Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
NavalArchitect

Μία γρήγορη παρουσίαση, μιας και το πινέλο μου ήλθε νωρίτερα σήμερα και έχω προλάβει να κάνω μόνο test lather (με κρέμα DRH Eucalyptus).

Yaqi 26mm Timberwolf

- Βάση 66.5mm περίπου (όλες οι μετρήσεις έχουν σχετική κι όχι απόλυτη ακρίβεια αφού έγιναν με χρήση χάρακα κι όχι με calipers).
- Loft 55mm.
- Knot diameter 28mm.
- Δεν το έχω ζυγίσει στη ζυγαριά ακόμη.

Άλλες παρατηρήσεις:
- "Μέτριο minus" glue bump.
- Κοστος $14 συμπεριλαμβανομένου του κόστους μεταφορικών.
- Backbone άνω του μετρίου, σφικτός θύσανος συνολικά, τα tips όμως είναι πάρα πολύ μαλακά και ο θύσανος όταν ανοιγμένος αγκαλιάζει πολύ ωραία την επιφάνεια προς ξύρισμα. Τους είχα ζητήσει επί τούτου να μου στείλουν ένα με όσο πιό ανεπαίσθητο glue bump γίνεται, αυτό που μου ήλθε δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά το άνοιγμα, η πυκνότητα και η συνολική συμπεριφορά του πινέλου διορθώνουν την όποια μικρή ατέλεια του glue bump.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
stergios

Καλοξυριστο! Σε σχεση με τον silksmoke Κωνσταντίνε πως ειναι σαν πινέλο?
Γνωριζω πως ειναι πιο μαλακο απo Silksmoke κ απο backbone το ιδιο, ισως κ περισσοτερο? Αν ισχυει αυτο μου κανει. :)
NavalArchitect

^^ Και τα δύο που ανέφερες Στέργιο ισχύουν....
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Εικόνα
Αυτό τι λέει; Με ενδιαφέρει να έχει δυνατο backbone. Είστε ευχαριστημενοι όσοι το εχετε;
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

ειναι πολυ απαλο, λιγοτερο backbone απο το tuxedo.
Ειναι καλο και για σαπουνια και κρεμες.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Tuxedo γραφει στην περιγραφη. Ποια η διαφορά; Για να καταλάβετε θελω κάτι με το backbone που έχει το Omega 10018. Απλά μου αρέσει η λαβή του και θέλω το πάρω.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Το έχω δεν είναι Tuxedo με ικανοποιεί πάρα πολύ. Αρκετά καλο backbone δεν θα έχεις θέμα. Βέβαια γουρούνι δεν ειναι.
Μπάμπης
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

ήρθε το πινέλο και το έχω χρησιμοποίηση 4 φορές για να μην βγάλω βιαστικά συμπεράσματα ,το βρήκα αρκετά καλό πινέλο αλλά δεν είχε και μεγάλη διαφορά από ένα Omega που είχα αξίας 30 ευρώ το Yaqi 26mm Tuxedo κόστισε 21 ευρώ,ίσως είναι πιο μαλακό στο πρόσωπο και επειδή είναι πιο μεγάλο από το Omega ίσως να φορτώνει πιο γρήγορα και όχι σίγουρα γιατί το Omega θερίζει τα σαπούνια,δεν κατάλαβα τον κακό χαμό που γίνεται στο youtube.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Από τα δύο που έχω, το 30άρι χαρίστηκε στη γυναίκα μου για να κάνει νύχια και το mysterious space φεύγει τη Δευτέρα για Πύργο με το ξαδελφάκι της γυναίκας μου που ετοιμάζεται για φαντάρος.
Ενώ το splay του muhle είναι μια χαρά και μοιάζει με πινέλου ξυρίσματος, των yaqi είναι τραγικό.
Για να ξεσκονίζεις καλό είναι βέβαια.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Αχ αυτά τα yaqi... Το omega 49 boar brush που έχω από τότε που πρωτοεισήλθα εις στο χώρο του ΠΞ κάνει 1000 φορές(και λίγες λέω) πιο έυκολο splay και με την 1/4 πίεση που θέλει το yaqi για να κάνει splay...

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα λένε οι παλιοί και έμπειροι.....

@Tzimisce
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”