Σύγκριση Θυσάνων Plisoft vs Tuxedo+

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας,

Μετά από πολλά αιτήματα και απορίες μελών μας,θα κάνω ένα συγκριτικό μεταξύ Plisoft και Tuxedo,μαζί θα παραθέσω και κάποια tips με μερικές custom εργασίες μου.
Ξεκινάμε με την παρουσίαση του θυσάνου Tuxedo στα 24mm.
Εικόνα

Εικόνα Εικόνα
Στις δύο φωτογραφίες από πάνω που (είναι ίδιες) στην μία βλέπουμε τον θύσανο χωρίς και στην άλλη με διαστάσεις,συνήθως οι οι διαστάσεις που ξέρουμε είναι,το μήκος του θυσάνου (A) και η διάμετρος του (B),υπάρχει όμως και μια τρίτη διάσταση το ύψος της κόλας (C) αξίζει να αναφερθεί ότι,πολλοί κατασκευαστές μετράνε το ολικό μήκος του θυσάνου μαζί με την κόλα (A) ενώ άλλοι μετράνε το ολικό χωρίς την κόλα (C) [τάπα] αυτό δημιουργεί κάποια θέματα,γιατί η διάσταση (C) είναι στάνταρ και δεν μπορούμε να την παρακάμψουμε,με απλά λόγια η ολική διάσταση εδώ είναι, 68,41mm (A) A+C,και για άλλους 61.83mm,A-C.
Εικόνα Εικόνα
Η διαφορά είναι το (C) που όπως βλέπουμε στην αριστερή φωτογραφία από πάνω,είναι 6,58mm έτσι πρέπει να ρωτάμε τον κατασκευαστή πως μετράει τον θύσανο,για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως.
Στην φωτογραφία πάνω δεξιά βλέπουμε ότι το Knot (B) είναι ακριβώς 24mm,και μόνο σε αυτό το σημείο,αν προσπαθήσουμε να μετρήσουμε τον θύσανο με την λαβή,και στο τελείωμα της,ξεπερνάμε τα 24mm,είναι αυτό που αναφέρουμε συχνά,και το λέμε "tricky".
Εικόνα Εικόνα
Αριστερά και επάνω,και από αριστερά πρός τα δεξιά,λαβή χειροποίητη δική μου - Kent Infinity Silvertex - Omega S10065 - RazorRock Plissoft - λαβή χειροποίητη από Dc shaving (Daniel Clevenger) in The Abyss,απλά πινέλα για να δούμε τις λαβές,πάνω και δεξιά με τους θυσάνους,και τα διαφορετικά shapes Fan/Bulb.
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα
Αυτή η λαβή ήταν από τις πρώτες μου προσπάθειες σε ακρυλικό,το blank αγοράστηκε από φίλο,και το σχέδιο είναι κάπου από το δίκτυο που του άρεσε (όχι δικό μου) δεν είναι κάτι σπουδαίο,αλλά είπα να δοκιμάσω για ξεσκούριασμα.
Εικόνα Εικόνα
Οι διαστάσεις είναι για τα γούστα του φίλου μου,με κοντή/χοντρή λαβή που έγινε για άλλο θύσανο,μέχρι να δεί τον Tuxedo,όποτε έγινε διάνοιξη εσοχής από 22 στα 24mm Knot,και από 10 στα 12mm inner depth,συνολικά οι λαβές ήταν δύο με μικρές αποκλίσεις στο σετάρισμα.
Εικόνα Εικόνα
Εδώ είναι έτοιμα,αφού πρώτα προηγήθηκαν δοκιμές από τους κατόχους τους,πριν την κόλληση του θυσάνου,
και για το τελικό ok του setup.
Εικόνα Εικόνα
Η DC λαβή ήρθε με 10mm,την τροποποίησα από 10 στα 11,41mm inner depth,o σκοπός μου ήταν να μην ξεπεράσω τα 57mm loft,και το σετάρισμα να είναι ίδιο με το Plisoft,πάνω από τα 57mm δεν μπορώ να σημαδέψω/διαχειριστώ τον θύσανο.
Εικόνα Εικόνα
Η λαβή του Daniel είναι από ρητίνες υψηλής συμπύκνωσης,και ανώτερη ακόμα και από Wolf Whiskers,και σαφώς YMMV πάντα,οι φωτογραφίες επάνω είναι με καλό φωτισμό και ημέρα,την νύχτα οι φωτογραφίες την αδικούν.
Εικόνα Εικόνα
Εδώ είναι έτοιμα,αριστερά επάνω το δικό μου,και δεξιά επάνω του φίλου μου,και στα δυο έγιναν πολλές δοκιμές και μετρήσεις,και με ακρίβεια χιλιοστού,στο πινέλο δεξιά προστέθηκε βάρος νόμισμα (δίευρο) στην είδη βαριά λαβή του αυξάνοντας έτσι και την αξία του κατά 2€... :D
Εικόνα Εικόνα
Επάνω αριστερά το "κουμπί"από το λογότυπο του Daniel το οποίο είναι μεταλλικό και πλαστικοποιημένο,όσο και αν έψαξα να βρώ ατέλεια στήν λαβή,δεν βρήκα,απλά εξαιρετική,επάνω και δεξιά οι δύο θύσανοι πλάι πλάι,με τον Plisoft σαν reference.
Εικόνα Εικόνα
Αριστερά επάνω,Plisoft vs Tuxedo αν και δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία(το αισθάνεσαι),με την ίδια πίεση το Plisoft έχει τερματίσει στο splay,και δεν μπορεί να ανοίξει άλλο,ένεκα glue_bump* αντίθετα ο Tuxedo έχει κι άλλο,
δεξιά επάνω φαίνεται το "μανιτάρι",το (κάτω μέρος) του Tuxedo,ότι έχει μεγαλύτερη διάμετρο.
Εικόνα Εικόνα
Επάνω αριστερά,βλέπουμε την "ομπρέλα",το (πάνω μέρος) του Tuxedo,έχει καταπιεί κυριολεκτικά τον Plisoft,
πάνω δεξιά τα δύο αγαπημένα μου πινέλα.
Εικόνα
Και μιά λήψη από πάνω,οι διαφορές οπτικά δεν είναι μεγάλες,το άσπρο του Tuxedo ξεγελά το μάτι,και υπόψιν ότι στην φωτογραφία αυτή δεν έχει βραχεί ποτέ ο θύσανος του. Στην πράξη όμως οι διαφορές είναι πολλές,με τον Tuxedo να είναι μπροστά σε όλα τα σημεία,μπορεί η σύγκρισή τους να μην φαίνεται δίκαια,λόγω του μικρού κόστους για το Plisoft,άλλωστε το vs αυτό ήταν ένα ήμισυ,το άλλο μισό είναι όταν βραχούν οι θύσανοι,τότε αλλάζουν τα πράγματα,πάντα υπέρ του Tuxedo,σαφώς το Plisoft είναι από τα φθηνότερα και καλύτερα συνθετικά,τα χαίρομαι και τα χρησιμοποιώ και τα δύο,περισσότερο από πανάκριβα πινέλα που περιμένουν υπομονετικά μια γιορτή μια σχόλη,αλλά είπαμε εχθρός του καλού το καλύτερο,και πάντα YMMV. :)


* Glue_bump είναι η κόλα του θυσάνου,που όμως προεξέχει πολύ ποιό πάνω από την λαβή,χρησιμοποιείται σε θυσάνους που είναι πολύ floppy,και που δεν μπορούν να έχουν backbone,στην παρακάτω φωτογραφία που είναι από το δίκτυο,βλέπουμε την εγκάρσια τομή ενός θυσάνου,και την κόλα να ανεβαίνει ποιό πολύ στο κέντρο του θυσάνου ενισχύοντας έτσι την κορυφή,το Plisoft δεν έχει τέτοιο glue bump,σε τριγωνικό σχήμα αλλά σε τετράγωνο.
Εικόνα
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

:text-bravo:

Άσε που έμαθα επιτέλους γιατί άλλα πινέλα έχουν glue bump κι άλλα όχι.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Μπράβο!Εξαιρετική παρουσίαση! :clap:
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Μπράβο Αντώνη για την παρουσιασή σου, το πινέλο σου είναι πολύ όμορφο !!
Γιάννης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ωραία παρουσίαση! Τελευταία έχω χρησιμοποιήσει αρκετά ένα συνθετικό Razorock και το έχω εκτιμήσει δεόντως. Ειδικά για face lathering μ' έχει βολέψει πολύ. Λέω λοιπόν να δοκιμάσω και κανένα άλλο συνθετικό και το Tuxedo φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Αλλά ρε παιδιά μόνο σκέτο θύσανο μπορούμε ν' αγοράσουμε (νομίζω 24άρι και 30άρι); Βασικό κομμάτι μεν αλλά εξίσου βασική και η λαβή. Δεν πωλείται κάπου ως ολοκληρωμένο πινέλο; Δεν έχουν όλοι τη διάθεση ν' ασχοληθούν να το φτιάξουν. Ειδικά ένα 24άρι θα το δοκίμαζα ευχαρίστως.
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Έχει στο Aliexpress (μάρκα YAQI).
Τιμή 16,50 ευρώ μαζί με μεταφορικά.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να στείλω link, γιατί είμαι άσχετος μ΄αυτά.
Αν ψάξεις όμως, νομίζω ότι θα το βρείς.

YAQI
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 03 Αύγ 2017, 17:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link
stergios

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πληροφορικά και μόνο παιδιά,θυσάνους Tuxedo αυθεντικούς είναι στο link που δίνει ο Στέργιος. :handgestures-thumbupleft:

Αυτός εδώ από το Aliexpress ακόμα και αυτοί εδώ που τους λέει 'Black & White Synthetic' δέν είναι Tuxedo είναι απομίμηση,και λόγω ότι με ενδιαφέρει ακόμα,εκτός από APShaveCo, Wolf Whiskers και 2-3 ακόμα επώνυμοι του χώρου,που κρατούν επτασφράγιστο μυστικό την προέλευση τους,οι υπόλοιποι δεν τολμούν να τους ονομάσουν Tuxedo,γιατί πέφτουν μηνύσεις...

~Επίσης και οι Cashmere είναι πολύ ωραίοι,κάποια κλίκ κάτω από Tuxedo,αλλά για τα γούστα μου πάνω από Plisoft.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
stergios

Εχει κ στο ebay ο Καναδος tuxedo αλλα οχι πινελο. Για τις απομιμησεις λενε στο net τις διαφορες. Γι αυτο εδωσα το σωστο link αλλα πολυ καλα εκανες Αντωνη κ το πες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”