Φωτογραφική Σύγκριση Θυσάνων Plissoft vs Maggard Synthetic

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Σήμερα παρέλαβα για τον Γιώργο το Maggard synthetic marble handle. Έχοντας στη κατοχή μου το Razorock Plissoft, ήταν και δικιά μου απορία το κατά πόσο έχουν τον ίδιο θύσανο. Δεν μπορώ να βρέξω το maggard, οπότε ας αρκεστούμε απλά στην οπτική σύγκριση αυτών των κατά γενική ομολογία καλύτερων value for money πινέλων.
Razorock Plissoft Bruce handle - Maggard Synthetic Marble handle
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως πρόκειται ακριβώς για τον ίδιο θύσανο με μόνη διαφορά πως ο Razorock είναι fan shape και ο Maggard bulb shape. Αν και στις φώτο ο maggard δείχνει ψηλότερος, από την περιγραφή τους στα καταστήματα που πωλούνται, ο Plissoft είναι 57mm και ο maggard 56mm.
Πιστεύω πως θα έχουν και την ίδια εξαιρετική απόδοση και στη χρήση.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Τι μας κάνεις βραδιάτικα :P
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δημήτρη θα δώσω κάποιες πληροφορίες,όσων αφορά το συμπέρασμα σου,και λόγω ότι έχω αναφέρει πολλές φορές ότι ο θύσανος των Plissoft είναι διαφορετικός από αυτόν του Maggard,να πω εδώ ότι,έχω καιρό που τα δοκίμασα,και υπάρχει περίπτωση στο Maggard να έχουν προμηθευτεί Plissoft θυσάνους,και να είναι σωστό το συμπέρασμά σου. :)

Ο καλύτερος τρόπος δοκιμής για τις διαφορές τους είναι,να βραχούν και οι δυο θύσανοι,και πλέον στο πρόσωπο θα καταλάβεις εάν είναι ίδιοι,αλλιώς δεν μπορείς φίλε,για αυτό αναφέρονται ως "similar".

* Και οι δύο θύσανοι είναι bulb shape,οι fan shape έχουν μικρότερη καμπυλότητα στην κορυφή,όταν βραχεί και χρησιμοποιηθεί ο Maggard θα ανοίξει και θα χάσει την συμμετρία του,και θα είναι σαν το Plissoft (το πινέλο σου).
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”