Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Στο επόμενο ξύρισμα θα δοκιμάσω το faena, βέβαια είναι η μέρα με την νύχτα...
Το μισό πινέλο είναι μην πω το 1/3... :D αλλά και και τα άλλα χαρακτηριστικά είναι εντελώς διαφορετικά.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Iasonas[/mention]

Θα βγει σε μαζική παραγωγή και το άσπρο με γαλάζιο.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Στο δικό μου Big Size 26mm (καρπουζί) δεν έχει γραμμένη τη φίρμα στον πάτο του πινέλου. Συμβαίνει και σε άλλους που έχουν πάρει το ίδιο; Μάλλον τους τελείωσε η μπογιά. :blanco
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Κάποια δεν γράφουν . Το έχει καθιερώσει τελευταία σε όλα και γράφει και το μέγεθος του θύσανου . Είναι μάλλον NOS το δικό σου :D :D :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

NOS ???
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

New Old Stock (NOS) ;)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εχθές ήταν η μέρα των πινέλων, αλλά δεν είχα χρόνο να τα βάλω. Τα 2 Υaqi που είχα παραγγείλει και ήρθαν με καθυστερηση. Έχω κανει λίγο ένα cropping στο πλάι, γιατί κανονικά η φωτογραφία έχει και 3ο πινέλο, αλλά επειδή είναι άλλης μαρκας, το κόβω εδώ και θα το βάλω μόνο του, μην τυχόν και πάει πάλι οφ τόπικ και κανω 3rd strike στις παραβιάσεις περί οφ τόπικ.


Εικόνα

Εικόνα

Το συνθετικό είναι 24άρι Sagrada Familia. Στην πραγματικότητα, πρόκεται για 25χ50, όπως το βγάζω με το μάτι στη μετροταινία. Δεν το δοκίμασα, ΑΛΛΑ, λόγω μικρού μεγέθους και 1cm κόλλας στη βάση, αυτό πρέπει να είναι από τα tuxedo με το ισχυρότερο backbone. Είναι κοντοστούπικο πινέλο, στις διαστάσεις του μαύρου plissoft που μου είχαν στείλει δώρο και είχα ποστάρει σε προηγούμενη σελίδα. Με το χέρι που τα σύγκρινα στην παλάμη μου, το Sagrada το νιώθεις ότι έχει αρκετά μεγαλύτερη αντίσταση από το επίσης κοντοστούπικο plissoft. Αν κάποιος προτιμάει περισσότερο την απαλότητα και θέλει Sagrada, κατά την γνώμη μου, καλύτερα να προτιμήσει μεγαλύτερο θύσανο (νομίζω υπάρχει και σε 26αρι), γιατί πραγματικά, αυτό είναι κάτι σαν το "mighty midget". Το χερούλι του Sagrada είναι ένα μικρό κομψοτέχνημα. Οι φωτογραφίες το αδικούν. Το διαφανές κάτω μέρος, στην πραγματικότητα είναι κιτρινοπορτοκαλί (στη φώτο φαίνεται αλλιώς λόγω αντανάκλασης του φωτός) και γύρω γύργω στο "πιτσιλωτό" πάνω μέρος έχει ακανόνιστα άσπρα, κιτρινωπα και βεραμάν νερά. Δηλαδή το γυρίζεις γύρω γύρω και δε βαριέσαι να το βλέπεις. Πάντως, από τα 3 διαφορετικά 24αρια tuxedo που έχω πάρει μέχρι τώρα, θα έλεγα πως το καλύτερο all around, είναι το κόκκινο barberpole. Γιατί οι διαστάσεις του ελεύθερου θύσανου είναι πιο ισορροπημένες και το χερούλι είναι πιο εργονομικό. Τo Sagrada έχει το πιο "φαντεζί" χερούλι.

Ο ασβός, είναι το ίδιο μοντέλο που ήδη είχα, με τη διαφορά πως οι παραπάνω φωτο είναι "όπως βγήκε από το κουτί". Δηλαδή χωρίς πλύσιμο και χωρίς να "ανθίσει" ο θύσανος. Και έτσι θα μείνει, μιας που τον πήρα για ρεζέρβα.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ ωραίο φαίνεται !!
Γιάννης
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

@Omegaman είσαι σίγουρος για το ύψος της κόλλας στο μικρό ή το υπολόγισες με το μάτι;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

christos_ έγραψε: 18 Ιαν 2018, 21:14 Στο δικό μου Big Size 26mm (καρπουζί) δεν έχει γραμμένη τη φίρμα στον πάτο του πινέλου.
Η απάντηση στο ερώτημά μου από τον πωλητή:
"...There is no logo for this batch of brushes. Yaqi's brushes are of high quality. Please don't worry. Next time , when you buy, we will give you a big discount."
Υποθέτω μαζική παραγωγή για τρίτο.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”