Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Κι οταν δεν ειχε καθολου νερο και ειμασταν αξυριστοι μας ελεγαν οι παλιοι<< Εχει πορτοκαλαδες στο ΚΨΜ ,ρε γκαβά>>.Και μας βγαζαν στον <<τακο>>,τα κ@λόπαιδα...
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Η πιο αργοπορημένη παρτίδα πινέλων (μάλλον γιατί οι Κινέζοι είχαν Πρωτοχρονιά το Φεβρουάριο), επιτέλους έφτασε:


Εικόνα

Οι 2 ασβοί είναι 2 band. Ο αριστερός υποτίθεται 24άρης, τον βγάζω με το μάτι 25άρη. Ο άλλος είναι μάλλον 27mm, μπαίνει μετά βίας στο 27mm Ομεγα brush stand που έχω και είναι αυτός που μου στείλαν δώρο. Ο αριστερός είναι άπλυτος. Ο δεξιός είναι πλυμένος και όχι ακόμα εντελώς στεγνωμένος (και αχρησιμοποίητος), οπότε δεν έχει ανοίξει ακόμα τελείως. Οι τρίχες, τουλάχιστον στην αφή, μοιάζουν πανομοιότυπες με το best badger Yaqi που είχα, με τη διαφορά ότι στα 2 band, η κορυφή φαίνεται να είναι λίγο πιο άσπρη. Αλλά δε νομίζω να έχουν σοβαρή διαφορά. Το δεξιό είναι πλήρως διαφανές στο κάτω μέρος, απλά κάνει αντανάκλαση το φως και μοιάζει σα να έχει άλλο χρώμα. Μάλιστα, σε σχέση με το Sagrada, το υλικό μοιάζει πιο συμπαγές και βαρύ, ενώ το Sagrada μοιάζει πιο "πλαστικό". Αυτό μοιάζει σχεδόν σα να κρατάς γυαλί στο χέρι. Είναι λίγο "κοριτσίστικο" σα χρώμα, αλλά όπως λέει κι η παροιμία, όταν σου χαρίζουν γάιδαρο, δεν τον κοιτάς στα δόντια. :D Το άλλο είναι το γνωστό κόκκινο χερούλι, που το έχω και σε 2 tuxedo και το θεωρώ πολύ καλό χερούλι, γιατί έχει πλατιά βάση και άρα μεγάλη ευστάθεια και δεν είναι υπερβολικά μακρύ, με αποτέλεσμα να το θεωρώ πολύ καλό για facelathering. To barber το μεσαίο είναι μεν άνετο, αλλά είναι λίγο μακρύ, περισσότερο για bowl lathering. Αν και στο facelathering δεν έχει πρόβλημα. Απλά, το κόκκινο το θεωρώ καλύτερο.

Το plissoft (24αρι στα χαρτιά, που μάλλον είναι 26αρι), έχει μεγαλύτερο θύσανο από το μικρο κοντοστούπικο Plissoftάκι που είχα, με αποτέλεσμα να είναι στο χέρι πολύ πιο μαλακό και "λουσάτο" (luxurious). Επειδή βαριέμαι να ξαναπαραγγέλνω από Κίνα, τελικά παρήγγειλα κι άλλο ένα 22άρι με το ίδιο χερούλι από το Αμαζον, στα διπλά λεφτά (14ευρώ), αλλά τουλάχιστον δε θα περιμένω 40 μέρες. Έτσι για να έχω μεγαλύτερη εναλλαγή σε σχέση με τα tuxedo και επειδή δεν έχω silvertip ασβό, να έχω και μια μεγαλύτερη ποικιλία συνθετικών μαλακών πινέλων.

Και με αυτά, έκλεισα (ελπίζω) τη "συλλογή" Yaqi. :D

Προστέθηκε μετά από 27 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Παρεμπιπτόντως, ο Ιταλός με τον ελαττωματικό θύσανο, αποζημιώθηκε πλήρως από το Αλι, συμπεριλαμβανομένων των ταχυδρομικών. Τουλάχιστον είναι καλό να ξέρει κανείς πως υπάρχει μια έξτρα ασφάλεια.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Λοιπόν, ύστερα από πολλή σκέψη, καταλήγω στο εξής: Από τα Υαqi badgers, δεν έχω κανένα παράπονο. Μάλιστα το μωβ 2band, τώρα που έχει σχεδόν στεγνώσει, είναι ΠΟΛΥ πυκνό. Πιο πυκνό από το Yaqi best που είχα και που ήδη είχε πολύ backbone. Καμία σύγκριση με την πυκνότητα και το backbone του Edwin jagger best 23mm που έχω. To Edwin Jagger το βλέπεις και το λυπάσαι.

Από τα συνθετικά, τελικά το "χειρότερο", αν μπορώ να πω, είναι το 24άρι Sagrada. Γιατί ο θύσανος είναι σχετικά μικρός και κοντός και έχει πάντα τη συνήθη κόλλα, με αποτέλεσμα το backbone να είναι στα όρια του φυσιολογικού για τα δικά μου γούστα, παρότι μου αρέσει το backbone. Δηλαδή έχει τόσο backbone που σε μερικές στιγμές, το νιώθεις να μην ανοίγει εντελώς φυσιολογικά. Επειδή το έβαλα σήμερα στη rotation μετά το ξύρισμα, έβγαλα ένα από τα 2 χοιρινά... Γιατί το backbone, μου θυμίζει αυτό ενός καινούριου Omega Pro, που δεν έχει "σπάσει" ακόμα. Οπότε θα ήταν σα να έχω 3 χοιρινά στη rotation. Δεν είναι κακό πινέλο, απλά θεωρώ, όλα τα άλλα yaqi συνθετικά που έχω καλύτερα, συμπεριλαμβανομένου του μικρού κοντούλικου plissoft. Από την άλλη, από άποψη αφρισμού, για μια ακόμη φορά, τρομερό. Έβαλε κάτω το Proraso Λευκό στο βαζάκι και του άλλαξε τα πέταλα. Εκεί που ακόμα και με τα χοιρινά, στον ίδιο χρόνο φορτώματος, δε θα μου έφτανε η σαπουνάδα και θα έπρεπε να ξαναφορτώσω, αυτό έβγαλε άνετα 4 περάσματα με την ίδια ποιότητα όπως το 1ο πέρασμα. Είναι ένα πινέλο, να το πιάνεις και να ξεσπάς πάνω του. :D

Κατάληξη: Από εκεί που είχα rotation: 2 χοιρινά, 2 ασβούς, 1 συνθετικό, πλέον με λύπη και έκπληξη, περνάω σε 1 χοιρινό, 2 ασβούς, 1 Yaqi συνθετικό και 1 Sagrada. Το οποίο Sagrada θα μείνει μονίμως στη rotation, στο ρόλο 2ου χοίρου. Γιατί μπορεί να είναι το "χειρότερο" Yaqi μου, αλλά με τόσο backbone και τέτοιες επιδόσεις αφρισμού, δεν έχω πια λόγο να κρατάω 2ο χοιρινό στη rotation... Αφήνω πως ενώ τα χοιρινά μου μαδάνε, από τα συνθετικά, μόνο ένα, έχει χάσει 1 τρίχα κι αυτή στο 1ο ξύρισμα, πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν ήταν όντως κολλημένη ή απλά είχε μείνει πάνω στο θύσανο.

Πάντως, με οποιοδήποτε συνθετικό, κάνω ευκολότερα και καλύτερη σαπουνάδα από οποιοδήποτε άλλο , για την ίδια ποσότητα σαπουνιού.

Αντίο, φίλε χοίρε! :D
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Όποτε με ένα Yaqi συνθετικό με 30mm θυσανο, πρεπει να ξυριζεις δεινόσαυρο λογικά.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Randyman[/mention] . Δεν ξέρω μήπως ο μεγάλος θύσανος απαιτεί και πιο πολύ σαπούνι. Γιατί εμένα όλα τα συνθετικά είναι σε πραγματικές διαστάσεις 23-26 (22-24 κατά τη Yaqi). Στα μεγέθη που έχω εγώ, η γνωστή ποσότητα μεγέθους αμυγδάλου σε κρέμα ή 50 sec φορτώματος Proraso λευκής, αποδίδει πολύ καλύτερη σαπουνάδα, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα, σε σχέση με ασβούς ή με χοίρους. Μπορεί να έχει σχέση και με τον τρόπο που φτιάχνω σαπουνάδα, δεν ξέρω. Δηλαδή το πόσο αρχικά βρεγμένο πινέλο έχω, πόσο νερό προσθέτω, κλπ.

Αλλά, για όπως θέλω εγώ τη σαπουνάδα και με την τεχνική που έχω, δεν υπάρχει σύγκριση. Όταν πιάνω Υaqi συνθετικό, είναι σα να με βάζεις στον αυτόματο πιλότο. Δεν αγχώνομαι αν θα φτάσει η σαπουνάδα ούτε αν θα έχει γίνει πιο λεπτή στο τελευταίο 1 1/2 πέρασμα. Είναι τα πιο dumb-proof πινέλα που έχω. Για τους χοίρους, προληπτικά βάζω περισσότερο προιόν. Πάλι με τους ασβούς, εξαρτάται από το τι χρησιμοποιώ. Πχ το Edwin Jagger best, συνήθως έχει πρόβλημα στο τελευταίο 1 1/2 πέρασμα στην ποιότητα της σαπουνάδας. Και στους ασβούς, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, προτιμάω να βάζω λίγο παραπάνω, ειδικά αν είναι το EJ best. To EJ pure, συμπεριφέρεται καλύτερα. Τα Yaqi badgers γενικά αποδίδουν καλύτερα (ίσως γιατί είναι πυκνότερα και με πιο πολύ backbone), αλλά κι αυτά δεν είναι πάντα με στάνταρ συμπεριφορά. Ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο που φτιάχνω σαπουνάδα, δεν ξερω, απλά είτε με plissoft είτε με tuxedo, δε μπορώ να κάνω "λάθος" στη σαπουνάδα.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το 30ρι παντως ακόμη κι αν το φορτωσεις λίγο παραπανω θα δώσει αυτό που πρεπει πιστευω.Εχω κουραστει να ξανά φορτώνω με χοιρο από το σαπουνι για 3ο και 4ο περασμα..
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Randyman[/mention] Εγώ όσο έκανα bowl lathering, με τους χοίρους δεν είχα πρόβλημα με τη "στάνταρ ποσότητα σαπουνιού". Αλλά από τότε που πέρασα σε facelathering, τα πράγματα άλλαξαν. Δηλαδή, αυτό που λένε πολλοί, ότι στο facelathering χρησιμοποιείς λιγότερο προιόν, εγώ δεν το είδα. Το αντίθετο είδα. Και, όπως και συ, άρχισα να βλέπω το πινέλο να "στεγνώνει" στα τελευταία 1 1/2 περάσματα (κάνω 3 1/2 περάσματα) και να ξαναφορτώνω. Και το είδα και σε ασβούς. Αλλά περισσότερο στα χοιρινά και το είδα και στην Sbrush. Με τα Yaqi, ακόμα και το μικρό 23άρι, δεν έχει πρόβλημα για 4 περάσματα, με σαπουνάδα που διατηρεί την ποιότητα.

Παρεμπιπτόντως, εδώ σύκριση θύσανου του ΕJ best 23mm αριστερά με το μωβ 2 band Yaqi, τώρα που στέγνωσε:

Εικόνα

Και να σκεφτείς πως το EJ είναι το ακριβότερο πινέλο μου (35 EUR). Παρεμπιπτόντως, από backbone δεν υπάρχει σύγκριση. Το EJ το φυσάς και πέφτει, που λέει ο λόγος. Ούτε στο χερούλι υπάρχει σύγκριση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πως να υπαρξει συγκριση σε ενα πινελο best με ενα 2band στο θεμα του backbone ?
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Δεν ξέρω, απλά το Yaqi best με το Υaqi 2 band μοιάζουν στο backbone. Επίσης το EJ pure που έχω, έχει καλύτερο backbone από το EJ best. Αυτά έχω, αυτά βλέπω...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μα δεν διαφωνω - τα 2band φτιαχτηκαν για να εχουν αυξημενο backbone. Και συμφωνω και στη συγκριση pure και best που κάνεις οσον αφορα το backbone :)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”