Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Λίγο ισοπεδωτικούς σας βρίσκω. Έχουμε πει YMMV. Πάντως εγώ κάνω splay και με το Omega S-Brush που είναι "σφεντόνα". Με τα Yaqi μετά τις 2-3 πρώτες χρήσεις κάνω splay πάρα πολύ εύκολα. Δώστε τους κι άλλες ευκαιρίες... Βέβαια, λόγω των διαφορετικών glue bumps που υπάρχουν στα Yaqi, σίγουρα θα διαφέρει και η ευκολία του splay. Ωστόσο, εαν ένα πινέλο είναι σωστά βρεγμένο και έχει αφρό μέσα του θα κάνει splay. Μην περιμένετε splay μέχρι την λαβή (που είναι λάθος κατά την άποψή μου) από πινέλο στεγνό και χωρίς να έχει πάρει αφρό μέσα στην τρίχα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Νίκο όλα αυτά που προτείνεις προσωπικά τα έχω κάνει ήδη και γι'αυτό το λόγο εάν έχεις παρατηρήσει στα 2 τελευταία ξυρίσματα που έχω κάνει και έχω ανεβασει φωτογραφίες έχω αρχίσει και ξαναχρησιμοποιώ το Ω49...
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Είναι ο τρόπος που κάνουν splay αφύσικος.
Καμία σχέση με τα καλά συνθετικά.
Το yaqi το έχω κάπου 9 μήνες.
Άντε να του δώσω άλλη μία ευκαιρία; :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Από συνθετικά δεν έχω χρησιμοποιήσει την τρίχα της Muhle που μοιάζει με ασβού οπότε δεν έχω άποψη. Έχω χρησιμοποιήσει όμως αρκετές άλλες, από Plisson (υπερβολικά πολύ splay), μέχρι του ApShave που φυσικά είναι Κίνα και έχει περισσότερο glue bump από τα Yaqi μου! Αλλά και αυτό, παρόλο το glue bump και το οτι είναι 28mm μου κάνει splay. Αλλά όχι μέχρι την βάση.

Πάντως, κανένα συνθετικό δεν έχει την αίσθηση της φυσικής τρίχας. Απέχει πολύ. Αλλά για κάποιο λόγο, μέχρι και το Plisson που έχει άπειρο splay και μηδέν backbone, φορτώνουν μέχρι και από πέτρα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5896
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27329 times
Been thanked: 38846 times
Ηλικία: 54

Το αν και πόσο splay κάνει ένα πινέλο δεν έχει να κάνει με την ποιότητά του. Άλλα είναι σαν ντουβάρι και δεν ανοίγουν όσο και να τα πιέσεις στο πρόσωπο (π.χ. τα δύο συνθετικά Simpson που είχα) και άλλα είναι σφουγγαρίστρες (π.χ. Plisson). Με άλλα κάνεις κυκλικές κινήσεις, με άλλα πινέλο βαφής. Το θέμα είναι τι προτιμάει ο καθένας, YMMV παντού και πάντα που λέει ο Nomad απο πάνω. Ολα κάνουν την δουλειά τους αν μάθεις τα χούγια τους.
Αυτά ισχύουν τόσο για τα συνθετικά όσο και τα πινέλα με φυσική τρίχα.

Κι αφού είμαστε στο νήμα των Γιάκι, να πω πως είχα 4 από δαύτα. Το πρώτο Sangrada, το κόκκινο με τον Tuxedo, ένα Mysterious Space με Tuxedo πάλι και το High Mountain ασβουδένιο. Σαφώς VFM, κανένα δεν ήταν κακό, με όλα έκανα την δουλειά μου αλλά απ' την άλλη κανένα δεν συγκρίνεται σε ποιότητα λαβής ή ισορροπία βάρους με τα ακριβά. Ότι πληρώνεις παίρνεις και τα δικά μου στάνταρντς είναι πάρα πάρα πολύ ψηλά. Λόγω αυτού, δεν είμαι καλός σύμβουλος και μην διαφθείρεστε από μένα... Λέμε τώρα.

Για την ιστορία, τα μόνα συνθετικά που κρατώ και χρησιμοποιώ ενίοτε είναι ένα custom με θύσανο 26άρη SilkSmoke σεταρισμένο χαμηλά για σκληρά σαπούνια και το καταπληκτικό Plisson Evo για μαλακά και κρέμες.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όλα κάνουν splay.
Ok, εκτός από το kent :D
Το θέμα μου είναι στο τι splay κάνουν.
Η φυσική τρίχα ανοίγει σαν τριαντάφυλλο και αγκαλιάζει το δέρμα.
Στα yaqi που έχω οι τρίχες πάνε αλλού για αλλού.
Για κινήσεις βαψίματος καλά είναι.
Αλλά αν δεν μου φιλάει τη μουσούδα εγώ πινέλο δεν ευχαριστιέμαι. :P
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Εγώ αγόρασα το πρώτο συνθετικό για να δω πως είναι η αίσθηση εις το μάγουλο που πράγματι τα γιάκι επιβεβαίωσαν όλο αυτό το fuzz που γίνεται εις το διαδίκτυο, αλλά μέχρι εκεί. Δυστυχώς, το splay είναι...να το πω όσο πιο κόσμια μπορώ κλάφτα Χαράλαμπε.... Θα μου πεις ότι πληρώνεις παίρνεις ε...εγώ διαφωνώ τα μάλα και ο λόγος είναι ότι αν για ένα φυσιολογικό νορμάλ splay δεν μπορεί να δτο δώσει το 20-25 συνθετικό τότε τι πρέπει να κάνει κάποιος να πάει να σκάσει 100-150€ για ένα συνθετικό για να πάρει ξαναλέω το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΡΜΑΛ splay ; Thanks, but no thanks, αλλά άμα είναι να δώσω τόσα λεφτά για συνθετικό προτιμώ να πάω σε ένα σούπερ ντούπερ ουάου ασβό με μια λαβή έργο τέχνης.

YMMV
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε καταλαβαίνω γιατί σε κάθε νήμα που θα ανοιχθεί, στη περίπτωσή μας τα συνθετικά yagi , ή για οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να γράψουν οι αμφισβητίες - δε θέλω να γράψω haters (sic) -.
Είναι αποδεκτές οι προτιμήσεις, όμως όταν μπαίνουμε στα χωράφια των υπερ και των κατά αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι να τα γράφουμε όλα. Πως και πόσο μαλακώνει η γουρουνότριχα μετά από πολλές χρήσεις σε σημείο που θυμίζει βρεγμένη σφουγγαρίστρα, πως και πόσο αφρό κρατάει ο θύσσανος στα περάσματα κ.ο.κ.

Προστέθηκε μετά από 28 λεπτά 33 δευτερόλεπτα:
Υ.Γ. Στο σημερινό ξύρισμα, για άλλη μια φορά εννοείται με συνθετικό των 14€ ; Tο 26αρι Maggards ( για μένα δώρο πολύτιμο, άκρως πρακτικό και απολαυστικό ) έδωσα προσοχή στο splay και όχι μόνο έτσι για επιβεβαιώσω στον εαυτό μου την άψογη συμπεριφορά του.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αμφισβητείς Ηλία μου αν δεν έχεις δοκιμάσει κάτι.
Και μιλάμε εμείς που τα έχουμε στην κατοχή μας.
Hater δεν είμαι σίγουρα.
Υπό προϋποθέσεις όλα τα πινέλα κάνουν τη δουλειά τους.
Από τη στιγμή όμως που έχουμε αναγάγει το ξύρισμα σε απόλαυση, δεν κοιτάμε πλέον μόνο το κατά πόσο δουλεύει αλλά και κατά πόσο το χαιρόμαστε.
Εγώ θεωρώ πολύ θετικό το να γράφουμε όλοι τη γνώμη μας για κάτι, άσχετα αν μας αρέσει ή όχι κάτι.
Κάνει το νήμα πιο σφαιρικό σε απόψεις.
Και αυτό είναι νομίζω το νόημα του forum.
Αλλιώς θα βγάζαμε συμπέρασμα από τις διαφημίσεις :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5896
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27329 times
Been thanked: 38846 times
Ηλικία: 54

Μήνυμα από τον συντονιστή Vavous

Όλοι έχουν την γνώμη τους, αμφισβητίες ή μη, έμπειροι στο ΠΞ ή μη, γνωρίζοντες ή μη. Εφόσον τηρούνται οι κανόνες του φόρουμ, οι απόψεις όλων είναι σεβαστές ασχέτως αν υποστηρίζονται με επιχειρήματα ή όχι και ασχέτως αν συμφωνούμε με αυτές ή όχι. Παρακαλώ οι επόμενες αναρτήσεις να περιοριστούν στα πινέλα του θέματος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”