αλλά αν είναι, διαλέξτε μέθοδο αποστολής το "ePacket". Είναι εξπρές με tracking (τουλάχιστον στην Ιταλία) και αν δεν πέσει πάνω σε αργίες, φτάνει σε λιγότερο από 1 μήνα. Γύρω στις 20 μέρες. Ενώ το "Ali express standard", είναι απλό συστημένο, που είναι πολύ πιο αργό. Για tracking, κατά πάσα πιθανότητα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 17track.net και το track24.net, γιατί είναι πιο γρήγορα στην ανανέωση από του Aliexpress. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το σύστημα των ελληνικών ταχυδρομείων, γιατί μόλις προσγειωθεί στην Ελλάδα, κανονικά το παίρνουν τα ΕΛΤΑ και από κει και πέρα, εξαρτάται από το tracking των ΕΛΤΑ το τι πληροφορίες θα βλέπετε.

Τα πινέλα τα στέλνουν σε άσπρα χαρτονένια κουτάκια, που μετά τα βάζουν σε ναύλον αδιαφανή φάκελο. Ξέχασα να πω, πως τα χερούλια είναι πολύ καλά και βαριά. Πχ, το αριστερό κόκκινο πινέλο, το ζυγισα από περιέργεια και βγήκε 99 γραμμάρια. Δηλαδή νιώθεις το χερούλι βαρύ στο χέρι. Στο μέλλον, όλα τα πινέλα νέας παραγωγής, θα έχουν το πρόβλημα με την κόλλα λυμένο, όπως μου είπε ο υπεύθυνος πωλήσεων, αλλά ακόμα έχουν παλιό στοκ για πούλημα, οπότε μπορεί να σας τύχει ακόμα κάποιο από αυτά με την κόλλα που φτάνει στο μισό ύψος του θύσανου. Επίσης, κάποια μοντέλα χερουλιών στο μέλλον θα εκλείψουν, γιατί από ό,τι κατάλαβα δεν είναι 100% δικά τους σχέδια (μάλλον τα σχεδίσαν για κάποιον πελάτη και μετά τα κράτησαν και για τον ευατό τους) και θα πουλάνε μόνο δικά τους. Αλλά δε μου είπε ποια χερούλια θα είναι αυτά.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Ανανέωση 9/01/2019.

"Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε τα shave dens!" :D


Εικόνα

Άλλα 2 ίδια tuxedο (γιατί το καλύτερα χρώματα για να δένουμε με μαύρο, είναι κόκκινο και κίτρινο), συν 1 μικρό plissoft, που μου του στείλαν δώρο, γιατί είμαι καλός πελάτης και είχα ανοίξει κουβέντα ότι δεν παίρνω plissoft γιατί τα tuxedo έχουν πιο πολύ backbone και ο Κινέζος μου έστειλε δώρο το plissoft τους με το πιο πολύ backbone, οπως μου είπε, γιατί είναι μικρού διαμετρήματος (23mm) και κοντό (50mm με 1cm κόλλα). Το δοκίμασα στα γρήγορα, και όντως, δεν είναι floppy, επειδή ακριβώς είναι κοντούλικο και με κόλλα. Είναι καλό, αλλα πάλι τα tuxedo είναι καλύτερα. Οι κόλλες είναι ακριβώς στα ίδια επίπεδα με τα πρώτα.

Αναμένω και το τελευταίο πακέτο μου, με άλλα 2, που όμως αυτή τη στιγμή αγνοούνται (ένα best badger ίδιο με αυτό που ήδη πήρα και ένα Sagrada Familia , για να έχω και κιτρινόμαυρο tuxedo :D ). Ενώ τα είχα παραγγείλει όλα μαζί, το ένα πακέτο έφτασε, το άλλο δεν έχει καν φτάσει ακόμα Ιταλία.

Σου βγαίνει η πίστη στην αναμονή και μετά στην ουρά του ταχυδρομείου, αλλά, εγώ την καταβρήκα με τα tuxedo, οπότε είπα να στοκάρω για την υπόλοιπη ζωή μου. Και καλύτερα συνθετικά να βγουν, δε βλέπω το λόγο να πάρω. Τα tuxedo ήδη τα προτιμώ από τα 3 ειδών ασβούς που έχω. Οπότε, ας έχω και για τυχον σπασίματα ή ξεκολλήματα...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

"Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε τα shave dens!"
καλό! :text-+1:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Μόλις πήρα είδηση (το διάβασα σε ιταλικό φόρουμ), πως κάπου μεταξύ 1 και 8ης Ιανουαρίου, η Yaqi προέβη σε ριζική αύξηση των τιμών, με τα silvertip να φτάνουν τα 60 ευρώ. Ιταλός ζήτησε εξηγήσεις από τον εκπρόσωπο Yaqi. Η απάντηση ήταν:

"Dear Fabio, we sincerely thank you so much for your kind feedbacks for us. The reason why we increase the price is because we are beginning to get general agents in different coutries. We just got one in USA, who suggests us to increase the price so that we can leave enough profit for them. To be honest, YAQI is a new brand, we do not have much experience about getting agents and wholesalers. In order to leave enough profit for them, we decided to increase the price for some brushes as he suggested. Now you give us your feedbacks, we think it must represents most fans' thought, yes? Thank you so much for your valuable information, it is a big warning for us. It is really so valuable.
By the way, as you can see, the price we increased a lot is for the badger hair,we will revise them. But for the synthetic hair ones, we did not raise it so much, do you think the prices are reasonable? We would be very appreciated to receive your valuable suggestions. Thank you again, dear Fabio".

Στο μεταξύ, οι τιμές ξανακατέβηκαν (περιττό να σας πω τι απάντησε ο Fabio :D ). Φοβάμαι πως η Yaqi θα βαδίσει στα χνάρια του Frank Shaving, όπου μόλις έγινε γνωστή και πήρε δόξα, άρχισε να βαράει προς τα πάνω τις τιμές. Είναι γεγονός πως ακόμα είναι σε μια "naive" κατάσταση. Πχ εμένα ο υπεύθυνος μου έχει πει πως οι ίδιοι δε χρησιμοποιούν τα πινέλα τους, γι αυτό και δεν πήραν αμέσως πρέφα ότι μερικά βγαίνουν με υπερβολική κόλλα. Ή για παράδειγμα, δεν ήξερε τι είναι η "επιθετικότητα" στα ξυράφια. Μόλις πάρουν χαμπάρι, μάλλον οι "έμποροι" , όπως οι πιο πάνω, θα τους "πείσουν" να ανεβάσουν τις τιμές. Πχ, στο ιταλικό Αμαζον, πωλείται μόνο το μικρό 22mm plissoft, από άγγλο reseller, προς 20 ευρω. Όταν στο aliexpress το πινέλο αυτή τη στιγμή κάνει 6,70 ευρώ. Λογικό είναι ο έμπορος του Αμαζον να προγγάει τη Yaqi να ανεβάσει τις τιμές της...

Προσέχοντας τις ημερομηνίες στο ιταλικό φόρουμ, η αύξηση των τιμών μάλλον έγινε την 8η Ιανουαρίου και διήρκεσε 1 μέρα.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τα συνθετικά του πάντως από την περασμένη Δευτέρα ανέβηκαν 3 ευρώ . Όχι όλα , κυρίως τα Tuxedo.
Και κάποια νέα μοντέλα που θα βγουν σύντομα.





Προστέθηκε μετά από 21 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
Παιδιά μόλις τώρα είδα ότι ξανακατέβασε και τις τιμές των συνθετικών. Μέχρι χθες βράδυ ήταν αυξημένες πάντως .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Σήμερα έχουν βάλει έκπτωση 10% στα περισσότερα μοντέλα τους. Πάντως έχεις δίκιο Άκη, τα πρώτα πινέλα μου, τα πήρα γύρω στα 6,5 ευρώ το ένα (σε μέρα εκπτώσεων, συν ταχρυδρομικά) και τώρα τα έχουν πάει 10 και βάλε (προ εκπτώσεως). Είναι φυσιολογικό να ανεβάσουν τις τιμές σιγά σιγά. Έτσι κάνουν όλοι οι Κινέζοι όταν χτίσουν όνομα. Οι άνθρωποι ακόμα ψάχνονται. Εγώ έδωσα στον εκπρόσωπό τους λινκς για να καταλάβει τι είναι επιθετικότητα ξυραφιών και μου είπε πως μέχρι τώρα εστίαζαν στην αισθητική, τώρα θα προσέχουν περισσότερο και τη λειτουργικότητα. Του έδειξα το Maggard VA και ύστερα από ώρα μου είπε πως και το δικό τους τελικά είναι όντως το ίδιο, ενώ το άλλο που ρώτησα αν είναι αντίγραφο του DE89, μου είπε πως μάλλον δεν είναι,γιατί το κάναν πρώτα για έναν πελάτη τους στην Αγγλία. Επίσης, ακόμα ψάχνονται όσον αφορά το μάρκετινγκ. Όσο πουλούσαν μόνο μέσω του Aliexpress, λογικό ήταν να κρατάνε χαμηλες τιμές. Τώρα όμως, αρχίζουν να έχουν resellers και ψάχνουν και οι ίδιοι για wholesalers στην Ευρώπη. Γι αυτό μου είπε πως θα έρθουν στη φετινή Cosmoprof της Bologna (διεθνής έκθεση), προς αναζήτηση ευρωπαίων wholesalers.

Όπως είπε στο Fabio παραπάνω, οι wholesalers (για την ώρα αμερικάνοι), τους πίεσαν για αύξηση των τιμών. Αυτό, όσο αποκτάνε περισσότερους resellers και wholesalers, θα χειροτερεύει, γιατί η πίεση θα πολλαπλασιάζεται. Όπως προείπα, στο ιταλικό Άμαζον, εμφανίστηκε το black marble πινέλο το 22mm, με retailer την αγγλική "manly stuff" για 20 ευρώ, όταν σήμερα, στο Ali, με έκπτωση, το πουλάνε κάτω από 6. Σήμερα κοιτάζω ξανά στο Amazon, εξαφανίστηκε το πινέλο. Είχε 3 review μέχρι τώρα. Ο Ιταλός πχ, που στα φόρουμ κάθεται και κάνει απλή μέθοδο των τριών για να δει αν είναι φθηνότερο το κόστος ανά ξύρισμα με Proraso ή με Palmolive (δηλαδή, αστεία πράγματα), δε θα πάει να δώσει 20 ευρώ στο Manly Stuff, όταν με 10 ευρώ, το παίρνει από Kίνα (αν το ξέρει). Λογικό είναι ο Manly Stuff, μετά να γκρινιάζει και να λέει στη Yaqi, "ανεβάστες ρε τις τιμές σας, πώς θα πουλήσω εγώ;".

Τα χερούλια στα βίντεο, επειδή το ρώτησα, δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνουν. Παίζεται αν θα τα φτιάξουν αυτά ή αυτό:

Εικόνα

Γιατί μου είπε, δεν τους συμφέρει οικονομικά να βάλουν σε μαζική παραγωγή και τα 2. Επίσης μάλλον θα μπει σε παραγωγή, αυτό:


Εικόνα

Από πότε; Μάλλον από Μάρτιο και μετά. Αυτά μου τα είπε προ 5 λεπτών.

Δυστυχώς, ΔΕ βλέπω να αποφεύγω τον πειρασμό και να παίρνω ακόμα 1-2... :d

Προστέθηκε μετά από 37 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
Αν είναι δυνατόν! Πριν 10 λετπά κοίταξα και είχαν 10% εκπτώσεις. Ξανακοιτάω τώρα και έβαλαν και 20%. Είναι αυτό, ότι ακόμα δεν ξέρουν τι να κάνουν...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Να βρε πινέλο για το φόρουμ μας! Πχιότητα, φθήνια και Ελληνοπρεπέστατα χρώματα!
Για σκεφθείτε το λίγο... κάτσε καλά LE- Men's only 2018.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Ειναι ακριβως το custom πινελο που μου ειχε φτιαξει ο ThatDarnRob πριν ενα χρονο με tuxedo knot.
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

https://www.aliexpress.com/store/produc ... b0f65zA8cs

24αρι two band fan shape με 20κάτι $ απλά ετοιμάζουμε ομαδική ;)
if you have a great shave you have a great day
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”