Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Randyman έγραψε: 20 Μαρ 2018, 23:26 @Omegaman Ρε μορτη, ειλικρινά φαίνεται ότι το κατέχεις το θέμα πινέλο και ιδιαίτερα το συνθετικό.

Αυτά που σκέφτομαι για τα πινελα τα βλέπω γραμμένα από κάτω. Πως το κάνεις αυτό? Ουτε μια φορά δεν έχεις γράψει κάτι ασχετο η αρλούμπα.

Πάντως ο θυσανος του κτηνους που πηρα πρεπει να δίνει παχυ και κρεμώδη αφρό για 10 περασματα, οχι σαν τους χοίρους που μου εχουν βγάλει την πίστη. Yaqi power 💪

Επιπλέον είναι τέτοια η αίσθηση και η στιβαρότητα του πινελου που δε θέλω να ξαναδώ ασβός η χοιρο μπροστά μου.
Χαχα! Μπα, δεν είμαι ειδικός στα πινέλα, αφού ούτε έχω πολλούς τύπους και ούτε προτίθεμαι να πάω σε αιώνιο κυνηγητό. Αλλά σε αντίθεση με τα περισσότερα πράγμτατα στο ΠΞ, που είναι υποκειμενικά, στα πινέλα, σε σύγκριση μεταξύ ορισμένων μοντέλων που έχω, υπάρχουν μερικά αντικειμενικά χαρακτηριστικά που βγαίνουν με απευθείας σύγκριση. Πχ, με στεγνά πινέλα σε splay το ένα απέναντι στο άλλο, βλέπω ότι Yaqi 27mm 2band> Omega 80266 > Yaqi tuxedo. Με μικρές διαφορές. Αν σκεφτεί κανείς πως το γουρούνι άπαξ και το μουσκέψεις μαλακώνει περισσότερο από το tuxedo, είναι προφανές ότι και τα 3 έχουν backbone γουρουνιού.

Έπειτα, στο φόρτωμα, λίγο πολύ κάνω πάντα το ίδιο. Ειδικά στην κρέμα, τη μέτρησα κιόλας χθες, βάζω περίπου 2,5cm Arko αυτό το διάστημα. Όταν βλέπεις ότι με την ίδια μέθοδο, το μεν Tuxedo διατηρεί αφρό για 4 περάσματα άνετα, ενώ τα άλλα αγκομαχούν και το βλέπεις ξανά και ξανά, ε, δε μπορεί να είναι τυχαίο. Το ίδιο ισχύει με το Proraso μπωλ που επίσης διατηρώ στη rotation σταθερά αυτόν τον καιρό. Με άλλα πινέλα, φορτώνω 50 δεύτερα και πάλι δε φτάνει ο αφρός στο τέλος. Με το tuxedo, σταματάω να φορτώνω και νωρίτερα, γιατί αρχίζει και στάζει αφρό το μπωλάκι. Αυτό επιβεβαιώνει και το ισχυρό backbone και ότι οι τρίχες του φορτώνουν πολύ εύκολα και αποτελεσματικά, μάλλον γιατί δε λυγίζουν εύκολα στην άκρη της τρίχας.

Και επίσης, όπως λες και εσύ, δε μπορεί να είναι τυχαίο που με το συνθετικό βγαίνει αμέσως μια παχιά σαπουνάδα στο πιτς φυτίλι... Εγώ διατηρώ τα άλλα πινέλα στη rotation, όχι γιατί είναι καλύτερα από τα Yaqi στην απόδοση, αλλά αποκλειστικά για την διαφορετική εμπειρία τεχνικής και facefeel, γιατί αλλιώς, ακόμα και το καλύτερο πινέλο, αν το χρησιμοποιούσα καθημερινά, θα το βαριόμουν. Σα να έχεις κάθε μέρα Χριστούγεννα ένα πράγμα. Ε, κάποια στιγμή, όσο ωραία και να είναι τα Χριστούγεννα, θα τα βαρεθείς, αν τα γιορτάζεις κάθε μέρα. :D
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Για πες τωρα, τα ApShave τα βρισκεις πολυ ανώτερα των Yaqi?
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Randyman[/mention] Πού να ξέρω ο δυστυχής, δεν έχω ΑPshave. :D Και να είναι ανώτερα, για μένα τα 8 Yaqi είναι υπέρ-αρκετά. Αφού αποδίδουν καλύτερα και από τους ασβούς που έχω, τι να τα κάνω και τα APShave. Νισάφι. Εδώ σε λίγο θα είναι σα να λες : "Α, χάλια η Μερσεντες μου! Πέρασε μια Φεράρι δίπλα!". :D Εγώ μια χαρά είμαι με τη Μερσεντές, δε χάνω τον ύπνο μου για Φεράρι. :D
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Τιμια για τα λεφτα τους τα Κινεζακια , δεν λεω και κανουν την δουλεια τους οπως και οι χοιροι και τα αλογισια. :clap:
Αλλα βρε ομορφοπαιδα, το να τα συγκρινουμε και δη με καλους ασβους ειναι too much. :omg
Και δεν μιλαμε καν για Muhle silvertip synthetic !!! (τα οποια ειναι ακρως εθιστικα)

Ειπαμε....μην τα ισοπεδωνουμε και ολα... :confusion-shrug:
«Ειρήνη υμίν»
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τάσο, με την ελάχιστη εμπειρία μου με τα yaqi, δεν θα τα έβαζα σε σύγκριση ούτε με έναν καλοστρωμένο χοίρο.
Η δύναμη του πινέλου είναι στο να δημιουργεί καλό αφρό και να τον απλώνει σωστά. Εκεί ας πούμε το kent τα πατάει στο λαιμό.
Αν θέλαμε απλά ένα πινέλο να χαϊδευόμαστε, υπάρχουν αυτά που βάζουν μακιγιάζ οι γυναίκες.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Σιγουρα Μιχαλη τα συνθετικα δινουν ευκολο φορτωμα και καλο αφρισμα.
Αλλα το ιδιο κανουν και οι ασβοι και οι στρωμενοι χοιροι.
Υπαρχει και η αισθηση στο προσωπο ομως και η απαλοτητα που οι ασβοι τουλαχιστον υπερεχουν πολυ.
BTW τα πινελα μακιγιαζ ειναι ολα συνθετικα :P

ΥΓ. τα Muhle silvertip ειναι τρομερα και πιστευω τα μονα αυτην την στιγμη που πλησιαζουν τα φυσικα.
καλυτερα αντι για 3, 5 10 yaqi Vigshaving Tzaki Tsan κλπ , να ριξουμε καμια ματια προς τα κει
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τάσο μου. τα Yaqi σε σχέση με το Kent π.χ. δεν δίνουν εύκολο φόρτωμα και καλό άφρισμα.
Εγώ σίγουρα θα πόνταρα σε ένα Muhle silvertip αν ήθελα ντε και καλά συνθετικό.

Δεν λέω, όμορφο handle αλλά το βασικό, ο θύσανος δεν μου είπε τίποτα.
Επίσης, έχω την ιδέα ότι το handle παραείναι βαρύ. Ειδικά του μεγάλου, και θα είναι κουραστικό.
Βέβαια δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ακόμη, γιατί από μόνα τους 10+ test lathering και ένα ξύρισμα που έκανα είναι ικανά να σε κουράσουν ακόμη και αν σηκώνεις φτερό. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το Muhle Silvertip το φανταζομαι ελατήριο όμως. Το δικό μου 30ρι Yaqi έχει όντως βαρύ χερούλι, αλλα φίλε σε πνίγει στον αφρό. Τον δίνει όποτε πρέπει και κρατάει και αφρό μέσα κάμποσο. Με τη speick έβαλα από συνήθεια παραπάνω κρέμα και έγινε χαμός, αλλά είχα και αρκετό νερό και βγήκε υδαρής αφρός κάπως. Επίσης συγκρατεί πάρα πολύ νερό και δε του φαίνεται. Οσο για face feel, backbone semogue 620 αλλά απαλότητα αξεπέραστη. Κανένα brush burn σε κανένα πέρασμα. Ο αφρός που δημιουργεί απλά μαγικός.
Δε μετανιώνω που πήρα το 30mm, τα πιο μικρά ίσως δυσκολεύονται στο splay, αυτό εδώ καθόλου. Ξέβγαλμα πανεύκολο στέγνωμα την ίδια στιγμή ΕΝΤΕΛΩΣ. Θεική πυκνότητα, δεν ξέρω τι άλλο να ζητήσω πραγματικά.

Ακριβό ναι, αλλά τα αξίζει θεωρώ. Το καλύτερό μου πινέλο ως τώρα μακράν από το δεύτερο 620.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28005 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Κύριοι YMMV ;)
Εχω το Kent Infinity Silvertex, (αν μιλάμε γι'αυτό βέβαια), εδώ και τρία χρόνια. Εχει πέσει ήδη σε αχρηστία.
Η άποψή μου είναι ότι μπροστά στο τύπου tuxedo Yaqi, είναι "πτώμα". Το χρησιμοποιούσα μέχρι πριν ένα χρόνο και βάλε, μόνο με κρέμες,
Στά σαπούνια ποτέ δεν κρατούσε πάνω από 2 περάσματα αφρό.
Γιά το 3ο πέρασμα και μερικές φορές και γιά το 2ο, ξαναφόρτωνα. Το αντικατέστησα με το Razorock ivory 22mm, που κάνει μιά χαρά δουλειά.

Τα Yaqi (τύπου tuxedo) είναι φτηνά πινέλα, σίγουρα δεν υπάρχει σοβαρό QC, αλλά εάν δεν πέσεις σε ελαττωματικό, τότε είναι vfm.
Δύο έχω (24mm και 26mm), και κάνουν τη δουλειά τους μιά χαρά και στο φόρτωμα και σε splay και σε κινήσεις βαψίματος.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

[mention]Tzimisce[/mention] για τα Yaqi μπορεί ο καθένας (ανάλογα με την εμπειρία του) να εκφέρει διαφορετική άποψη . ΔΕΝ υπάρχει όμως περίπτωση να μην φορτώνει εύκολα . Σαπούνια τύπου MWF που θεωρητικά είναι δύσκολα τα Yaqi τα λιώνουν .
Όσο για το αν είναι κάτω όπως είπες και από τα πινέλα του Σκλαβενίτη (έχω και τέτοια ) η δική μου άποψη είναι ότι δεν έχουν καμία σχέση και όχι μόνο γιατί το ένα είναι συνθετικό και το άλλο γουρούνι . Προφανώς σου αρέσουν τα πιο scratchy πινέλα.
Για το Kent έχω ίδια άποψη με το Γιάννη από πάνω !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”