Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

:shock: Αααααααααα! Δε μας τα χες πει αυτά, [mention]Tony[/mention] ! :D Μάλλον περνάς και έναν ιταλό moderator που εγώ τουλάχιστον έχω χάσει πια το μέτρημα με το πόσα Yaqi έχει... :violin:
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ουπς παρεξήγηση, δεν τα κρατώ... :naughty: αυτό μου έλλειπε,άλλωστε προτιμώ τους original tuxedo θυσάνους από του yaqi.!

Είναι για φίλους συν-ξυριστές, :) που μόνο καλά σχόλια ακούω,και όντως οι τιμές του αρχίζουν να ανεβαίνουν, για να δούμε τι θα δούμε... :arrow:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Tony[/mention] Α, είπα κι εγώ! Πόσο μεγάλη rotation να έχει κάποιος με Yaqi! :D

--------------------------------------------------------------------------------
Παρεμπιπτόντως, ανακάλυψα πως το 24αρι sagrada, γίνεται καλύτερο αν το μουλιάσω λίγο, αντί απλά να το μουσκέψω. Μαλακώνει περισσότερο και ανοίγει πιο φυσιολογικά, αλλά παρατήρησα πως πάλι, στο 3ο πέρασμα άρχισε να συμπεριφέρεται κάπως περίεργα, γιατί είχε πια αρχίσει να στεγνώνει. Και ως εκ τούτου, παραμένει το χειρότερο Yaqi μου, αλλά και πάλι, παρασσάγγες καλύτερο από το S-brush, το οποίο πια δεν βλέπει το φως του ήλιου και περιμένει το καλοκαίρι για να βγει ξανά στη δράση, κατά τη διάρκεια των διακοπών. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εχω παρατηρησει ότι όσο μικρότερος ο θυσανος τόσο πιο δυσκολο το splay. Όποτε αξίζει κανεις να παιξει από 26mm και άνω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

[mention]Omegaman[/mention]
Τα φώτα σου θέλω για τους Yaqiδες ... εγώ κάνω 99% palm lather και μετά λίγο face lather με τους χοίρους , και λίγο χρησιμοποιώ το Ω synthetic 10065 για τις κρέμες γιατί είναι "σφεντόνα" να το πω ...

Δεν με αγχώνει να περάσω και ξανά από το μπολ , οπότε σκέφτομαι να παραγγείλω έναν 26άρι Tuxedo με αυτή τη φαρδιά βάση να πατάει καλά κιόλας .

Νομίζω το έχεις δουλέψει αυτό το πινέλο , ποια η γνώμη σου ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ακη να προτεινω εγώ ένα "τυχαίο"??

Είναι ένα με barbershop λαβη, δεν ξέρω αν το ξέρεις... :lmao
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Αυτό το Barbershop κάνει να βάψεις και κανένα τοίχο εκτός από ξύρισμα , εντάξει γούστα είναι αυτά , εμένα μου αρέσει να είναι μανιτζέβελο το πινέλο γι'αυτό θεωρώ πως επειδή δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ μπολ θα με βολέψει το 26άρι
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Randyman[/mention]

Ναι. Και έχει σχέση και το ύψος. Το Sagrada είναι λίγο πιο χαμηλό από τα άλλα. Το μικρό plissoftάκι που έχω και έχει ίδιο ύψος, ανοίγει πιο εύκολα γιατί δεν έχει τόσο backbone. Eγώ δεν πήρα κανένα 26άρι, γιατί, μετά αυτά βγαίνουν μεγαλύτερα και δε θα έχω stand να τα χωράει... Ήδη τα 22αρια μου βγήκαν 23άρια και τα 24άρια βγήκαν 25-26.

[mention]Akist[/mention]

Φίλε Ακή, μάλλον ο [mention]Tony[/mention] θα το έχει (και) αυτό. :D Εγώ δεν το έχω. Από κόκκινα έχω μόνο τα 2 μοντέλα στη σελίδα 4, που είναι 24άρια στα χαρτιά και 26άρια στην πραγματικότητα, από τα οποία δεν έχω κανένα παράπονο, εξ ου και τα ξαναπήρα (τα έχω διπλά).

Το συγκεκριμένο που λες, το έχουν πάρει κάποιοι Ιταλοί, λέγοντας πως είναι μεγαλύτερο από ό,τι περίμεναν, αλλά πέρα από αυτό, δεν έχω δει παράπονα (εκτός κι αν σου τύχει η τεράστια κόλλα). Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι 27 ή 28mm, γιατί ένας Ιταλός που πήρε το 28άρι με αυτό το χερούλι, το έβγαλε 30mm.

Το πρόβλημα με bowl lathering, είναι πως δεν ξέρω κατά πόσο η λαβή του θα είναι εργονομική. Οι περισσότεροι Ιταλοί το περιγράφουν ως μεγάλο πινέλα, από "τέρας" μέχρι "βάζο" και "διακοσμητικό επίπλων". :D To λέω αυτό, γιατί εμένα πιανόταν το χέρι μου στο bowl lathering με μη εργονομικά χερούλια. :D

Εγώ για το φόβο των Ιουδαίων, με βάση τα παραπάνω, αν ήταν για bowl lathering, θα έπαιρνα για πιο ξεκούραστη λαβή είτε το mysterious space είτε κάποιο από τα barber handle μοντέλα (έχει και σε κόκκινο και σε μαύρο μαρμαριζέ και σε μπλε). Το barber, δεν είναι τόσο καλό για facelathering, αλλά για bowl lathering πρέπει να είναι πολύ ξεκούραστο, αν μη τι άλλο γιατί όντας μακρύ χερούλι, φτάνει μικρή κίνηση του χεριού, για να κινείται καλά (βλέπε στροφορμή). :D

Δεν ξέρω από πρώτο χέρι αυτό που προτείνεις, απλά με βάση αυτά που είχα διαβάσει από τους Ιταλούς, πάντα το φοβήθηκα ότι θα είνα τεράστιο και άβολο. Από αυτά που έχω εγώ:

- To Sagrada και το μικρό plissoftάκι είναι τα βολικότερα για facelathering.
- Το Το "κόκκινο βάζο" το θεωρώ ενδιάμεση κατάσταση.
- Το barber καλύτερο για bowl lathering. Αν και το χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα στο facelathering. Απλά στο facelathering το κρατάς με 3 δάχτυλα στο σημείο που έχει την εσοχή-καμπύλη.

Προστέθηκε μετά από 17 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
ΥΓ. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου, γιατί και γω δεν έχω άποψη από 1ο χέρι γι αυτό που θες. Εγώ ποτέ δεν το συμπάθησα, 1) γιατί δε με πείθει εργονομικά, 2) γιατί στα ιταλικά φόρουμ έχει το παρατσούκλι "μπαλούστερ", γιατί θυμίζει ανάποδη "μπαλαούστρα", που στα ιταλικά είναι αυτό το σχέδιο μπαλκονιών:
Εικόνα

:D
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μάλλον καλύφτηκα [mention]Omegaman[/mention] μην αγχώνεσαι δεν με παίρνεις στο λαιμό σου τη γνώμη μας λέμε ... εξάλλου δεν κάνω bawl lathering όπως έγραψα και πιο πάνω ... γι'αυτό θέλω κάτι μανιτζέβελο μόνο lather στο χέρι κάνω και στο πρόσωπο μετά , εγώ το βαριέμαι το μπολ .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ακη, πιέζεις τα πινέλα στο πρόσωπο να ανοίξουν ή κάνεις απλά σπατουλάρισμα? Ενας πιο μεγάλος θύσανος θα σου έδινε ίσως αφρό στο πι και φι και πλούσιο. Δε θέλω να επηρεάσω βέβαια! Η λαβή όμως παίζει σίγουρα ρόλο.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”