Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιατί οι οπαδοί τους αυξάνονται Ιάσονα ... Οπότε πάνε στα σίγουρα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Συμφωνω πληρως Ακη!

Απλως υπαρχει παντα η πιθανοτητα στο εγγυς μελλον να βγει αλλος κινεζος με καλυτερο συνθετικο και να τους παρει την πελατεια, ο ασβος οπως και να το κανουμε ειναι μια ξυριστικη σταθερα με σιγουρους πελατες.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εγώ προσωπικά το συνθετικό που έχω δοκιμάσει κράτησε όλο το νερό στην βάση και όταν άρχισα να βρέχω το πρόσωπό μου με αυτό το νερό έφυγε από εκεί... και έμεινε ένα ελαφρός "βρεγμένο" πινέλο...
Δεν μου άρεσε καθόλου... βέβαια το lather που δημιούργησε ήταν αρκετά καλό...
Δεν ήταν όμως yaqi... Επιφυλάσσομαι μελλοντικά να αγοράσω ένα και να του κάνω ένα τεστ ντράϊβ...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

akis_peiraias έγραψε: 13 Ιαν 2018, 19:12 Γιατί οι οπαδοί τους αυξάνονται Ιάσονα ... Οπότε πάνε στα σίγουρα!
Τα συνθετικά είναι φθηνά, οι τρίχες αθάνατες και μηχανικά, δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν. Έχω διαβάσει Ιταλό να λέει "θα πάρω άλλα 2, να τα δώσω στους γιους μου όταν μεγαλώσουν. Τι θα πάθει το πλαστικό μέχρι τότε; Tiποτα".Ένας έχει πάρει 10 ή 12, συν μερικούς ασβούς.

[mention]Iasonas[/mention]

Αν γίνει αυτό, κατά πάσα πιθανότητα θα αναπροσαρμόσουν τη γραμμή παραγωγής τους. Μέχρι τότε, καβαλάνε το κύμα της μόδας... To θέμα είναι, πως όσο βελτιώνεται η τρίχα, τα περιθώρια δραστικής βελτίωσης μειώνονται. Πχ, εμένα κι αν μου πεις ότι αυτά θα είναι τα τελευταία συνθετικά που θα χρησιμοποιήσω στη ζωή μου, δε με πειράζει καθόλου. Εγώ τα πινέλα τα βλέπω ως μέσα για να μη γίνεται ρουτίνα το ξύρισμα. Δεν έχω "αγαπημένο" πινέλο, με την έννοια ότι θα ξυριστώ διπλάσιες φορές μ αυτό. Τα έχω σε σειρά, το καθένα με τη σειρά του χρησιμοποιείται.

Ούτε μου κάνει κάτι ο ασβός. Εμένα η υπερβολική απαλότητα δε μου λέει κάτι. Ο ακριβότερος ασβός που πήρα έκανε 35 ευρώ. Παραπάνω δεν έδινα ούτε με σφαίρες. Γιατί περίμενα ότι περνώντας από γουρούνι σε ασβό θα έλεγα "πω πω, τι θαύμα είναι αυτό" και τελικά θαύμα δεν είδα. Αυτό που εκτιμώ περισσότερο στον ασβό είναι ότι κρατάει πολλή σαπουνάδα και σε μικρό διαμέτρημα. Κατά τα άλλα, το Yaqi το θεωρώ ένα είδος υβριδίου μεταξύ απαλότητας ασβού και backbone γουρουνιού. Με τη διαφορά, πως το Yaqi, όντας συνθετικό, μπορώ να το βασανίσω αλύπητα. :D
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ακριβως, εχει να κανει με το τι ασβος εχει περασει απο τα χερια καθενος.

Και οι 4 ασβοι που εχω ειναι απο το πανω ραφι (για τα δικα μου δεδομενα παντα). Καποιος που μπορει να μην εχει δοκιμασει καλο ασβο λογικο ειναι να βαλει ψηλα στην λιστα του ενα tuxedo, το θεμα ειναι ποσοι θα αλλαζαν ενα Rooney, M&F, Simpson, Thater, Shavemac κτλπ για ενα συνθετικο.

Ολα βεβαια που λεμε φιλοσοφικα ειναι γιατι αλλο ενα πινελο των 10 ευρω κι αλλο ενα των 300.

Μπορει βεβαια οταν ερθουν τα yaqi μου ν αλλαξω γνωμη!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

akis_peiraias έγραψε: 13 Ιαν 2018, 10:14 Για τους μαύρους συνθετικούς θυσάνους στυλ game changer του συγκεκριμένου γνωρίζει κάποιος να μας πει κάτι?
Άκη αν και είναι θέμα γούστου,σε σχέση με τους tuxedo είναι λιγότερο απαλός στην αφή και (λόγω βαφής) αλλά υστερεί αρκετά σε backbone ο θύσανος.

Μιλάω πάντα για τους αυθεντικούς θυσάνους,για αυτούς που πουλάει το 'κινέζικο αγόρι' είναι άλλο κεφάλαιο,μην ψάχνετε να βρείτε άκρη,διότι δεν πρόκειται,
συμφέρουν μεν αλλά μην περιμένεις να πάρεις αυτό που σου λέει δε,είναι πολύ μεγάλο το θέμα αυτό,με τα υπέρ και με κατά του...

^ Ανδρέα για κάποιο Ω μιλάς;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Tony τις μυστικές διαδρομές της πλαστικής ίνας πιστεύω είναι κάτι που δεν θα μάθουμε ποτέ με σιγουριά :D
Οπότε ούτε ξέρουμε τι χρησιμοποιούν τα μεγάλα ονόματα και πότε δεν θα μάθουμε από που αγοράζουν για ευνόητους λόγους, αν και είμαι σίγουρος ότι τα μεγάλα ονόματα θέτουν υψηλά στανταρτς ακόμα και αν θα αγοράζουν ίνα ή ολόκληρα πινέλα ή θύσανους από Κίνα .
Όπως και αν οι λαβές του Yaqi είναι ρητίνη ή όχι , εκτός αν κάποιος στείλει μια στο Γενικό Χημείο του Κράτους. Τώρα αν ο μαύρος θύσανος δεν έχει το backbone του Tuxedo δεν ξέρω αν θα μου αρέσει... αν και κάποιοι από αυτούς ίσως σορτάρονται σε χαμηλά loft για αυτό το λόγο ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι Άκη είναι ένας Κυκεώνας οι θύσανοι,που βέβαια αν κάποιος το ψάξει βαθύτερα και σοβαρότερα θα βρεί άκρη πιστεύω.!

Όσο για τις λαβές του Yaqi φίλε,ναι είναι ρητίνη 100%,και όχι θερμό-πολυεστερικές (πλαστικές),και κατά την γνώμη μου δε,ωραιότατες και από άλλες που είναι επώνυμες και ακριβότερες,μέχρι στιγμής βέβαια όλα αυτά,και για την τιμή που τα πουλάει,δεν νομίζω πως χρειάζονται άλλες συζητήσεις απλά δοκιμές... :whistle:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

[mention]Tony[/mention] Αν αναφέρεσαι σε εμένα μιλάω για αυτό...
https://www.apshaveco.com/listing/52071 ... on-handvat
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι Ανδρέα εσένα ρωτούσα,με την περιγραφή που έκανες μπερδεύτηκα και νόμιζα πως δοκίμασες με συνθετικό της omega...

Είναι ένα από τα αρνητικά της συνθετικής τρίχας-ίνας,που δεν μπορεί να απορροφήσει νερό σαν την φυσική,για αυτό 'έφυγε' το νερό,και εμένα είναι η αλήθεια ότι με ενοχλούσε στις αρχές αυτό,ειδικά στο ότι ιταλική μέθοδος με συνθετικό δέν...τελικά όμως με κέρδισε σε όλα τα υπόλοιπα... :)

^Τώρα που έβαλες το πινέλο κατάλαβα,αυτό που δεν σου άρεσε είναι tuxedo θύσανος αυθεντικός,οπότε η όποια μετάβαση γίνει πχ,σε yaqi ή κάποιο άλλο συνθετικό μπορεί να μην σου αλλάξει την γνώμη,(μπορεί λέω) αλλά προσοχή εθίζει αν το χρησιμοποιείς συχνά και σε αυτές τις τιμές ... :think: :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”